Jak urządzić małą łazienkę?

Jak urządzić małą łazienkę

Jak urządzić małą łazienkę? Mała łazienka może stanowić spore wyzwanie aranżacyjne. Tutaj każdy centymetr przestrzeni ma znaczenie i musi być mądrze wykorzystany.

Dawno minęły czasy, gdy łazienka pełniła tylko funkcje higieniczne i sanitarne. Trendy aranżacyjne, potwierdzone licznymi badaniami i ankietami wśród osób urządzających te pomieszczenia, pokazują, że współczesna łazienka to miejsce, gdzie pragniemy doświadczyć ciszy, spokoju i odpoczynku.

Z tego powodu coraz większą wagę przywiązujemy do jej wyglądu i aranżacji. Jest to relatywnie proste zadanie, gdy dysponujemy łazienką o dużym czy nawet średnim metrażu. Ale stworzenie domowego azylu spokoju w tym pomieszczeniu staje się trudne, kiedy mamy do dyspozycji tylko niewielką przestrzeń. Jak zaplanować, aby zmieściła się tutaj wygodna strefa kąpieli, umywalka, WC i przechowalnia, nie tworząc jednocześnie bałaganu i zagraciając przestrzeni? Kluczowe wydaje się bycie stworzenie dobrego projektu i wybór odpowiedniego wyposażenia.

Zacznij od projektu

Każda łazienka, niezależnie od jej rozmiarów, wymaga przemyślanego planu aranżacji. Pierwszym krokiem powinno być stworzenie funkcjonalnego układu i jasnego podziału na strefy użytkowe. Powinniśmy przemyśleć, gdzie umieścić umywalkę, WC i czy na co dzień preferujemy korzystać z wanny czy prysznica. Te kluczowe decyzje pomogą nam maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

W tym momencie powinniśmy również zaplanować, jak zamontować elementy ceramiczne i armaturę. Głównym celem w małej łazience powinno być zminimalizowanie elementów wyłącznie funkcjonalnych, aby wydobyć jak najwięcej z ograniczonego metrażu. Rozwiązania podtynkowe, szczególnie w obszarze WC, będą tutaj najlepszym wyborem.

Dlatego podtynkowy stelaż to nieodłączny element każdej małej łazienki. Szczególnie korzystnym pomysłem, zwłaszcza w wąskich łazienkach, może być użycie ścian montażowych do połowy wysokości pomieszczenia. Nie tylko skryją one infrastrukturę i zwiększą komfort użytkowania, ale również optycznie poszerzą przestrzeń.

Jak urządzić małą łazienkę? Pomogą optyczne triki – lustra łazienkowe 

Oczywiście zarówno stelaż, jak i ścianki montażowe należy wykończyć płytkami. W małych łazienkach najlepiej sprawdzają się duże formaty, dzięki którym jest mniej widocznych fug oraz jasne kolory. Duże, jasne płytki optycznie powiększą przestrzeń i dodadzą jej elegancji. Podobną funkcję w łazience spełni oświetlenie oraz lustrzane tafle.

Jak urządzić małą łazienkę

Jak urządzić małą łazienkę

Jak urządzić małą łazienkę

Na małej przestrzeni śmiało możemy połączyć oba elementy wyposażenia, wybierając lustra ze zintegrowanym oświetleniem LED, jak np. lustra łazienkowe Geberit Option. Poza oczywistymi zaletami użytkowymi, linia ta zapewnia swobodę w projektowaniu. Dzięki 22 nowym modelom dodanym do serii Geberit Option można teraz wybierać spośród aż 40 podświetlanych luster dostosowanych do różnych budżetów i wymagań.

W wersji mini – Geberit Selnova Compact

Jasne kolory, duże formaty, odpowiednie oświetlenie oraz lustrzane powierzchnie to jednak nie jedyne sposoby na optyczne powiększenie niedużej przestrzeni oraz wizualne jej uporządkowanie. Do znanych i sprawdzonych trików aranżacyjnych, pozwalających architektom i projektantom wnętrz zoptymalizować przestrzeń łazienki, należy wybór odpowiedniego wyposażenia.

