Huśtawka z zadaszeniem i moskitierą Nicea Garden Point
Huśtawka z zadaszeniem i moskitierą Nicea Garden Point
w

Huśtawka ogrodowa – dlaczego warto mieć ją w swoim ogrodzie i na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jak zaaranżować ogród czy taras, żeby sprzyjał odpoczynkowi na świeżym powietrzu? Większość osób w pierwszej kolejności myśli o meblach – wygodnych fotelach i stoliku, na którym można postawić przekąski albo napoje. Warto jednak dodać do tego wszystkiego jeszcze jeden element – huśtawkę ogrodową. Nie bez powodu to właśnie ona zwykle staje się najbardziej oblegana podczas spotkań na świeżym powietrzu.

Huśtawki ogrodowe – wyposażenie ogrodu, które nigdy się nie nudzi

Gdyby przyjrzeć się ogrodom, tarasom czy terenom przy domkach letniskowych, można zauważyć, że w wielu tych miejscach znajdują się huśtawki ogrodowe. Nie jest to jednak efekt chwilowej mody – ten element wyposażenia cieszył się popularnością już wiele lat temu i do tej pory nic się nie zmieniło. 

Dawne trendy aranżacyjne szybko zastępowane są przez kolejne, a wraz z nimi zmienia się wygląd huśtawek i materiały, z których są wykonane. Jedno pozostaje jednak niezmienne – huśtawki wciąż należą do najchętniej kupowanych elementów wyposażenia ogrodu. 

Dzieje się tak nie bez powodu. Sprzyjają odpoczynkowi na świeżym powietrzu. Kochają je nie tylko dzieci, ale i dorośli, którzy w ogrodzie lub na tarasie lubią czytać książki, spotykać ze znajomymi czy nawet uciąć sobie drzemkę. 

Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że coraz częściej zachwala się podejście slow life i mówi się o uważności oraz konieczności cieszenia się małymi przyjemnościami. Huśtawki ogrodowe świetnie wpasowują się w te przekonania – są właśnie takim elementem, który kojarzy się z odpoczynkiem, korzystaniem z pięknej pogody i bliskości natury. 

Nieważne, czy chodzi o nowoczesny taras, willę, ogród pełen zieleni czy swojski, drewniany domek letniskowy – propozycji na rynku jest tak wiele, że z łatwością można znaleźć huśtawkę, która będzie pasować do przestrzeni, zarówno pod względem wyglądu, jak i wielkości. 

Z jakich materiałów wykonane są huśtawki? 

Jako że pojęcie „huśtawki ogrodowe” jest naprawdę obszerne, na rynku dostępnych jest wiele modeli wykonanych z różnych materiałów. Wśród tych najpopularniejszych można wyróżnić 2 rozwiązania: 

 • Metalowe huśtawki ogrodowe 

Ich zaletą z pewnością jest wytrzymałość i cena. Na taki zakup mogą zdecydować się nawet osoby niedysponujące dużym budżetem. Metal świetnie współgra przy tym z nowoczesnymi aranżacjami, a jednocześnie pasuje też do ogrodów urządzonych w klasycznym stylu. Z tego powodu jest to bardzo uniwersalne rozwiązanie, po które chętnie sięga wielu właścicieli ogrodów. Tym bardziej, że wiele metalowych huśtawek ma naprawdę niewielkie wymiary, dlatego spokojnie zmieści się nawet w małym ogrodzie.

 • Drewniane huśtawki ogrodowe

To już droższa propozycja, idealna dla miłośników naturalnych, ekologicznych rozwiązań. Takie huśtawki świetnie wpasowują się w wygląd ogrodu. I choć drewno kojarzy się przede wszystkim z naturą i swojskim widokiem, to warto przypomnieć, że jest również materiałem stosowanym we współczesnej architekturze. Producenci huśtawek doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego wśród dostępnych propozycji można znaleźć nie tylko huśtawki o klasycznym wyglądzie, ale także te  nowoczesne, z prostym stelażem, idealnie pasujące do industrialnych aranżacji. 

Modele huśtawek ogrodowych – jakie są możliwości? 

