w

Wystawa Wojciech Fangor. American Dream święci triumfy we Wrocławiu

wojciech fangor
  • Dwa tysiące w pierwszym tygodniu i sześć tysięcy podczas pierwszego miesiąca – tyle osób odwiedziło już wystawę „Wojciech Fangor. American Dream” w Krupa Art Foundation we Wrocławiu.

  • Niemal 50 dzieł op-artu, dostępnych na dwóch piętrach jednej z najciekawszych galerii w Polsce, przyciąga nie tylko koneserów sztuki współczesnej.

  • Nasycone kolorami pulsujące koła, psychodeliczne fale i towarzyszące wystawie projekcje immersyjne, zapraszają do obcowania ze sztuką bez względu na zainteresowania.

  • Wystawę można oglądać do 20 października pod adresem Rynek 27/28 we Wrocławiu.

Tego lata warto zaplanować wizytę w stolicy Dolnego Śląska. Odwiedzający Krupa Art Foundation mają rzadką okazję, aby na własne oczy zobaczyć słynne op-artowe prace Wojciecha Fangora, przedstawione nie jak zazwyczaj – jako pojedyncze dzieła sztuki rozproszone w polskich kolekcjach, ale zgromadzone w jednej przestrzeni. Wystawa kuratorowana przez Dorotę Monkiewicz i zaprojektowana przez Roberta Rumasa, to immersyjna podróż przez najbardziej płodny okres w sztuce jednego z najważniejszych polskich artystów minionego wieku. To wszystko z pomocą domu aukcyjnego DESA Unicum oraz Fangor Foundation, odpowiadających za wsparcie w pozyskaniu obiektów na wystawę, relacje z kolekcjonerami oraz doradztwo merytoryczne projektu.

Amerykański sen Fangora

Wystawa prezentowana w Krupa Art Foundation nie bez przyczyny nawiązuje do marzeń. Ekspozycja koncentruje się na pracach powstałych w ważnym dla twórczości artysty okresie – latach 60. i 70. To wtedy Fangor zapisał się na kartach historii sztuki jako jeden z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku, m.in. za sprawą indywidualnej wystawy w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku w 1970 roku, co uczyniło go jedynym polskim artystą docenionym w ten sposób przez tę prestiżową instytucję.

 

Na wystawie „Wojciech Fangor. American Dream” znalazło się siedem obrazów z tamtego pokazu, cała zaś ekspozycja koncentruje się na dziełach namalowanych poza Polską w latach 1961 – 1973. Jak tłumaczy kuratorka, Dorota Monkiewicz, wystawa w Krupa Art Foundation ma inny cel niż dotychczasowe, muzealne retrospektywy: 

Ekspozycja skupia się na ograniczonym wycinku twórczości Fangora – na tym, co w jego malarstwie było najciekawsze i dzięki czemu zdobył swoją wielką sławę. Nie jest to wystawa muzealna w tym sensie, że nie ma ona przedstawiać po kolei etapów jego twórczości, lecz oddziaływać w sposób bezpośredni na psychofizyczne odczucia widzów.

Wystawa Wojciech Fangor. American Dream święci triumfy we Wrocławiu

Wystawa, jakiej jeszcze nie było

Do Wrocławia przyciąga nie tylko nazwisko oraz dobór prac, ale również nowatorski sposób podejścia do tworzenia ekspozycji. Punktem wyjścia stało się ukute przez samego artystę pojęcie „pozytywnej przestrzeni iluzyjnej”. W myśl intencji Fangora, w siedzibie Krupa Art Foundation stworzono odpowiednie środowisko przestrzenne.

wojciech fangor

48 obiektów zaaranżowano w galerii w sposób potęgujący oddziaływanie obrazów optycznych, a także umożliwiający odbiorcom znalezienie się w epicentrum twórczości artysty. Jak mówi Dorota Monkiewicz:

– Malarstwo, które Wojciech Fangor tworzył, polegało na oddziaływaniu w sposób fizjologiczny na zmysł wzroku odbiorcy. Jego obrazy w otoczeniu starannie zaprojektowanej scenografii Roberta Rumasa, tworzą przestrzeń nasyconą pulsującymi rytmami i barwnymi powidokami. Wybór wyłącznie obrazów optycznych oraz ich akumulacja na wystawie, oddziałują na odbiorców nie tylko wizualnie, ale wręcz emocjonalnie. 

Wystawie towarzyszy również aneks filmowy. Prezentacja „Pozytywna Przestrzeń Immersyjna”, której kuratorką jest Monika Łuszpak-Skiba, przedstawia abstrakcyjne animacje współczesnych artystów: Zacha Liebermana, Yoshiego Sodeoki, Kenichi Yonedy i Marcosa Montanego, którzy nie tylko zainspirowali się dorobkiem Fangora, ale również mieszkają i tworzą za oceanem. Animacje prezentowane są w przestrzeni immersyjnej w taki sposób, aby widz mógł w nie dosłownie wejść i doświadczyć za pomocą wielu zmysłów.

wojciech fangor

Jak zapewniają twórcy, wystawa w KAF to nie tylko wielkie święto dla koneserów, ale przede wszystkim zaproszenie wszystkich odbiorców do zanurzenia się w świecie prawdziwie hipnotyzującej sztuki. Dla osób, które chciałyby pogłębić swoją wiedzę o twórczości Wojciecha Fangora, w każdą sobotę i niedzielę o godz. 17:00 przewidziano oprowadzania z przewodnikiem.

 

Partnerami projektu są dom aukcyjny DESA Unicum oraz Fangor Foundation.

* * *

Wystawa „Wojciech Fangor. American Dream”

  • Miejsce: Krupa Art Foundation, Rynek 27/28, Wrocław
  • Czas trwania: od 13 lipca do 20 października 2024
  • Kuratorka wystawy: Dorota Monkiewicz
  • Projektant wystawy: Robert Rumas
  • Partnerzy wystawy: DESA Unicum, Fangor Foundation
  • Godziny otwarcia: 
    • poniedziałek, środa, czwartek: 12:00–18:00
    • piątek–niedziela: 11:00–20:00
    • wtorek: nieczynne
  • Wstęp: Bilety w cenie 35 zł (normalny), 25 zł (ulgowy)

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej KAF oraz w mediach społecznościowych Fundacji: Instagram, Facebook.

 

Płyta indukcyjna stała się ona nieodłącznym elementem wyposażenia domów i mieszkań, przyciągając uwagę swoją szybkością gotowania i łatwością w utrzymaniu czystości. Wiele osób zastanawia się, czy podłączenie tego nowoczesnego urządzenia to zadanie, które mogą wykonać samodzielnie, czy lepiej powierzyć tę czynność profesjonalnemu elektrykowi. Wokół tego tematu narosło wiele mitów i niejasności. W tym artykule postaramy się je wyjaśnić. Przedstawimy również ważne informacje dotyczące wymagań technicznych i bezpieczeństwa, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania płyty.

Płyta indukcyjna – kto podłącza? Czy trzeba skorzystać z usług fachowca?

Jak dobrać odpowiednią kołdrę

Jak dobrać odpowiednią kołdrę do dużego łóżka?