Rodzaje płyt grzewczych – jaką wybrać?

Rodzaje płyt grzewczych
Rodzaje płyt grzewczych

Kuchenka to jedno z najważniejszych urządzeń w naszej kuchni. Przyrządzenie wielu smacznych potraw nie byłoby możliwe bez jej wykorzystania. Jednym z dylematów do rozstrzygnięcia przed zakupem jest jej rodzaj. W sklepach znajdziemy różne typy płyt grzewczych, m.in. gazowe, indukcyjne oraz elektryczne. Którą wybrać? Oto zalety i wady każdego rozwiązania!

1. Płyta gazowa

Jest to zdecydowanie najbardziej powszechny rodzaj płyty grzewczej. Posiada ona klasyczne i dobrze każdemu znane palniki gazowe. Do jej zalet należy stosunkowo niska cena zakupu oraz samej eksploatacji, a także łatwa możliwość regulacji temperatury.

Co więcej – najnowsze modele wyposażone są w specjalne zabezpieczenia, które samoistnie odcinają gaz, kiedy gaśnie płomień. Warto jednak pamiętać, że aby zakupić tego rodzaju płytę, wymagane jest podłączenie specjalnej wentylacji w pomieszczeniu.

Płyty gazowe zazwyczaj są wyposażone w ruszt. Może on przybierać różne typy – są ruszty jednoczęściowe, dwuczęściowe oraz osobne dla każdego palnika. Przed zakupem warto rozważyć, który rodzaj pasuje nam najbardziej.

Trzeba jednak zauważyć, że rozwój technologiczny sprawił, że płyty gazowe wcale nie muszą posiadać rusztu i widocznego płomienia. Sprawdź najnowsze płyty grzewcze i odkryj modele gazowe, które nie wykorzystują płomienia!

2. Płyta indukcyjna

W naszych kuchniach coraz częściej można spotkać płyty indukcyjne. Technologia ta wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Polega ono na wymianie energii pomiędzy cewkami a garnkiem. Zmiany pola magnetycznego powodują powstawanie prądów wirowych, które rozgrzewają garnek. Sprawia to, że powierzchnia płyty grzewczej pozostaje jednocześnie nierozgrzana. O temperaturze informuje specjalny wskaźnik zalegania ciepła.

Płyty indukcyjne posiadają wiele zalet, co sprawia, że ludzie coraz chętniej na nie stawiają. Ich działanie pozwala na znaczne skrócenie czasu gotowania oraz smażenia. To przekłada się z kolei na niższe zużycie energii.

Wśród zalet wspomnieć należy także łatwość w czyszczeniu i bezpieczeństwo użytkowania. Trzeba jednak pamiętać, że płyty indukcyjne kupuje się jako osobne urządzenia, niezintegrowane z piekarnikiem i montuje na spełniających wymogi bezpieczeństwa meblach do zabudowy.

3. Płyta elektryczna

Dużą popularnością cieszy się także płyta elektryczna. Jej działanie opiera się na palnikach elektrycznych w postaci płytek, które sterowane są za pomocą pokręteł. Co sprawia, że ludzie chętnie stawiają na płyty elektryczne? Przede wszystkim jest to prosta obsługa. Uwagę zwraca również niska cena zakupu. Trzeba jednak zauważyć, że tego rodzaju płyty posiadają także bardzo dużo wad, które zniechęcają do ich zakupu. Dlaczego?

Przede wszystkim zasilanie na prąd sprawia, że płyty elektryczne nie są tak energooszczędne, jak inne rodzaje. Oprócz tego takie płyty często nie posiadają bardziej zaawansowanych funkcji, takich jak m.in. programatory czasowe czy zabezpieczenie przed dziećmi. Ze względu na nietypowy kształt palników, elektryczne płyty grzewcze mogą także sprawiać problemy w czyszczeniu.


  1. Jak dobrać blat kuchenny i szafkę pod płytę kuchenną?
  2. Przepis na idealną aranżację kuchni
  3. Stylowe serce domu, czyli jak urządzić kuchnię
dobór dodatków do koloru ścian

Zgrany duet we wnętrzu: jak dobrać dodatki do koloru ścian?

Jak urządzić przytulne wnętrze? 7 propozycji na przytulne wnętrze

Jak urządzić przytulne wnętrze? 7 propozycji na przytulne wnętrze