Sztuka nie ma ograniczeń, może tylko nabrać skrzydeł, gdy pojawi się ku temu impuls. I nie zawaha się użyć każdego materiału, aby pokazać, że nie ma rzeczy i wyzwań niemożliwych. Można się o tym przekonać, przeglądając galerię Klimas art, zestaw obrazów inspirowanych największymi dziełami malarstwa, wykonanych z… wkrętów do drewna. Dwadzieścia niezwykłych prac to dzieło młodych artystek z Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu.
Dziewczyna z perłą. Fot. Klimas Wkręt-met
Obrazy inspirowane największymi dziełami malarstwa to efekt realizacji konceptu producenta elementów złącznych, firmy Klimas Wkręt-met, która zaprosiła do udziału w projekcie młodych artystów z Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu. Dzieła Van Gogha, Muncha, Moneta, Podkowińskiego czy Matejki zyskały nowe oblicze w formie płaskorzeźby, uzyskanej dzięki wkrętom do drewna.
Projekt ma charakter eksperymentu, którego celem było nadanie akcesoriom montażowym nowego, bardziej kreatywnego zastosowania. Jak widać, w odpowiednich rękach wkręty do drewna stały się narzędziem wyrazu artystycznego, inspiracji i rozwijania kreatywności. Dwie młode artystki miały okazję zmierzyć się z nową dla nich techniką, a efektem są obrazy, obok których nie da się przejść obojętnie.
Trwałość pamięci. Fot. Klimas Wkręt-met
Tahitańskie kobiety na plaży. Fot. Klimas Wkręt-met
Impresja. Fot. Klimas Wkręt-met Gwieździsta noc. Fot. Klimas Wkręt-met
Dwadzieścia niezwykłych dzieł o wymiarach 50×70 cm zostało wykonanych na podkładzie z drewna sosnowego oraz lipowego. W każdym użyto około 3500 wkrętów, czyli łącznie to blisko 70 000 wkrętów do drewna KMWHT Klimas Wkręt-met. Wyjątkowa budowa wkrętów z podwójnym gwintem, specjalnym frezem rozwierającym oraz końcówką frezującą znacząco ułatwiła i przyspieszyła ich pracę – można je było wkręcać bez konieczności wcześniejszego nawiercania.
Warstwa malarska nawiązuje do pierwowzorów najbardziej znanych dzieł sztuki różnych epok. Efektywności dodaje nadanie płaskim obrazom przestrzeni. Uzyskano go dzięki zastosowaniu kilku długości wkrętów. Umieszczone w desce na rożnych głębokościach wydobywają z rysunku kształty, tworząc trójwymiarowy efekt.
Syn człowieczy. Fot. Klimas Wkręt-met
Szał uniesień. Fot. Klimas Wkręt-met
Słoneczniki. Fot. Klimas Wkręt-met
Pocałunek. Fot. Klimas Wkręt-met
Mężczyzna w czerwonym turbanie. Fot. Klimas Wkręt-met
Dziewczynka z chryzantemami. Fot. Klimas Wkręt-met
Twórczyniami wyjątkowej galerii Klimas Art są dwie młode artystki Magdalena Berdychowska i Oliwia Strzopa – obie związane z Liceum Plastycznym w Nowym Wiśniczu. Magdalena jest jego uczennicą, od dawna wiąże swoją przyszłość ze sztuką i rozwija się w jej kierunku, kocha historię sztuki. Bierze udział w licznych konkursach (laureatka VIII Biennale Autoportretu w Radomiu ) i plenerach (m.in. VIII Międzynarodowych Artystycznych warsztatów rzeźbiarskich im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie). Poprzez tworzenie swoich prac dla Klimas Wkręt-met pragnie zaprosić odbiorcę do obcowania z dziełami mistrzów.
Oliwia to absolwentka wiśnickiego Plastyka, a obecnie studentka malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, stypendystka Fundacji Kyoto-Kraków. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, grafiką, ceramiką oraz fotografią. Odnosi sukcesy w konkursach artystycznych. Bierze udział w wystawach zbiorowych, m.in. w cyklu Inklinacje, w latach 2019-20, oraz w Nocy Muzeów 2022 warszawskiego centrum Defabryka. W marcu 2022 zrealizowała pierwszą wystawę indywidualną, mieszka i tworzy w Krakowie.
Galeria Klimas art to przykład interdyscyplinarnej sztuki, która nie tylko nadaje przedmiotom nowego znaczenia, ale jest też okazją do rozwijania go i rozszerzania na inne dziedziny. Już wkrótce będziemy mieli okazję poznać kolejną odsłonę tego projektu. Jak zapewniają jego twórcy, nie skończy się na mecenacie młodych artystów.
Całą galerię można zobaczyć pod adresem : www.art.klimas.com
Projekt wspiera redakcja miesięcznika „Builder”.
- Jak zaaranżować małą przestrzeń? Poznaj 5 sprawdzonych pomysłów
- Grafiki ścienne
- Polski rower elektryczny od Kross