Jaka powinna być idealna deska, aby można było ją wykorzystać w tworzeniu mebli a konkretnie stołu? Pytanie może wydawać się banalne. Traktując je z przymrużeniem oka możemy powiedzieć: wystarczy, aby była prosta i drewniana. Jednak odpowiedź na to pytanie nie jest takie oczywiste. Jakie wymagania stawiane są w doborze odpowiedniego materiału wyjściowego? Nasze wątpliwości postara się rozwiać Ela Malita – założycielka firmy Malita Just Wood, zajmującej się produkcją zindywidualizowanych stołów jadalnianych i kawowych.
Najważniejsze to jakość
Na wybór idealnej deski składa się cały wachlarz wytycznych. W pierwszej kolejności w doborze odpowiedniego materiału powinniśmy się kierować przede wszystkim sposobem jego przeznaczenia, czyli czy drewno ma służyć, jako blat stołu czy może jako półka w szafie, a może jako podłoga na tarasie. Zawęzimy obszar poszukiwań jedynie do wyboru odpowiedniej deski, jako blatu stołu. Tutaj należy znaleźć idealną równowagę pomiędzy jej użytkowością i jakością, a wyglądem. Musimy sobie zdawać sprawę, że nie wszystkie rodzaje drewna, które zachwycają swoim wyglądem tj. kolorem, ułożeniem słoi nadają się do obróbki stolarskiej i odwrotnie te, które są idealne w obróbce, wystarczająco elastyczne – nie zawsze zachwycają oczy klientów.
„Pod względem technicznym musimy rozpatrywać jakość drewna. Mówiąc najprościej oznacza to, że dokładnie oglądamy jaki jest to gatunek drzewa, ale także przed bezpośrednim zakupem sprawdzamy w jakich warunkach drewno było przechowywane. Wilgotność wpływa bezpośrednio na jego proces schnięcia i co za tym idzie na późniejsze pękanie, bądź wyginanie w trakcie użytkowania. Jest to jedno z kryterium, którym się kierujemy przy wyborze odpowiedniego materiału” mówi Ela Malita. Ponadto powinniśmy zwrócić uwagę na wygląd oraz wielkość deski. Przy tworzeniu stołu istotne jest usłojenie ponieważ to ono sprawia, że stół ma swój „charakter”. Oczywiście słoje muszą być w odpowiednim miejscu stołu, aby nie stracił on na swoim wyglądzie.
A jak to jest z wielkością deski, której szukamy? Jest to kryterium bardzo ograniczające, zwłaszcza gdy chcemy stworzyć stół z litego drewna. Uzyskanie jednej deski o znacznych wymiarach jest trudne, ale nie niemożliwe. Z mniejszymi stołami nie ma takiego problemu, również wykonanie stołu z dwóch lub większej liczby kawałków wydaje się być łatwiejsze. Zaznaczyć tutaj należy, że kłopoty mogą wynikać z odpowiedniego „dopasowania” do siebie dwóch czy większej ilości kawałków, bowiem drewno „pracuje” cały czas i po kilku latach może się okazać, że źle dobrane i wykonane stoły zaczną się wyginać, skrzypieć, a nawet pękać. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie kawałków desek z innym naturalnym materiałem. Takie rozwiązanie znalazła właścicielka Malita Just Wood, która idealnie dobrane kawałki drewna przecina szkłem lub żywicą. Całość tworzy oryginalne połączenie.
Dodatkowo w poszukiwaniu deski idealnej niejednokrotnie przebywa się wiele kilometrów. Nie mniej jednak warto jest przejechać pół Polski w celu znalezienia tej jedynej ”deski”. A widok zadowolonego klienta jest tego najlepszym dowodem.
O firmie Malita Just Wood
Malita Just Wood zrodziła się z pasji tworzenia w 2016 roku. Jej założyciele a zarówno projektanci łączą klasyczne rzemiosło z nowoczesnymi rozwiązaniami. Dzięki czemu oferta produktowa na którą składają się stoły oraz stoliki kawowe to połączenie naturalnych materiałów takich jak drewno ze szkłem, stalą czy też mchem. Malita Just Wood nieprzerwanie rozwija swoją działalność stawiając na innowacyjność i funkcjonalność, nie bez znaczenia jest fakt, że oferta marki to produkt w 100% polski. www.malitajustwood.com
Niestety mój widok nie jest widokiem zadowolonego klienta , wprost przeciwnie , stolik za 10 tysięcy pełen bąbli powietrza,Horror.firma twierdzi ,. że funkcjonalnie jest prawidłowy.Zgadzam się ale serdecznie odradzam zakup.