Kultowy fotel Pernilla Bruno Mathssona wreszcie zawitał do Polski! Gdzie można kupić ten niesamowity mebel?

kultowy fotel Pernilla Bruno Mathssona
kultowy fotel Pernilla Bruno Mathssona

Skandynawska firma DUXIANA ceniona na całym świecie zawitała i do Polski. Kultowy fotel Pernilla Bruno Mathssona można kupić w Krakowie. Wkrótce planowane jest też otwarcie kolejnego showroomu w Warszawie.

Kim jest znany projektant Bruno Mathsson?

Bruno Mathsson był jednym z najbardziej wpływowych architektów skandynawskiej sceny projektowej. Dość szybko zafascynował się projektowaniem mebli, eksperymentując z wieloma różnymi materiałami. Od najmłodszych lat uczył się technik pracy z drewnem dzięki staraniom swojego ojca Karla, znanego mistrza stolarskiego.

Bliskie Mathssonowi idee ruchu funkcjonalizmu i modernizmu, w połączeniu ze starą szwedzką tradycją rzemieślniczą, sprawiły, że projekty mebli dla DUX, firmy znanej dziś jako DUXIANA, w tym fotel Pernilla, noszą status ikonicznych. Można je znaleźć w domach wielu światowych architektów i ich klientów. Od niedawna meble projektu Bruno Mathssona, dostępne są w Krakowie, a wkrótce planowane jest otwarcie kolejnego showroomu marki DUXIANA w Warszawie.

kultowy fotel Pernilla Bruno Mathssona

Z miłości do drewna

Jego ojciec, Karl, mistrz stolarski w czwartym pokoleniu, przekazał mu miłość i ogromną pasję do pracy z drewnem. Kiedy w 1929 roku nadarzyła się okazja wypożyczenia przez Bruno Mathssona książek i czasopism o projektowaniu od Röhsska Arts, Muzeum Sztuki i Rzemiosła w Göteborgu, jego kustosz Gustaf Munthe nie spodziewał się, że będzie miał aż tak duży wpływ na karierę młodego projektanta.

kultowy fotel Pernilla Bruno Mathssona

W 1930 roku w Värnamo odbyła się wystawa sztuki, na której pokazano tradycyjne krzesło w stylu barokowym, nad którym pracował Mathsson. Projekt przyniósł mu stypendium, a wraz z nim możliwość zwiedzenia wystawy w Sztokholmie, na której zapoczątkowano szwedzki ruch funkcjonalizmu. To był początek międzynarodowej rozpoznawalności Mathssona.

Współpraca z DUX

Rozwijając rodzinną firmę, spędził większość lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku na badaniu  możliwości, jakie daje praca z drewnem. Chyba nikt nie miał większego wpływu na szwedzkie wzornictwo premium, niż właśnie Bruno Mathsson.

Projektant nawiązał ścisłą, twórczą współpracę z producentem mebli i łóżek DUX w latach 60. i 70., tworząc wiele ponadczasowych klasyków wzornictwa, wśród nich fotel Pernilla, dostępny w polskim showroomie marki Duxiana. Projekty mebli Mathssona eksperymentowały z krzywiznami, kierując się ku ergonomii i funkcjonalności.

Swą pierwszą kolekcję mebli z giętego drewna pokazał na Wystawie Światowej w Paryżu w 1937 roku. Jego projekt Eva Chair (wówczas nazywany Work Chair) został zakupiony do przestrzeni publicznej Museum of Modern Art w Nowym Jorku. W 1939 roku wystawiał się na Wystawie Światowej w Nowym Jorku, co jeszcze bardziej umocniło popularność architekta w Stanach Zjednoczonych.

Założyciele polskiego oddziału firmy Duxiana, zapaleni kolekcjonerzy skandynawskiego designu, wymarzyli sobie możliwość rozpropagowania twórczości Mathssona na polskim rynku. W wyniku tej współpracy, fotel Pernilla, Karin, Jetson Chair wraz z uzupełniającymi ofertę meblami i łóżkami DUX, można kupić w krakowskim showroomie Duxiana przy Tetmajera 83.

Fotel z którego nie będziesz chciał wstawać

Kultowy fotel Pernilla Bruno Mathssona to prawdziwa perła estetyki w stylu vintage. Projekt, który ewoluował przez wiele lat, doczekał się już wielu reedycji. Pierwsza koncepcja została zaprojektowana w 1944 roku, a ulepszona wersja, tapicerowana jasnobrązową skórą z uroczą patyną, powstała dla DUX w 1969 roku.

kultowy fotel Pernilla Bruno Mathssona

Krzywizny bryły mebla, wraz z uzupełniającym kolekcję podnóżkiem, fascynują  pod każdym względem. Projektant osiągnął swojego rodzaju ideał, mówiąc o swoim dziele ”stworzyłem siedzisko tak wygodne, że prawie nie czuć że na czymś siedzisz”. Mebel wyposażono w giętą bukową ramę i możliwość wyboru wielu oryginalnych obić, zarówno ze skóry, jak i z tkaniny.

Dziś fotel Pernilla to łakomy kąsek nie tylko dla kolekcjonerów, ale również osób, które pragną stylowo urządzić swój dom. W internecie aż roi się od osób poszukujących oryginalnego, eleganckiego wyposażenia wnętrz sprzed dekad. W popularności modelu Pernilla nie ma żadnej tajemnicy. Zdaje się łączyć pozorne przeciwieństwa, jest oszczędny i finezyjny, funkcjonalny i elegancki, zmysłowy i precyzyjny. A przede wszystkim ponadczasowy.


  1. Fotel obrotowy nie tylko do pracy przy biurku – poznaj 7 wygodnych i stylowych propozycji
  2. Fotel uszak i jego historia
  3. Ikona designu i gwiazda kina – fotel Imola od BoConcept
New Kollektion marki BoConcept

Meble dostosowane do obecnego stylu życia, czyli New Kollektion marki BoConcept

Najsłynniejsze dzieła malarstwa powstały z wkrętów do drewna

Najsłynniejsze dzieła malarstwa powstały z wkrętów do drewna