Jesienne porządki w ogrodzie – na czym się skupić?

porządki w ogrodzie

Gdy nadchodzi chłodna pogoda, a rośliny w naszych ogrodach więdną, czas pomyśleć o przygotowaniu ogrodu do zimy. Jesienne porządki w ogrodzie mają zasadnicze znaczenie dla długotrwałego zdrowia ogrodu.  

Jesienne porządki – najważniejsze kwestie 

Przygotowując ogród do jesieni, należy zacząć od usunięcia wszelkich materiałów używanych do podpierania roślin, takich jak paliki do fasoli. Oczyść wszystkie te elementy, wycierając je lub spryskując roztworem wody i wybielacza w proporcji dwa do jednego. Zabije to wszelkie choroby, które mogą pozostawać na podporach. Następnym krokiem w czyszczeniu ogrodu jest usunięcie zużytego materiału roślinnego z ogrodu. Martwe rośliny, stare owoce i warzywa oraz wszelkie chore rośliny należy usunąć z łóżek ogrodowych i pozbyć się ich. Jeśli zużyty materiał roślinny był zdrowy, można go kompostować. Jeśli materiał roślinny wykazywał oznaki choroby, należy go wyrzucić do kosza lub spalić. Jeśli kompostujesz chory materiał roślinny, ryzykujesz ponowne zainfekowanie ogrodu w przyszłym roku tą samą chorobą.  

Kolejnym krokiem w przygotowaniu ogrodu warzywnego do zimy jest rozrzucenie kompostu, przekompostowanego obornika lub innych nawozów na grządkach warzywnych. Można również skorzystać z okazji i zasadzić na zimę rośliny okrywowe, takie jak żyto, koniczyna lub gryka. Kiedy rozpocząć przygotowanie ogrodu warzywnego do zimy Zazwyczaj przygotowanie ogrodu do zimy należy rozpocząć zaraz po tym, jak pierwszy mróz zabije większość roślin jednorocznych. To powiedziawszy, z pewnością można rozpocząć jesienne porządki w ogrodzie wcześniej, jeśli widzimy rośliny, które zanikają i nie dają już plonów. 

Jesienne prace ogrodowe: 

Gdy pogoda zaczyna się zmieniać, można być przekonanym, że w tym roku niewiele pozostało do zrobienia w ogrodzie.   

Zadania, które należy wykonać w ogrodzie jesienią, można podzielić na dwie kategorie: te, które należy wykonać wczesną jesienią i te, które należy wykonać przez całą jesień (zwłaszcza w ostatnich tygodniach jesieni). 

Niezależnie od tego, czy jesteś zapalonym ogrodnikiem, czy nie, wczesnojesienne zadania, które należy wykonać w ogrodzie, obejmują wniesienie do domu delikatnych roślin przed pierwszym mrozem. 

Wczesna jesień to także czas na sadzenie wiosennych roślin i wiosennych cebulek, dzięki czemu ogród będzie miał największe szanse rozkwitnąć w przyszłym roku, a jednocześnie warto spędzić trochę czasu używając sekatora, aby uporządkować byliny i usunąć obumarłe łodygi. 

Podczas porządków, warto zadbać o odpowiednie wyposażenie. Przed rozpoczęciem prac należy więc zastanowić się, jakich urządzeń brakuje i co powinniśmy jeszcze kupić. Wszelkie niezbędne sprzęty, takie jak frezarka – https://drillo.pl/frezarka-gornowrzecionowa-graphite-1300w-uchwyt,3,405351,47989,znajdziesz w sklepie internetowym Drillo.

Gdy jesień zamienia się powoli w zimę, należy również wyjąć odkurzacz ogrodowy z magazynu i usunąć opadłe liście, które zalegają na trawniku i rabatach, ponieważ ich zaleganie przez dłuższy czas może mieć szkodliwy wpływ na ogród zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej, zwłaszcza że uniemożliwiają one wiosennym cebulkom i trawie uzyskanie światła potrzebnego do zdrowego wzrostu.


  1. Jaka nawierzchnia na podjazd? Doradzamy!
  2. Wychowaj małego ornitologa. Karmnik do samodzielnego złożenia
  3. Drzwi tarasowe – Twoje okno na świat
Sesja zdjęciowa

Sesja zdjęciowa w branży wnętrzarskiej – bezpłatny webinar OKK!design z JAM KOLEKTYW

Dom z drewna

Dom z drewna czy dom murowany?