Przede wszystkim powinno być ono gabarytowo dopasowane do dostępnego metrażu. Na rynku odnajdziemy gotowe serie wyposażenia dedykowane do małych łazienek, jak np. Geberit Selnova Compact. Oferuje ona tzw. modele kompaktowe – odpowiednio pomniejszone.

Jak urządzić małą łazienkę

Jak urządzić małą łazienkę

 

Jak urządzić małą łazienkę

Jak urządzić małą łazienkę

Jak urządzić małą łazienkę

Skrócona długość miski WC pozwala zaoszczędzić przestrzeń, przy jednoczesnym zapewnieniu tego samego komfortu, co w przypadku standardowych toalet.

Jak urządzić małą łazienkę

Niewielkie umywalki zaś, mimo swych małych rozmiarów, posiadają obszerne przestrzenie odkładcze, pozwalające na wygodne przechowywanie łazienkowych akcesoriów. Co więcej, w serii Geberit Selnova Compact odnajdziemy także model umywalki do montażu narożnego, a dostępne opcje kolorystyczne pozwolą spersonalizować wnętrze.

Jak urządzić małą łazienkę? Ważne jest idealnie dopasowane – Geberit Selnova

Kolejną istotną kwestią przy wyborze wyposażenia małej łazienki jest sposób jego montażu. Nie od dziś wiadomo, że wolne obszary zwiększają przestrzeń i sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe. Właśnie dlatego produkty naścienne idealnie nadają się do małych łazienek. Wisząca toaleta czy umywalka z szafką nie tylko sprawią, że ​​pomieszczenie wyda się bardziej przestronne, ale także ułatwią sprzątanie. Ład i harmonię pozwoli zachować wybór wyposażenia z jednej linii tego samego producenta. W tej roli doskonale sprawdzi się seria Geberit Selnova.

Szeroka gama produktów wyróżnia się organicznymi kształtami i pełną swobody prostotą, dzięki której w łazience zawita spokój i nieskomplikowane wzornictwo. To również nastawienie na maksymalną funkcjonalność i komfort na co dzień. Toalety z tej serii wyposażone są w technologię Rimfree®, a spłuczki w kompaktach zapewniają oszczędność wody. Dużym atutem są także dostępne w kolekcji meble, które zapewniają wygodne przechowywanie nawet na małej przestrzeni. Dopasowane do dostępnych modeli umywalek, ukryją też syfon i rury wodne.

Bo liczy się design – Geberit Modo

Meble łazienkowe to bowiem ważny element wyposażenia każdej łazienki. Przede wszystkim powinny one spełniać swą podstawową funkcję, czy zapewniać odpowiednio dużo miejsca na przechowywanie kosmetyków, detergentów i akcesoriów niezbędnych podczas użytkowania tego pomieszczenia. Ułatwią je praktyczne szafki, które w małej łazience mogą być połączone z lustrem oraz szuflady z wewnętrzną organizacją przestrzeni.

By jednak pomieszczenie łazienkowe prezentowało się naprawdę dobrze, warto postawić także na stronę wizualną i estetykę. Idealnym rozwiązań nie tylko do niedużych łazienek będzie seria Geberit Modo. To trwałe i wyjątkowo piękne meble i umywalki, które staną ozdobą każdej łazienki. Nowoczesny i elegancki design sprawia, że Geberit Modo idealnie wpasowuje się w modne aranżacje wnętrz.

Jak urządzić małą łazienkę

Charakterystyczne geometryczne bryły oraz dopracowane linie wykończenia tworzą wyszukany wygląd, a dwie pojemne szuflady w każdej z szafek zapewniają wygodne przechowywanie wszystkich łazienkowych akcesoriów. Zróżnicowana oferta wymiarów umywalek i szafek pod umywalkę pozwala dopasować zestawy z tej serii do dowolnego metrażu. Niech mała przestrzeń nie będzie przeszkodą w stworzeniu pięknej łazienki.


  1. Mała łazienka – pomysły i inspiracje
  2. Jak zaprojektować łazienkę – bezpłatny webinar
  3. Ponadczasowe aranżacje łazienki – 3 aranżacyjne duety, które nigdy nie wyjdą z mody
mała łazienka inspiracje

Mała łazienka – pomysły i inspiracje

Stylowy Czesław w Unii Europejskiej

Stylowy Czesław w Unii Europejskiej