Bolko Loft. Najpiękniejszy dom w Polsce ma już 20 lat

Bolko Loft

„Mój dom jest piękny” – tak wyraża się o swoim głównym dziele życia Przemo Łukasik, renomowany architekt z Polski. Ponad dwie dekady temu stworzył on swój osobisty ośrodek spokoju w rodzinnym Bytomiu na Śląsku. To właśnie tam wychował się i to tam dojrzewały jego dzieci.

W sercu Bytomia, tuż przy kopalni, wznosi się Bolko Loft – rodzinny dom Łukasika. Architekt, mimo globalnych sukcesów i projektów na całym świecie, zawsze pozostał głęboko związany z rodzinnym regionem. Jako współzałożyciel Medusa Group przekształcił blisko 200-metrową powierzchnię przemysłową w przestrzeń mieszkalną dla siebie i swojej rodziny. Projekt zakończony w 2003 roku rozpoczął nowy rozdział w architekturze – historię renowacji, recyklingu, odzyskiwania surowców i domowej adaptacji przestrzeni przemysłowej.

Bolko Loft

Bolko Loft, zlokalizowany w charakterystycznym dla Śląska przemysłowym krajobrazie obok kopalni, otacza go atmosfera pracy górników. Charakteryzuje go minimalistyczna, industrialna estetyka odzwierciedlająca architektoniczną tradycję regionu. Dom zaprojektowany został jako prostopadłościan, wsparty na betonowych słupach, unoszący się ośmiometrowo nad ziemią. Dostęp zapewnia zewnętrzna klatka schodowa z prawie 40 stopniami.

Pod domem znajduje się letnia kuchnia z kompletnym wyposażeniem, w centrum której stoi stół z krzesłami, idealne do spotkań z rodziną i przyjaciółmi, wszystko otoczone bujną zielenią. To przestrzeń zapewniająca wyjątkowe miejsce do relaksu i integracji, łącząca surowość industrialnego dziedzictwa z domowym ciepłem.

Bolko Loft

Klatka schodowa, którą przywlokłem za 1 zł z budowy w Gliwicach, balkon, który był wcześniej rusztowaniem, goły beton na suficie i na posadzce, kuchnia z MDF i ogród z kuchnią w kontenerze z donica- mi i szachownicą z demobilu Parku Śląskiego, no i … ogrodzenie z korytek kablowych. To nasze otoczenie, nasz pomysł na budżet, nasze marzenia i czasami małe porażki – wspomina Przemo Łukasik. 

Architekt z pełną świadomością̨ zachował pierwotny, industrialny charakter miejsca. Surowy beton i wiekowa cegła na ścianach, odsłonięte belki sufitowe eksponujące urok starzejącego się̨ drewna oraz postfabryczne elementy konstrukcyjne doskonale oddają̨ charakter otoczenia, ukochanego Bytomia i Śląska. Na 100-metrowej przestrzeni o imponującej wysokości 3 metrów znajduje się̨ kuchnia z jadalnią, a za lekkim szklanym przepierzeniem w neonowych kolorach – strefa dzienna. Wnętrza Bolko Loft z założenia miały bowiem sprawiać wrażenie surowych.

Bolko Loft. Najpiękniejszy dom w Polsce ma już 20 lat

Bolko Loft. Najpiękniejszy dom w Polsce ma już 20 lat

Bolko Loft. Najpiękniejszy dom w Polsce ma już 20 lat

Architekt pozostawił betonowe stropy, sufity i metalowe konstrukcje. Definiuje je jednak niesamowita energia, nasycone barwy i kształty, które dodają przestrzeni urokliwości. Całość dopełniają ikony designu: fotel z podnóżkiem Eames Lounge Chair, fotel Vitra Slow Chair, RM58 VZÓR czy stylowe oświetlenie. 

Bolko Loft

Część dzienna wypełniona jest kolorem i meblami, które na dobre wpisały się̨ w historię światowego designu. Awangardową zielono – różową kuchnię tworzą system mebli modułowych USM. Zieleń ujęta w stalowe ramy kuchni koresponduje z żółtym kolorem wyspy, wnosząc sporą dawkę̨ energii na co dzień. Wyspa z kawiarką to jedno z ulubionych miejsc Przemo Łukasika. Tu architekt osobiście parzy kawę swoim gościom, spotyka się z przyjaciółmi i najbliższymi. O ich silnej więzi rodzinnej przekonuje zaś́ duży drewniany stół w części jadalnianej, przy którym swoje miejsce odnajdą̨ nie tylko członkowie rodziny, ale też przyjaciele, tak mile tu widziani. 

Dom posiada dwie łazienki, mniejsza znajduje się̨ przy sypialni małżeńskiej, a większa przy części dziennej. W tej ostatniej uwagę̨ przyciąga ściana pokryta drewnem oraz podłoga wykonana w technologii przemysłowej z betonu zacieranego. Na tym tle doskonale prezentuje się̨ utrzymane w stylistyce loft – designerskie wyposażenie. 

Bolko Loft

Nieco bardziej stonowane są̨ pomieszczenia prywatne – główna sypialnia Przemo Łukasika i jego żony Joanny oraz dwa pokoje dorosłych już̇ synów.

Przeszklona sypialnia połączona z niewielką przestrzenią do pracy to najbardziej intymna cześć całego wnętrza. Industrialne elementy grają̨ tu pierwsze skrzypce przypominając o historii miejsca i jego okolicy. Wykonany z drewna zagłówek idealnie koresponduje ze starą cegłą ściany. Na tym tle została wyeksponowana przepiękna kolekcja krzyży Przemo Łukasika.

To przestrzenie o bardziej intymnym, kameralnym charakterze, sprzyjające wypoczynkowi, ale też głębszej refleksji. Wypełnione ważnymi dla jego mieszkańców przedmiotami i pamiątkami, przypominają̨ o historii tego domu, a przede wszystkim snują opowieść o przeszłości, która łączy się z teraźniejszością.

Bolko Loft. Najpiękniejszy dom w Polsce ma już 20 lat

Mój dom może być szczerą odpowiedzią̨, bo poza tym, że przetrwał, utrzymał historię, stał się domem dla moich Synów. Nie wyburzyłem go, a ocaliłem – nie dla świata, ale dla mnie i moich Dzieci. Tu jestem szczerym Architektem, Inwestorem i Wykonawcą. Tu można mnie oceniać́ – wyznaje Przemo Łukasik. 

Bolko Loft zachwyca współczenie, a oceniono i doceniono go już̇ rok po zakończeniu modernizacji, w 2004 r. projekt zosłat nominowany do prestiżowej nagrody Miesa van der Rohe, a w 2007 roku zdobył I miejsce w Leonardo Competition.

bolko loft

To jednak nie jedyne prestiżowe nagrody, jakimi pochwalić się może Przemo Łukasik i jego pracownia Medusa Group. Co więcej, uznany architekt jest także jurorem w wielu konkursach architektonicznych. Do nich można zaliczyć trwającą właśnie III edycję konkursu Paradyż Designers 2023 po raz pierwszy przeprowadzaną z międzynarodowym gronem jury, która swój finał będzie miała pod koniec marca 2024 roku. 

Konkurs Paradyż Designers to świetna okazja dla młodych, utalentowanych adeptów architektury i projektowania, aby skonfrontowali swoje koncepcje z projektami innych uczestników. Pula nagród wynosi ponad 40 000 euro. Laureaci będą mieli m.in. możliwość wyjazdu do Mediolanu na międzynarodowe targi designu Salone del Mobile. Inauguracja konkursu odbyła się 8 listopada 2023 roku podczas konferencji w ramach targów Warsaw Home & Contract. Zgłoszenia należy przesyłać do 29 lutego 2024 roku. Laureatów trzeciej edycji konkursu Paradyż Designers poznamy 28 marca 2024 roku. 

Fot. Bartek Barczyk

Więcej informacji o konkursie na stronie www.paradyzdesigners.com  

https://www.medusagroup.pl 

szyny sufitowe

Szyny sufitowe – dlaczego warto je wybrać?

jak optycznie powiększyć małą łazienkę

Jak sprawić, by łazienka nie wydawała się niewielka? Praktyczne sposoby na optyczne powiększenie przestrzeni