Jak dobrać oświetlenie: miniporadnik

Oświetlenie

Każde z domowych pomieszczeń z uwagi na swój konkretny charakter spełnia inne zadanie odpowiadając tym samym na różne potrzeby. Wybór oświetlenia, choć brzmi dość banalnie, może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Optyczne powiększenie pomieszczenia, stworzenie klimatu sprzyjającego relaksowi czy też spotkaniom towarzyskim a może po prostu zapewnienie odpowiednich warunków do pracy? Dobrze rozplanowane światło będzie tutaj kluczowym elementem! Wystarczy odrobina wiedzy i wdrożenie kilku podstawowych zasad przygotowanych przez stylistów 9design, by zmyślnie rozjaśnić ulubione cztery kąty.

Oświetlenie w salonie

Salon, jako wyjątkowe miejsce, w którym zażywamy relaksu i przyjmujemy gości, zasługuje na specjalną uwagę. Oświetlenie pokojowe powinno tu harmonijnie współgrać, tworząc przytulny klimat. Połączenie różnych lamp i odpowiednie oświetlenie stref funkcjonalnych sprawi, że pokój dzienny będzie nie tylko przyjemny dla oka, ale też pozwoli domownikom i gościom czuć się swobodnie. Zacznijmy od oświetlenia głównego – sufitowego. Tradycyjnie wieszany w centralnym punkcie części wypoczynkowej żyrandol nie jest tylko lampą, ale również i elementem dekoracyjnym.

Oświetlenie

Nowości od marki Fabbian lub rzemieślnicze propozycje od czeskich producentów, takich jak Bomma czy Brokis, wyglądają niczym świetliste dzieła sztuki. Wielkość pomieszczenia ma znaczenie, czyli im większy salon, tym bardziej okazały model należy brać pod uwagę. Duże, rozłożyste klosze w niewielkim pomieszczeniu optycznie je przytłoczą i pomniejszą. Architekci często proponują zastosowanie plafonów umieszczonych blisko przy suficie lub opraw wpuszczanych – taki typ lamp o neutralnym charakterze równomiernie oświetli wnętrze bez efektu „dworcowej poczekalni”.

Oświetlenie

Polecamy również uzupełnienie światła górnego lampami rozmieszczonymi na innych poziomach oraz bardziej dyskretną wersję światła w postaci kinkietów, lamp stołowych lub też wysokiej lampy stojąca. Z kolei jeśli dysponujemy kącikiem do czytania, zadbajmy w tym miejscu o odpowiednie warunki do lektury za sprawą modeli podłogowych o bardziej skoncentrowanym słupie światła. Stosując w jednym pomieszczeniu różne rodzaje oświetlenia, możesz łatwo dostosowywać je do aktualnych potrzeb, pory dnia oraz nastroju.

Oświetlenie w kuchni: jasne serce domu!

Kuchnia od zawsze była centrum domowego życia – nie tylko przyrządzamy i spożywamy tu posiłki, ale nierzadko też pracujemy, czytamy, spędzamy czas z rodziną i przyjmujemy gości. Przy projektowaniu funkcjonalnej kuchni oświetlenie stanowi jeden z najistotniejszych punktów – dopasowane do potrzeb domowników oraz jej funkcji pozwoli na bezpieczne wykonywanie codziennych czynności. Górne oświetlenie to za mało.

Oświetlenie

W tym pomieszczeniu szczególnej troski wymagają kuchenne blaty, bowiem jak każda inna przestrzeń do pracy, również wymagają one odpowiedniego oświetlenia. Skuteczne okażą się reflektory i kinkiety o ruchomych głowicach pozwalających na skierowanie światła w odpowiednim kierunku. Pod wiszącymi szafkami nad blatem można dodatkowo umieścić listwy LED, natomiast nad kuchennym stołem może królować ozdobny kinkiet lub nisko umieszczone, dwie lub trzy niewielkie lampki wiszące np. z asortymentu marki Kaspa dostępnego w 9design.

Oświetlenie w łazience: w niecodziennym świetle

Oświetlenie górne i kinkiety nad lustrem – to w łazience podstawa, jednak może warto podejść do tematu inaczej? Miękkie światło lampy stojącej z pewnością podbije relaksujący nastrój towarzyszący przyjemnej kąpieli. Zazwyczaj niewielki metraż nie daje zbyt wielu możliwości na dekoratorskie popisy, jednak czasem wystarczy postawić na ciekawy klosz, zaskakujący kolor lub niestandardowe połączenia form, nie tracąc przy tym nic z funkcjonalnego charakteru przestrzeni. Szczególnej troski wymaga strefa umywalkowa a dokładniej lustro wiszące nad armaturą, gdzie odbywa się poranna toaleta czy makijażowi rytuał. Do wyboru jest wiele opcji – kinkiety lub lampy sufitowe wieszane przy tafli szkła, podłużna lampa montowana nad lustrem lub oświetlenie wbudowane w ramę zwierciadła.

Oświetlenie w sypialni – światło na dobranoc

Światło w sypialni ma przede wszystkim przygotowywać do snu – nie może być zbyt intensywne, by wyciszyć zmysły i zapewnić intymną, kojącą atmosferę. Zapomnij o reflektorach i rozbudowanych żyrandolach! Gwiazdą sypialnianego wnętrza można uczynić designerską lampę wiszącą o delikatnej formie. Modele o lekkich materiałowych abażurach, np. lnianych czy bawełnianych, albo te wykonane z mlecznego szkła umieszczona tuż nad dolną częścią łóżka będą łagodnie zmiękczać i rozpraszać światło nie męcząc oczu.

Oświetlenie

Można zastanowić się tutaj nad rezygnacją ze światła sufitowego na rzecz niższych poziomów pomieszczenia – lamp stołowych na szafkach nocnych lub symetrycznie rozmieszczonych kinkietów (z możliwością ich niezależnego włączania i wyłączania) emitujących delikatne, rozproszone światło w całej sypialni. Dobór odpowiednich żarówek i modeli pozwalających na regulację natężenia światła zdziała prawdziwe cuda! Dzięki temu łatwiej zbudować nastrój, skorygować proporcje we wnętrzu a także podkreślać faktury i kolorystykę.

Originally posted 2020-09-15 19:43:47.

jaką płytę indukcyjną kupić

Jaką płytę indukcyjną kupić?

Tapeta w łazience

Tapeta w łazience? Świetny pomysł!