Jak sprawić, by łazienka nie wydawała się niewielka? Praktyczne sposoby na optyczne powiększenie przestrzeni

jak optycznie powiększyć małą łazienkę
jak optycznie powiększyć małą łazienkę

Niewielka łazienka stwarza dużo ograniczeń. Nie dość, że trzeba dokładnie przemyśleć cały projekt, by na pewno okazał się maksymalnie funkcjonalny, to jeszcze pozostaje ryzyko, że pomieszczenie wyda się mikroskopijne. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się, jak optycznie powiększyć małą łazienkę. Dobra wiadomość jest taka, że to możliwe – już zastosowanie kilku prostych sztuczek sprawi, że przestrzeń wyda się większa.

Dobór kolorów przy niewielkiej przestrzeni ma znaczenie

Obecnie czerń jest jednym z najmodniejszych kolorów i to nie tyle pod względem samych dodatków, co nawet większych elementów. Niejedna osoba decyduje się pomalować na czarno całe ściany. Niestety, choć ciemne barwy prezentują się stylowo, to w przypadku małej łazienki zdecydowanie się nie sprawdzą. Przestrzeń nie będzie elegancka, ale bardzo przytłaczająca. Szczególnie, jeśli w łazience nie znajdują się okna.

Nie ma prostszego sposobu na to, jak optycznie powiększyć łazienkę, niż postawić na przeciwieństwo czerni, czyli naprawdę jasne kolory. To – w połączeniu z powierzchnią odbijającą światło – sprawi, że pomieszczenie wyda się większe i nabierze głębi. Oczywiście nie oznacza to, że koniecznie trzeba sięgnąć po biel. Alternatywą może być chociażby jasna szarość, błękit czy pudrowy róż.

Wyraziste dodatki? Jak najbardziej!

Nikt nie powiedział jednak, że mała łazienka musi być utrzymana w stonowanych barwach. Miłośników wyrazistych akcentów z pewnością ucieszy wiadomość, że wyżej opisana zasada dotyczy jedynie kolorów dominujących. A to oznacza, że jeśli postawi się np. na biel, to kontrastujące z nią akcenty (np. te utrzymane w czarnym kolorze) jak najbardziej zdadzą egzamin!

Światło też ma znaczenie

Kolejna ważna kwestia wiąże się z oświetleniem. Idealnie byłoby, gdyby w łazience znajdowało się okno. W przypadku tych naprawdę niewielkich pomieszczeń zwykle jednak na ten luksus nie można liczyć. W tej sytuacji znaczenie będą mieć dwie kwestie.

Pierwsza z nich to drzwi. Warto zastanowić się nad tymi przeszklonymi, które pozwolą wpuścić nieco więcej światła do łazienki z innych pomieszczeń. Kluczowy będzie także dobór samego oświetlenia.

Warto pamiętać, że nie trzeba ograniczać się do jednego źródła światła. Po pierwsze to nietrafione rozwiązanie pod względem optycznego powiększenia przestrzeni, a po drugie – może okazać się niefunkcjonalne. Zamiast ograniczać się do jednej oprawy sufitowej, lepiej więc zastanowić się nad plafonami i oświetleniem punktowym – np. listwami LED.

Jak optycznie powiększyć małą łazienkę? Rozwiązaniem może być lśniąca powierzchnia!

Jak to zostało już wcześniej wspomniane, na to, jak duża wyda się łazienka, wpływ będą miały także materiały wykorzystane przy aranżacji. Najlepiej postawić na te, które odbijają światło, a więc przede wszystkim zamontować błyszczące kafelki. Już to może sprawić, że łazienka pozornie stanie się większa.

Warto też pamiętać, że samo wyposażenie łazienki stwarza duży potencjał. Na niewielkiej przestrzeni doskonale sprawdzą się meble na wysoki połysk, które również będą odbijać światło.

Do tego dochodzi jeszcze lustro. Oczywiście jest ono niezbędnym elementem każdej łazienki, jednak w przypadku niewielkiej przestrzeni tym uważniej trzeba przemyśleć jego wybór. Im większa będzie tafla, tym większa wyda się też cała przestrzeń.

Idealnym rozwiązaniem dla małych łazienek będzie również lustro z szafką. Nie tylko pozwoli optycznie powiększyć przestrzeń, ale przy okazji zapewni dodatkowe miejsca na przechowywanie. A przecież przy małej łazience praktycznie każda dodatkowa półka i szafka jest na wagę złota.

Otwarta przestrzeń

O tym punkcie wiele osób zapomina. Bardzo często spowodowane jest to zresztą pragnieniem posiadania wanny. I rzeczywiście, w przypadku starannie przemyślanego projektu nawet właściciele niewielkich łazienek mogą sobie na nią pozwolić.

Trzeba jednak liczyć się z tym, że przy takim rozwiązaniu przestrzeń na pewno nie wyda się duża. Wręcz przeciwnie – wszystkie parawany czy firany, które trzeba w takiej sytuacji zastosować, sprawią, że metraż zacznie ginąć w oczach.

Właśnie dlatego osoby, którym zależy, by łazienka wydawała się przede wszystkim duża, powinny postawić na otwartą przestrzeń. Oznacza to przeszkloną kabinę prysznicową, najlepiej z niskim brodzikiem lub nawet całkowicie go pozbawioną.


Panele czy parkiet?

Grafiki ścienne

Szyny sufitowe – dlaczego warto je wybrać?

Bolko Loft

Bolko Loft. Najpiękniejszy dom w Polsce ma już 20 lat

Dworzec Metropolitalny w Lublinie

Dworzec Metropolitalny w Lublinie – nowa jakość przestrzeni