Wybierając projekt domu warto zastanowić się nad tym z czego chcemy go zbudować. Tradycyjnym budulcem jest cegła – murowane domy cieszą się w Polsce bardzo dużą popularnością. Inną opcją jest wybudowanie domu z drewna. To rozwiązanie, chociaż jeszcze mało powszechne w naszym kraju, pozyskuje sobie coraz więcej zwolenników.
Wybierając projekt domu warto zastanowić się nad tym z czego chcemy go zbudować. Tradycyjnym budulcem jest cegła – murowane domy cieszą się w Polsce bardzo dużą popularnością. Inną opcją jest wybudowanie domu z drewna. To rozwiązanie, chociaż jeszcze mało powszechne w naszym kraju, pozyskuje sobie coraz więcej zwolenników.
Tradycyjnie domy buduje się z cegły – jest to najbardziej powszechny, ogólnodostępny sposób na zbudowanie swojej wymarzonej budowli. Większość projektów dostępnych na polskim rynku to domy murowane. Są one bardzo różnorodne i o wiele łatwiej jest znaleźć gotowy projekt, który będzie spełniał oczekiwania klienta. Przy budowie domu murowanego nie ma też problemu ze znalezieniem ekipy budowlanej, która go wybuduje. Warto zainwestować w dobrą i solidną firmę budowlaną, żeby mieć pewność, że ściany nie zaczną pękać po 2 latach użytkowania. Stawianie budynku z cegły jest pracochłonne – często budowa domu może ciągnąć się długimi miesiącami.
Nie ma za to problemu z dostępnością materiałów na budowę. Składy budowlane oferują bardzo duży wybór elementów konstrukcyjnych domów murowanych, często też udzielają rabatów przy dużych zamówieniach. Solidne ściany domów murowanych są z reguły grube i stanowią bardzo dobrą izolację termiczną obiektu. Dom powoli się wychładza, ale też wolniej się nagrzewa. Mury domu dobrze chronią przed upałem i bardzo dobrze pochłaniają hałas. Murowany dom jest solidny, trwały i mało podatny na zmiany temperatury.
Polacy stosunkowo niedawno odkryli możliwość zbudowania domu z drewna – ta metoda nie jest jeszcze tak bardzo popularna jak budowa domu z cegły. Dostępność projektów jest dość spora. Dom nie musi być pokryty drewnem – jako wykończenie może posłużyć tynk lub cegła klinkierowa. Nieco problemów może przysporzyć wybór wykonawcy drewnianego domu. W Polsce nie funkcjonuje jeszcze wiele firm, które specjalizują się w budowie takich konstrukcji. Zaletą domów z drewna jest krótki czas budowy, a jedynymi „poważnymi” robotami na palcu budowy są wylanie fundamentów i położenie dachu.
Z dobrej jakości budulcem pod budowę może bardzo ciężko. Trudno jest samodzielnie skompletować drewno na budowę domu. Polskie drewno jest bardzo drogie, więc najczęściej trzeba je importować. Drewniane domy bardzo łatwo jest ogrzać, ale z drugiej strony takie konstrukcje bardzo szybko się wychładzają, Zewnętrzne ściany budynku bardzo dobrze pochłaniają dźwięki, jednak przez drewniany strop wyraźnie usłyszymy hałas. Największym kłopotem domów z drewna jest ich duża wrażliwość na zmiany temperatury. Ponadto takie domy są bardzo podatne na wilgoć.
Argumentem przemawiającym za zbudowaniem domu z drewna jest przede wszystkim to, że pochłania znacznie mniejsze koszty. Pomimo, że drewno trzeba najczęściej sprowadzić z zagranicy, wciąż kosztuje to mniej niż skompletowanie wszystkim elementów konstrukcji domu murowanego. Z kolei dom z cegły jest o tyle lepszy, że jest to trwalsze rozwiązanie. W Polsce mikroklimat jest zdecydowanym wrogiem konstrukcji z drewna. Jeśli jednak dom zostanie dobrze wykonany i odpowiednio zabezpieczony – będzie służył równie długo jak jego murowany odpowiednik.
Zobacz też: