Duże wyzwanie dla każdego rodzica, czyli aranżacja pokoju młodzieżowego

aranżacja pokoju młodzieżowego
aranżacja pokoju młodzieżowego

Aranżacja pokoju młodzieżowego to duże wyzwanie. Trzeba stworzyć miejsce, w którym nastolatek poczuje się komfortowo i bezpiecznie, a także będzie mógł wyrazić samego siebie. Pokój musi być nie tylko interesujący w odbiorze, ale również pełnić swoje podstawowe funkcje – służyć m.in. jako miejsce nauki i snu. Pomoże w tym dobór właściwych mebli oraz ich odpowiednie ustawienie. Jaki więc powinien być pokój nastolatka?

Aranżacja pokoju młodzieżowego

Pokój nastolatka pełni rolę zarówno miejsca do nauki, jak i wypoczynku czy spędzania wolnego czasu i spotkań z przyjaciółmi. Istnieje wiele inspirujących rozwiązań, które pozwolą doskonale go zaplanować, bez względu na dostępny metraż pomieszczenia.

Właściwa aranżacja pokoju młodzieżowego wymaga optymalnego wykorzystania przestrzeni, by zapewnić komfort użytkowania. W pokoju musi znaleźć się miejsce do nauki – z odpowiednim biurkiem, krzesłem i oświetleniem, a także wygodne łóżko lub rozkładana kanapa do spania.

Kolory ścian w młodzieżowym wnętrzu

Styl wnętrza powinien zgadzać się z gustem nastolatka, dlatego warto zaproponować wspólne szukanie inspiracji i wybrać motyw przewodni. Wspólna aranżacja pokoju młodzieżowego da dziecku poczucie, że jest to jego dzieło – własny świat.

Kolory ścian powinny odzwierciedlać charakter nastolatka i współgrać z jego gustem, a nie gustem rodziców, ponieważ to jego azyl. Warto przy tym pamiętać o dopasowaniu odcieni farb do wielkości pomieszczenia – cały pokój w ciemnych barwach może być przytłaczający.

Wygodne miejsce do nauki

Za stworzenie komfortowego miejsca do nauki odpowiada przede wszystkim odpowiedni dobór mebli. Właściwa wielkość biurka pozwoli na ustawienie na nim laptopa czy monitora, a ergonomiczne krzesło zapewni prawidłową postawę ciała. Niezwykle ważnym aspektem jest lampa, która dobrze oświetli blat roboczy niezależnie od pory dnia. Aranżując pokój młodzieżowy, warto pamiętać o miejscu na książki, czy tablicy na plan lekcji, notatki lub inne zapiski. Takie detale pozwolą nastolatkowi zorganizować i uporządkować swoją przestrzeń.

Jak ozdobić pokój młodzieżowy?

Detale w aranżacji pokoju młodzieżowego powinny współgrać z zainteresowaniami dziecka. Idealną ozdobą ścian są grafiki, plakaty i zdjęcia. Znakomicie prezentują się półki tworzące różne geometryczne kształty oraz tablice i organizery – są ładne i praktyczne. Wystroju mogą dopełnić lampy podłogowe, dywany lub zasłony czy rolety podkreślające aranżację. Na łóżku nie powinno zabraknąć oryginalnych poduszek i ciepłej narzuty lub koca.

Jak urządzić mały pokój młodzieżowy?

Aranżacja pokoju młodzieżowego niewątpliwie będzie utrudniona przy małym metrażu. Warto jednak poznać sposoby, które pozwolą stworzyć komfortową przestrzeń dla nastolatka. W małych pokojach popularnym rozwiązaniem jest montaż łóżka na antresoli i umieszczenie pod nim biurka. Doskonale sprawdzi się również połączenie parapetu z biurkiem lub oddzielenie strefy sypialnianej ażurowymi półkami. Warto wybrać też funkcjonalną szafę, zabudowaną do sufitu i łóżko z dodatkowymi szufladami i półkami.


  1. Jak urządzić małą łazienkę?
  2. Made by Pets: design na czterech łapach
  3. Ceramika Bolesławiec według Doroty Koziary
wystrój małej kuchni

Jak zaplanować wystrój małej kuchni? Wskazówki

jak-dobrac-oswietlenie

Jak dobrać odpowiednie oświetlenie?