Jak dobrać lampę nad lustro?

lampy łazienkowe

Lustro w łazience to obowiązkowy element jej wyposażenia. Nie tylko zdobi, ale jest przede wszystkim potrzebne do wykonania codziennych zabiegów pielęgnacyjnych i higienicznych. By mogło w pełni spełnić swoją rolę, potrzebuje odpowiedniego oświetlenia. Jak dobrać lampę nad lustro? Ile lumenów i jaką barwę światła wybrać do łazienki, a jakie specyfikacje lepiej sprawdzą się przy lustrze wiszącym w sypialni czy przedpokoju? Rozwiewamy te i inne wątpliwości.

O oświetleniu łazienkowym najlepiej myśleć jeszcze na etapie wykańczania mieszkania i zaplanować w tym pomieszczeniu dwa niezależne obiegi elektryczne. Jeden na główne źródło światła, drugi na oświetlenie nad lustrem. W ten sposób lampy łazienkowe nad lustro będą mogły pracować niezależnie. Do wyboru mamy np.: lustra z wbudowanym, gotowym oświetleniem i lampy do łazienki nad lustro, które można kupić osobno. To ostatnie rozwiązanie wydaje się korzystniejsze. Lampy czy lustro można wymienić w razie awarii bądź zmiany wystroju pomieszczenia, bez konieczności zakupu obu elementów.

Pojedyncze lampy łazienkowe wiszące nad lustro są też z reguły mocniejsze. Pamiętajmy, że oświetlenie łazienkowe nad lustrem ma oprócz funkcji dekoracyjnych także określone zadania użytkowe, mimo, iż najczęściej nie jest to główne źródło światła w pomieszczeniu.

Jak wysoko lampa nad lustrem?

Wysokość lampy nad lustro należy dopasować do swojego wzrostu. Lampy łazienkowe rozmieszczone po obu stronach lustra np. kinkiety z zamkniętymi kloszami, powinny znajdować się na wysokości wzroku. Optymalna wysokość pojedynczej lampy nad lustrem np. pojedynczej długiej świetlówki, to około 10 centymetrów powyżej naszej głowy – mówi ekspert sklepu lampy.pl.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę, aby światło rozchodziło się równomiernie z obu stron. Nie powinno świecić w taflę lustra, ponieważ jest to męczące dla oczu. Z tego powodu nie należy montować lamp na ścianie naprzeciwko lustra. Złym pomysłem jest też wieszanie długiej lampy pod sufitem. Z reguły takie światło przeszkadza w małej łazience, a poza tym świeci w plecy, co bardzo postarza i nadaje twarzy zmęczony wygląd.

Lampa nad lustro – ile lumenów?

Zacznijmy od tego, czym są lumeny (lm). Najprościej rzecz ujmując jest to jednostka strumienia światła, określająca ilość światła emitowaną przez dane źródło w technologii LED. W tradycyjnych żarówkach mieliśmy do czynienia z mocą wyrażaną w jednostce wat.

Zasadniczo przyjmuje się, że najbardziej odpowiednią mocą oświetlania np.: do korytarza będzie żarówka o mocy 100-200 lm/m2, w łazience 300-500 lm/m2. Można też skorzystać z przelicznika, który pozwala znaleźć odpowiednik tradycyjnej żarowej żarówki. I tak, jeśli konieczna jest wymiana żarówki o mocy 100W to jej odpowiednikiem będzie żarówka ledowa o strumieniu świetlnym 1521 lumenów. Żarówkę 75-watową zastępuje żarówka 1055 lumenów. 60W to 806 lumenów, a ledowy zamiennik żarówki o mocy 40W musi mieć 470 lm.

Światło w łazience

Światło w łazience, a zwłaszcza to pochodzące z lampy, którą zamierzamy zawiesić nad lustrem do makijażu, powinno oświetlać skórę w sposób naturalny i maksymalnie zbliżony do światła dziennego. W przypadku ledów można wybierać żarówki w różnej skali temperatury barwowej: od bardzo ciepłej do bardzo zimnej. Rozpiętość wynosi od 2500 do nawet powyżej 5000 K (kelwinów). Do łazienki najbardziej odpowiednie będzie żarówka z temperaturą barwową 3600-4000 K. Ta neutralna, biała barwa światła jest najbardziej zbliżona do światła słonecznego i nie przekłamuje kolorów, co jest istotne np.: przy wykonywaniu makijażu. Do sypialni, która kojarzy się z odpoczynkiem i relaksem lepiej wybrać żarówki o lekko ciepłej barwie światła, zbliżonej do tradycyjnej żarówki, czyli 2700-3500 K. Ta barwa światła sprawdzi się też w przedpokoju.

Jeśli chodzi o jasność światła, to na górne oświetlenie zupełnie wystarczy żarówka o mocy 600 lm. Na boki najlepiej dobrać ten parametr indywidualnie, tak aby światło nie oślepiało, a jednak zapewniało dobrą widoczność i nie zmieniało koloru twarzy. Trudno tu wskazać konkretne parametry, bo jasność świecenia zależy od wielkości łazienki, koloru ścian, wysokości, liczby innych lamp w pomieszczeniu.

– Dodatkowo należy zwrócić uwagę na to, aby lampy w łazience, zwłaszcza te montowane blisko prysznica czy wanny, posiadały odpowiednie zabezpieczenie przed wilgocią. Informacja na ten temat znajduje się opakowaniu – dodaje specjalista sklepu lampy.pl.

Wybór lamp nad lustro jest bardzo duży. Bardzo często kinkiety wybierane do łazienki sprawdzają się też jako lampy nad lustro do przedpokoju, czy lampy nad lustro do salonu. Styl, wygląd i rozmiary lamp dobieramy do własnych potrzeb i upodobań. Warto jednak przed zakupem zwrócić uwagę nie tylko na design, ale również walory praktyczne i dodatkowe funkcje tego rodzaju oświetlenia. Mają one duży wpływ na komfort korzystania i koszt oświetlenia do łazienki.

Po co lampa nad lustro z czujnikiem ruchu?

Jeśli nie lubimy marnować prądu, a w pośpiechu zdarza się nam zapomnieć o wyłączaniu światła przy wychodzeniu z łazienki, warto zainwestować w lampy nad lustro z czujnikiem ruchu. Jeśli zaś okazjonalnie korzystamy z punktowego oświetlenia, dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie lampy nad lustrem z włącznikiem.

Lampa nad lustro ma istotny wpływ na komfort korzystania z łazienki podczas wykonywania makijażu czy golenia. Oznacza to, że przed zakupem lampy łazienkowej nad lustro należy dokładnie przeanalizować wszystkie wspomniane parametry. W ten sposób zapewnimy sobie pełną funkcjonalność lampy nad lustro, a łazienka pozostanie oazą relaksu, w której chętnie będziemy przebywać.

 

Zobacz też: Przydomowy taras – zalety i wady

Dobry, polski design, czyli jaki?

Dobry, polski design, czyli jaki?

bumbaki drewniane auta

Bumbaki – drewniane auta dla dzieci i dorosłych