Dzieło Pabla Picassa do wylicytowania wyłącznie przez internet

Pablo Picasso

Dzieło światowej sławy artysty, Pabla Picassa, po raz pierwszy w Polsce kupić można będzie jedynie online. Wystarczy tylko dostęp do internetu, aby w ciągu chwili stać się posiadaczem dzieła, którego wartość szacowana jest na 300 tysięcy złotych. To rysunek, na którym twórca przedstawił swój słynny motyw gołębia pokoju. Dzieło pojawi się już 29 lipca na aukcji online organizowanej przez DESA Unicum.

Setki prac autorstwa najwybitniejszych twórców wylicytować można na aukcjach online. Cieszą się one w Polsce ogromną popularnością, a dzieła, które się na nich pojawiają są coraz to bardziej wyjątkowe i cenne. Podczas pierwszej tego typu aukcji, organizowanej przez DESA Unicum w czerwcu ubiegłego roku, za blisko 1,3 mln złotych wylicytowano dzieło „M44” Wojciecha Fangora, czyli słynne op-artowskie koło. To najwyższa kwota, jaką dotychczas uzyskano w internetowej licytacji w Polsce. Od tego czasu DESA Unicum zorganizowała ponad 50 tego typu aukcji. Pojawiały się na nich prace najwybitniejszych twórców takich jak Jan Tarasin czy Mojżesz Kisling.

Pablo Picasso

To co sprawiło, że licytowanie wyłącznie online (przez stronę lub aplikację) jest tak popularne, to przede wszystkim wygoda. Osoba chcąca kupić dzieło sztuki, może zrobić to z każdego zakątka na świecie, o każdej porze dnia i nocy. Wystarczy dostęp do internetu. W ciągu kilku chwil można stać się posiadaczem dzieła wartego miliony. Jednak wiele aukcji online oferuje ciekawe prace  już od nawet kilkuset złotych. 

W sierpniu odbędzie się aż 8 wyjątkowych licytacji online. Największe emocje wzbudza wspomniane dzieło Pabla Picassa z 1961 roku. Rysunek przedstawia wizerunek dwóch ptaków. Pierwszy to gołąb pokoju, jeden z najsłynniejszych motywów w twórczości Picassa. Był on ucieleśnieniem idei pacyfistycznych artysty, który był świadkiem obu wojen światowych oraz hiszpańskiej i koreańskiej wojny domowej. Każdy z tych konfliktów wpłynął z ogromną siłą na rozwój jego twórczości. Drugim ptakiem jest sowa, symbolizująca grecką boginię Atenę, będącą opiekunką mądrości, ale również i wojny. Wyjątkowy rysunek, który pojawi się na aukcji online Awangarda i nowoczesność” w DESA Unicum oglądać można również do 12 sierpnia na wystawie.

Na sierpniowych aukcjach online pojawią się również prace na papierze takich twórców jak Victor Vasarely czy Wojciech Fangor, których dzieła sprzedają się za milionowe kwoty. Ciekawą propozycją będą prace polskich klasyków ilustracji takich jak Józef Wilkoń i Antoni Uniechowski, ale też aukcja plakatu turystycznego, czy unikatowego warszawskiego rzemiosła. 

Zupełnie wyjątkowa będzie licytacja dzieł twórców związanych z gronem Ecole de Paris. Wśród nich znajdą się Henryk Hayden, czy Jakub Zucker, czyli  artyści o międzynarodowej renomie. Pojawi się również obraz Meli Muter. Prezentowane dzieło jest niezwykle rzadkim przykładem plenerowej pracy artystki. Powstało ono w oddaleniu od jej stałego miejsca zamieszkania, podczas pobytu w Bretanii. Muter uchwyciła widok z miasteczka  Carprentras, w którym wynajmowała pokój. Pracę oglądać można na wystawie do 26 sierpnia. 

Edukacyjna rola designu

Edukacyjna rola designu

Tomek Rygalik

Stoliki kawowe Oo marki Nobonobo