Jak zaplanować wystrój małej kuchni? Wskazówki

wystrój małej kuchni

W polskim budownictwie bardzo często mamy do czynienia z niewielkimi kuchniami, dodatkowo zazwyczaj mało ustawnymi. Często odkładamy remont tego wnętrza, by nie musieć się mierzyć z zadaniem zaaranżowania małego pomieszczenia. Nie powinniśmy jednak postępować w ten sposób. Dobrze zaplanowana mała kuchnia zyska bowiem na funkcjonalności, stanie się optycznie jaśniejsza i bardziej przestronna. Jak zaplanować jej wystrój? Oto kilka wskazówek, które pomogą nam urządzić małą kuchnię. Zapraszamy do lektury.

Jak zaplanować wystrój małej kuchni? Zacznij od dokładnego wymierzenia małej kuchni

Zanim przystąpimy do projektowania wyglądu naszego pomieszczenia, powinniśmy je bardzo dokładnie wymierzyć oraz oznaczyć wszelkiego typu wystające rury czy słupy. Dzięki temu będzie nam dużo łatwiej poradzić sobie z planowaniem szafek czy oświetlenia. Równocześnie będziemy mieli możliwość zaaranżowania każdego centymetra, tak cennej, przestrzeni.

Jak zaplanować wystrój małej kuchni? Zabudowa skrojona na wymiar kuchni

Posiadając kuchnię małych rozmiarów, absolutnie nie ma sensu korzystać z gotowych, niedostosowanych do naszej przestrzeni rozwiązań. Aby cieszyć się funkcjonalnym wnętrzem, musimy postawić na rozwiązania na wymiar. Dobrze dobrane, wysokie szafki kuchenne sprawią, że nasza kuchnia pomieści zdecydowanie więcej. Dodatkowo dzięki pojemnym szafkom (najlepiej głębszym niż standardowe 30 cm), na blacie nie będziemy przechowywać zbędnych przedmiotów, tym samym nie zagracając go.

Oświetlenie małej kuchni – najważniejszy aspekt funkcjonalnej przestrzeni

Bardzo często pomijanym aspektem, całkowicie błędnie, jest oświetlenie. Zazwyczaj traktujemy je po macoszemu, decydujemy się na jedną, wiszącą lampę i wydaje nam się, że zapewni ona wystarczającą ilość światła. Niestety w ten sposób nie tylko optycznie pomniejszamy kuchnię, ale przede wszystkim znacząco utrudniamy sobie korzystanie z niej. Ilość i rozmieszczenie lamp powinno zostać dopasowane do posiadanej przez nas przestrzeni. A jakiego oświetlenia nie może w niej zabraknąć?

Oświetlenie sufitowe do małej kuchni

Niewątpliwie podstawowym oświetleniem w każdej kuchni, także tej niewielkich rozmiarów, powinny być lampy sufitowe. Do wyboru mamy lampy wiszące, plafony, lampy natynkowe i podtynkowe. Każda z nich może się sprawdzić, ale ważne, by zostały dobrane nie pod kątem wyglądu (a przynajmniej nie tylko), ale przede wszystkim charakterystyki naszej kuchni. Bardzo ważne jest również rozmieszczenie i ilość punktów świetlnych. Powinna być ona na tyle duża, by żadna powierzchnia w tym wnętrzu nie została niedoświetlona. Kluczem do dobrze dobranego oświetlenia jest również mieszanie ze sobą przynajmniej dwóch lub trzech typów lamp. Przykładowo, jeśli mamy lampy wiszące, uzupełnijmy je o kinkiety lub taśmy LED.

Oświetlenie blatów w niewielkiej kuchni

Ważne dla funkcjonalnego wystroju kuchni jest również oświetlenie blatu roboczego i szafek. Najprościej jest to zrobić z pomocą taśm LED, które są niewielkie i dyskretne, a równocześnie potrafią dać dużo światła. Zapewnią nam bezpieczeństwo podczas gotowania, a jednocześnie mogą stać się doskonałą ozdobą naszej kuchni.

Taśmy LED dostępne są w różnych kolorach, dzięki czemu będą swoistą kropką nad i w aranżacji wnętrza. Innym sposobem na oświetlenie blatu jest montaż spotów pod szafkami.

Wystrój małej kuchni: postaw na jasne kolory

Doskonałym rozwiązaniem w wystroju niewielkiej kuchni jest postawienie na jasną kolorystykę, zarówno jeśli chodzi o meble, jak również ściany. Oczywiście nie musimy mieć całego pomieszczenia białego, by było optycznie większe. Jeśli lubimy kolory, warto dodać je w niewielkiej ilości, w formie dodatków, blatu czy części frontów szafek. Baza jednak warto, by była jasna – szara, biała, pastelowa, kremowa. Te barwy zadbają o optyczne rozjaśnienie kuchni.

Wystrój małej kuchni: nie zagrać przestrzeni

Planując wystrój tego pomieszczenia, warto zadbać o odpowiednią ilość przestrzeni do przechowywania oraz ciekawych rozwiązań, które ułatwią nam zapanowanie nad chaosem. Kuchnia jest wnętrzem roboczym, szybko gromadzi się w niej wiele zbędnych gadżetów, które sprawiają, że pomieszczenie traci na swojej otwartości i przestrzenności. By tego uniknąć, warto sięgać po nowoczesne rozwiązania do szafek, szuflad, które pomogą przechowywać wszelkie naczynia i kuchenne akcesoria bez zbędnego bałaganu.

Dopasuj małą kuchnię do swojego stylu życia

Podczas planowania wystroju kuchni ważne jest, abyśmy dostosowali go do naszych potrzeb. Jeśli dużo gotujemy, mamy wiele gadżetów czy naczyń, zadbajmy o dużą ilość szafek.

Gdy nie lubimy gotować, jemy na mieście, a częściej organizujemy spotkania towarzyskie przy lampce wina, postarajmy się o dużą ilość przeszkleń lub otwartych półek, które sprawią, że kuchnia stanie się optycznie większa.

Dobrze zaplanujmy plan ułożenia mebli i sprzętów kuchennych, bo to my będziemy z nich korzystać i nam ma być wygodnie. Warto korzystać z podpowiedzi specjalistów, jednak oni nie będą znali wszystkich naszych upodobań i sposobów korzystania z kuchni.

Jak zaplanować wystrój małej kuchni? WskazówkiArtykuł opracował sklep internetowy z oświetleniem LightHome – nowoczesne i klasyczne lampy do każdego wnętrza od polskiego producenta.


  1. Malowanie szafek kuchennych krok po kroku
  2. Nietypowe żarówki – nowy wymiar oświetlenia
  3. Estetyczne i funkcjonalne oświetlenie – jakie lampy wybrać?
zegarek błonie

Powstał zegarek w hołdzie dla polskich lotników dywizjonu bombowego

aranżacja pokoju młodzieżowego

Duże wyzwanie dla każdego rodzica, czyli aranżacja pokoju młodzieżowego