w

Płyta indukcyjna – kto podłącza? Czy trzeba skorzystać z usług fachowca?

Płyta indukcyjna stała się ona nieodłącznym elementem wyposażenia domów i mieszkań, przyciągając uwagę swoją szybkością gotowania i łatwością w utrzymaniu czystości. Wiele osób zastanawia się, czy podłączenie tego nowoczesnego urządzenia to zadanie, które mogą wykonać samodzielnie, czy lepiej powierzyć tę czynność profesjonalnemu elektrykowi. Wokół tego tematu narosło wiele mitów i niejasności. W tym artykule postaramy się je wyjaśnić. Przedstawimy również ważne informacje dotyczące wymagań technicznych i bezpieczeństwa, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania płyty.

Płyta indukcyjna stała się ona nieodłącznym elementem wyposażenia domów i mieszkań, przyciągając uwagę swoją szybkością gotowania i łatwością w utrzymaniu czystości. Wiele osób zastanawia się, czy podłączenie tego nowoczesnego urządzenia to zadanie, które mogą wykonać samodzielnie, czy lepiej powierzyć tę czynność profesjonalnemu elektrykowi. Wokół tego tematu narosło wiele mitów i niejasności. W tym artykule postaramy się je wyjaśnić. Przedstawimy również ważne informacje dotyczące wymagań technicznych i bezpieczeństwa, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania płyty.

Dostępne rodzaje płyt indukcyjnych

Na rynku znajdziemy różne rodzaje płyt indukcyjnych, a wybór odpowiedniego modelu zależy głównie od dostępnego napięcia zasilania. Najczęściej spotykanym rodzajem są płyty na 230 V do instalacji 1-fazowej, często spotykanej w mieszkaniach i blokach. Ich montaż jest prosty, a dodatkowo wielu producentów obecnie wyposaża je w zamontowaną wtyczkę.

W domach jednorodzinnych lub w przypadku zastosowań profesjonalnych (restauracje, hotele) instalowane są płyty indukcyjne 3-fazowe wymagające mocniejszego napięcia 400 V. Instalacja trójfazowej płyty jest bardziej złożona i wymaga gniazda siłowego zdolnego obsłużyć wyższe napięcie.

Kto może podłączyć płytę indukcyjną?

Niezależnie od typu płyty indukcyjnej montaż powinien wykonać uprawniony elektryk. Specjalista z odpowiednią wiedzą będzie w stanie dokonać pomiarów, określić rodzaj instalacji i zamontować urządzenie poprawnie.

Warto zaznaczyć, że elektryk podłączający płytę indukcyjną musi posiadać odpowiednie świadectwo kwalifikacji. Zgodnie z wymogami producentów, tylko osoba z uprawnieniami elektrycznymi SEP do montażu urządzeń do 1 kW z oznaczeniem E, czyli eksploatacji, ma prawo przeprowadzić takie podłączenie. 

Uwaga: Czasami, aby zweryfikować prawidłowość działań wykonanych przez elektromontera, producent może zażądać przeprowadzenia specyficznych pomiarów i przygotowania dokumentacji w formie protokołu. W takim przypadku elektryk musi być wyposażony w dodatkowe kwalifikacje oznaczone literą D.

Czy można samodzielnie podłączyć płytę indukcyjną?

W obliczu szerokiej dostępności poradników pisanych i instruktaży wideo, które szczegółowo wyjaśniają proces podłączania płyty indukcyjnej, coraz więcej osób chce samemu wykonać to zadanie.

Samodzielny montaż płyty indukcyjnej bez odpowiedniej wiedzy technicznej, niesie ze sobą znaczne ryzyko. Można nie tylko źle podłączyć urządzenia i narazić siebie i innych mieszkańców na niebezpieczeństwo, ale także spowodować przeciążenie instalacji i zwarcie, co grozi pożarem. Podczas montażu istnieje również ryzyko porażenia prądem, a pomyłka w podłączeniu kabli może trwale uszkodzić płytę.

Warto także podkreślić, że chociaż samodzielnie podłączona płyta może prawidłowo działać przez wiele lat, to ryzykujemy utratę gwarancji producenta. Większość instrukcji obsługi jasno wskazuje, że instalacja indukcji musi odbyć się przez elektryka z uprawnieniami. 

Brak oficjalnego protokołu podłączenia w momencie pojawienia się awarii, zwiększa ryzyko poniesienia dodatkowych kosztów związanych z zakupem nowego urządzenia. Dodatkowo w przypadku pożaru niedostarczenie do firmy ubezpieczeniowej protokołu może pozbawić nas odszkodowania. Z tego względu ważne jest, aby powierzyć to zadanie wykwalifikowanemu specjaliście, który posiada nie tylko odpowiednią wiedzę, ale i uprawnienia do wykonania takiej pracy.

Co przygotować do podłączenia płyty indukcyjnej?

Należy zapewnić osobne gniazdko dedykowane wyłącznie dla płyty, unikając tym samym stosowania przedłużaczy, które mogą stanowić zagrożenie. Dbanie o odpowiednią instalację elektryczną pozwoli elektrykowi na sprawną i szybką pracę.

Co do wyboru kabla, przy standardowym zasilaniu 230 V odpowiedni będzie ten o przekroju 3×4 mm. W przypadku zasilania trójfazowego należy zdecydować się na kabel 5×2,5 mm. Nie musisz jednak martwić się o szczegóły dotyczące przewodu – to elektryk z odpowiednimi uprawnieniami eksploatacyjnymi zadba o wybór kabla o odpowiednich parametrach.

Instalacja płyty indukcyjnej – czego nie robić?

Podczas instalacji płyty indukcyjnej unikaj pozostawienia zbyt małej przestrzeni wokół urządzenia – zarówno na blacie roboczym, jak i pod nim. Zapewnij około 5 centymetrów wolnego miejsca, aby uniknąć przegrzania, szczególnie jeśli płyta znajdzie się nad piekarnikiem, wtedy konieczna jest dodatkowa wentylacja. Nie ignoruj wymagań dotyczących materiałów wokół płyty; blat, krawędzie mebli i listwy ścienne muszą wytrzymać wysokie temperatury.

Bądź ostrożny z przewodem przyłączeniowym – nie powinien mieć kontaktu z gorącymi elementami płyty. Nie podłączaj płyty za pomocą przedłużacza czy łącznika i unikaj montowania jej bezpośrednio nad urządzeniami generującymi wilgoć, takimi jak lodówka, zmywarka, pralka czy suszarka. Jeżeli pod płytą znajduje się szuflada, nie przechowuj w niej materiałów łatwopalnych czy przedmiotów wrażliwych na wysoką temperaturę.

Płyta indukcyjna - kto podłącza? Czy trzeba skorzystać z usług fachowca?Artykuł powstał przy udziale elektryk-krakow.net – firmy świadczącej profesjonalne usługi elektryczne w Krakowie i okolicach
DESA Unicum_Natalia LL Sztuka postkonsumpcyjna 1975 lata 90. XX w. est. 25000-35000

DESA Unicum zaprasza na cztery wystawy w Sopocie 

wojciech fangor

Wystawa Wojciech Fangor. American Dream święci triumfy we Wrocławiu