Wybór samego materiału to jedno, ale znacznie ważniejsza decyzja zwykle dotyczy już konkretnego modelu huśtawki. Te najbardziej tradycyjne przypominają bujaną ławkę, często wyposażoną dodatkowo w daszek. Wśród propozycji producentów znajdą się jednak również huśtawki przypominające wiszące fotele, jak i te z okrągłymi, głębokimi siedziskami, na których spokojnie zmieści się kilka osób. 

Który z modeli będzie najlepszy? Trudno tu o jednoznaczną odpowiedź. W końcu znaczenie ma wiele czynników – m.in. budżet, przestrzeń, na której ma się znaleźć huśtawka i upodobania estetyczne. Z tego powodu najlepiej przedstawić kilka propozycji aranżacyjnych, którymi można się zainspirować i które pomogą zdecydować, jaką huśtawkę ogrodową wybrać.  

Aranżacje z udziałem huśtawek ogrodowych – inspiracje

 • Drewniana, klasyczna huśtawka Borneo Garden Point

  Drewniana, klasyczna huśtawka Borneo Garden Point
  Drewniana, klasyczna huśtawka Borneo Garden Point, fot. Ogrodosfera.pl

Pierwsze rozwiązanie to klasyczna huśtawka wykonana z drewna. Ze względu na swój wygląd wpasuje się przede wszystkim w ogrody urządzone w tradycyjnym stylu. Współgra z kwiatami i zielenią, wprowadzając sielankowy klimat. 

 • Huśtawka z zadaszeniem i moskitierą Nicea Garden Point

  Huśtawka z zadaszeniem i moskitierą Nicea Garden Point
  Huśtawka z zadaszeniem i moskitierą Nicea Garden Point, fot. Ogrodosfera.pl

Osoby, które dysponują dużą ilością miejsca w ogrodzie i chcą zapewnić sobie maksymalny komfort podczas wypoczynku na świeżym powietrzu, mogą zastanowić się nad metalową huśtawką z zadaszeniem. Takie rozwiązanie umożliwia odpoczynek w cieniu i jednocześnie sprawia, że ewentualne opady deszczu nie niszczą huśtawki. Dodatkową zaletą jest moskitiera, którą wystarczy rozwinąć, by chronić się przed niechcianymi insektami. Taka huśtawka wykonana jest też w zupełnie innym stylu niż poprzednia propozycja – zamiast naturalności i prostoty, od razu przywodzi na myśl wysoki komfort i elegancję.

Nikt nie powiedział, że huśtawka musi znajdować się na uboczu. Może stanowić dodatek do innych mebli ogrodowych. Na zdjęciu znajduje się znów huśtawka Nicea Garden Point jednak w innym kolorze i w zupełnie odmiennej aranżacji. W takim wydaniu prezentuje się już mniej elegancko, za to bardzo uniwersalnie – będzie pasować do niejednego ogrodu jako uzupełnienie strefy do spotkań i wypoczynku. 

 • Huśtawka z daszkiem Bali Garden Point

  Huśtawka z daszkiem Bali Garden Point
  Huśtawka z daszkiem Bali Garden Point, fot. Ogrodosfera.pl

Kolejną propozycja przypadnie do gustu miłośnikom drewna i lekkości. Taka huśtawka nie bez powodu nazywa się Bali Garden Point. Idealnie sprawdzi się u osób, które chcą wnieść do swojego ogrodu trochę egzotyki. Sprawdzi się zarówno w nowoczesnych aranżacjach, jak i w ogrodach urządzonych w tradycyjnym stylu. Zaokrąglony dach pozwoli osłoni się przed słońcem, a jednocześnie wciąż cieszyć się piękną pogodą. 

Możliwości aranżacyjnych jest naprawdę wiele, tak jak i dostępnych modeli huśtawek. Jedno jest więc pewne – każda osoba, która chce mieć huśtawkę także w swoim ogrodzie czy na swoim tarasie, znajdzie coś dla siebie. 

Solidarni z Ukrainą (1)

Solidarni z Ukrainą. Polacy pomogą w zatrudnieniu ukraińskich architektów, grafików i kulturoznawców

aranżacja małych wnętrz

Jak zaaranżować małą przestrzeń? Poznaj 5 sprawdzonych pomysłów