w

MISTRZOWSKI GRUDZIEŃ – DOLNY ŚLĄSK WITA. RZEMIOSŁO!

MISTRZOWSKI GRUDZIEŃ – DOLNY ŚLĄSK WITA. RZEMIOSŁO!

Fundacja OPEN MIND zaprasza na spotkania mistrzowskie w ramach projektu „Dolny Śląsk Wita. Rzemiosło!”. Podczas grudniowych dyskusji mistrzowie rzemiosł, twórcy i miłośnicy rękodzieła przybliżą tajniki zawodów i dziedzin, które na Dolnym Śląsku mają swoją wspaniałą historię.

Uczestnicy poznają historię koronkarstwa, rzemiosł artystycznych i pozłotnictwa. Goście specjalni zaprezentują także wybrane z ich dorobku zawodowego i artystycznego prace. Spotkania mistrzowskie będą okazję do dyskusji na temat roli rzemiosła wczoraj i dziś. Zastanowienia się nad tym jak dziś promować rzemiosło. Pobudzać potrzebę konsumenta na korzystania z usług rzemieślników, kupowania wyrobów, które niosą ze sobą dobrą jakość, historię przedmiotu i wspierają lokalną przedsiębiorczość. Podczas spotkań poruszony zostanie także temat aktywizacji zawodowej młodych i zachęcenie ich do kształcenie w zawodach rzemieślniczych.

Ważnym celem projektu „Dolny Śląsk Wita. Rzemiosło!”  jest promocja dolnośląskiego rzemiosła i rękodzieła, a także miejsc i ludzi z nimi związanych.  W ramach programu na stronie www.dolnyslaskwita.pl aktywowana zostanie internetowa mapa, na której użytkownicy znajdą m.in. wizytówki działających na terenie naszego regionu unikalnych pracowni rzemieślniczych, instytucji promujących rzemiosło, rękodzieło, a także twórców, którzy prowadzą w nich swoją działalność artystyczną. Na mapie znajdą się także wzmianki o dolnośląskich legendach i historiach, w których rzemiosło odgrywa znaczącą rolę. Pragniemy zachęcić Dolnoślązaków oraz turystów w każdym wieku do aktywnego poznawania historii regionu, charakterystycznych dla niego technik rzemieślniczych oraz odwiedzenia miejsc na Dolnym Śląsku powiązanych z rzemiosłem i rękodziełem.

MISTRZOWSKI GRUDZIEŃ – DOLNY ŚLĄSK WITA. RZEMIOSŁO!

Program spotkań mistrzowskich obejmuje:

Koronka na Dolnym Śląsku

Spotkanie mistrzowskie z Bożeną Kędzior z Towarzystwa Miłośników Haftu będzie okazją do poznania różnorodnych technik tworzenia koronek, a także historii ich wykonywania na terenie regionu. Uczestnicy poznają sylwetkę związanej m.in. z Zamkiem Książ księżnej Daisy von Pless, która nie tylko słynęła ze swej wrażliwości w kwestiach społecznych i estetycznych. Wiele czasu i energii poświęcała także działalności na rzecz śląskiego koronkarstwa. Na przykładach autentycznych robótek, które można podziwiać w zachowanym do dziś wzorniku śląskich koronek, dostępnym w bibliotece Cyfrowy Dolny Śląsk będzie można przyjrzeć się skali zastosowania koronkowych ozdób w odzieży i elementach wystroju domów śląskich.

 

Rzemiosło artystyczne – spotkanie mistrzowskie z Leszkiem Ukleją

Spotkanie z mistrzem stolarstwa artystycznego, Leszkiem Ukleją, który od 1981 roku prowadzi Pracownię Renowacji Mebli Antycznych. Dzięki jego olbrzymiej wiedzy i biegłości technicznej w rzemiośle stolarskim, wyspecjalizował się w renowacjach oraz konserwacji mebli zabytkowych. Leszek Ukleja wykonuje kompleksowe aranżacje i zabudowy wnętrz, a także naprawy drzwi oraz portali w różnych stylach i technikach. Jest on również członkiem Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej. Podczas spotkania porozmawiamy o specyfice artystycznego rzemiosła artystycznego na Dolnym Śląsku.

 

Pozłotnictwo – spotkanie mistrzowskie z Ludomirem Domańskim

Spotkanie z Mistrzem Ludomirem Domańskim, wybitnym ekspertem w branży pozłotnictwa, który przekazuje swoją wiedzę młodym adeptom tej sztuki, jako wykładowca w Wyższej Szkole Rzemiosł Artystycznych i Zarządzania we Wrocławiu. Ludomir Domański jest również Starszym Bractwa Rzemiosła Artystycznego we Wrocławiu. Naukę i pracę ramiarsko-pozłotniczą rozpoczął w 1975. W roku 1979 otworzył własną pracownię we Wrocławiu, a trzy lata później zdał egzamin mistrzowski w zawodzie pozłotnika. W trakcie spotkania porozmawiamy m.in. o specyfice sztuki ramiarskiej, a także o historii i przyszłości tego rzemiosła zarówno w renowacji jak i wykorzystaniu w przedmiotach codziennego użytku.

Wstęp na spotkania jest bezpłatny

Projekt “Dolny Śląsk Wita. Rzemiosło” dofinansowano ze środków Budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Szczegółowe informacje na www.dolnyslaskwita.pl oraz na www.krzywykomin.pl

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

TOFU Studio z Gdańska z kolejną nagrodą w USA

TOFU Studio z Gdańska z kolejną nagrodą w USA

W poszukiwaniu deski idealnej - drewniane stoły Malita Just Wood

W poszukiwaniu deski idealnej – drewniane stoły Malita Just Wood