Dekoracje okien przybierają rozmaite formy w zależności od gustu osób urządzających wnętrza. Firanki, zasłony, żaluzje czy rolety to tylko niektóre z możliwości. Jedną z propozycji oryginalnej dekoracji okien są rolety rzymskie, które od kilku sezonów cieszą się niesłabnącą popularnością. Wynika to nie tylko z ich estetycznej atrakcyjności, ale i sprawdzonej funkcjonalności. Chronią przed słońcem, ciekawskim wzrokiem sąsiadów, dobrze wyglądają, a do tego są proste w montażu.
Ten typ rolet sprawdza się, zarówno we wnętrzach klasycznych, jak i nowoczesnych apartamentach. Coraz częściej rolety rzymskie są montowane są również we wnętrzach budynków użyteczności publicznej. Na rynku dostępny jest szeroki wybór tkanin oraz mechanizmów, który pozwala dopasować roletę, tak by współgrała z wystrojem naszego domu czy mieszkania oraz naszymi preferencjami.
W rzymskim klimacie
Roleta rzymska to doskonałe połączenie elegancji zasłon z funkcjonalnością rolet. Zastosowanie jej pozwala stworzyć we wnętrzu przyjazny klimat, gdzie nie będziemy całkowicie pozbawieni światła, a uzyskamy przyjemny półmrok, którym możemy dowolnie sterować. Zastosowanie estetycznych materiałów w roletach sprawia, że nasze mieszkanie nabiera przytulności i ciepłego charakteru. Kolor materiału i jego fakturę możemy dobrać np. do tkanin na naszych poduszkach czy obić mebli. Dodatkowym atutem tego typu aranżacji okien jest montaż rolety, odbywający się bez naruszenia ściany. W każdej chwili rolety rzymskie możemy wymienić na inny model.
Rodzaje rolet rzymskich
Rolety rzymskie są produkowane z różnych rodzajów tkanin. Niezależnie od rodzaju tkaniny, wszystkie posiadają cechę wspólną – podczas podnoszenia ozdobnie się układają. Roleta rzymska często bywa udekorowana falbanką, frędzlami lub wyprodukowana jest z miksu różnych tkanin. Rolety te występują najczęściej w dwóch wersjach: z fiszbinami bądź bez. Podczas ich zakupu warto zwrócić uwagę na wielkość posiadanego okna w naszym domu. W małych oknach najlepiej prezentują się bez fiszbin, które nie posiadają poziomych pasów. Materiał tych rolet składa się gęściej, tworząc delikatną formę, co sprawia że wystrój okna nabiera wyjątkowego charakteru. Do małych okiennic polecane są zarówno rolety rzymskie z tkanin transparentnych, jak i przezroczystych. To idealne rozwiązanie dla miejsca, w którym nie możemy powiesić firanki.
W przypadku większych okien idealnie sprawdzą się rolety w wersji z fiszbinami z tyłu lub z przodu. Poziome szprosy rolety z plisami rozłożone są w odległości od 25 do 30 cm, w zależności od jej wysokości. Tunel wraz z szprosem znajduje się tu od strony okna. Rolety rzymskie z fiszbinami z przodu sprawdzają się, natomiast do każdego rodzaju wnętrz. Poziome szprosy wymuszają regularne układanie się materiału, tworząc nowoczesny wygląd dekoracji okna. Ten rodzaj rolet możemy wybrać do tkanin zasłonowych.
Mechanizmy rolety rzymskiej – jaki wybrać?
Roleta rzymska może być wyposażona w mechanizm łańcuszkowy, który pozwala uniknąć stosowania długich sznurków. Rolką steruje się tu za pomocą łańcuszka koralikowego. Ten mechanizm zastosowany w rolecie ułatwia zatrzymywanie jej w każdej pozycji i dowolnej regulacji dostępu światła do pomieszczenia. Drugim typem jest mechanizm łańcuszkowy, który umieszczany jest na szynie aluminiowej z rzepem. Posiada on blokadę, która umożliwia skokową regulację rolety, zwłaszcza w oknach niewielkich rozmiarów. To popularny mechanizm rolet rzymskich, który jest zwykle tańszy od rolet z mechanizmem łańcuszkowym. Trzecim typem są rolety rzymskie z silnikiem elektrycznym, pozwalając na precyzyjne i wygodne sterowanie roletą. Dzieje się to za pomocą pilota lub przełącznika.