Powstał zegarek w hołdzie dla polskich lotników dywizjonu bombowego

zegarek błonie

Marka Błonie wypuszcza na rynek swój czwarty zegarek – BH300 inspirowany historią Dywizjonu 300, pierwszej polskiej jednostki bombowej walczącej w RAF. Z tej okazji marka dotarła też do porucznika Stanisława Nawarskiego – jednego z ostatnich żyjących polskich pilotów uczestniczących w Bitwie o Anglię, któremu podarowała na urodziny pierwszy egzemplarz zegarka swojej poprzedniej lotniczej edycji.
Zegarek Błonie BH300 – to hołd dla bohaterów Dywizjonu 300, pierwszej i największej polskiej jednostki bombowej walczącej w siłach RAF.
– Kiedy mówi się o Bitwie o Anglię przed oczami stają piloci myśliwscy z Dywizjonu 303, których w swojej książce rozsławił Arkady Fiedler. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że w tym przełomowym starciu brali także udział Polacy z lotnictwa bombowego – mówi dr Grzegorz Śliżewski z Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego, z którą konsultowany był proces tworzenia zegarka. Dywizjon 300 był pierwszym polskim oddziałem, który został sformowany przez Brytyjczyków. Oficjalnie został powołany do życia w Bramcote pierwszego lipca 1940, jednak jego historia sięga jeszcze 1939 roku.

– W czasie całej wojny Dywizjon 300 wysyłał w powietrze swoje samoloty 3891 razy, zrzucając 10.712 ton materiałów wybuchowych. Jego załogi zgłosiły zestrzelenie dziewięciu i uszkodzenie pięciu samolotów przeciwnika w walkach powietrznych. Jednostka straciła 79 samolotów, 371 lotników poległo, a 87 trafiło do niewoli lub zaginęło opowiada dr Śliżewski.
Dotknąć żywej historii
Dzięki współpracy z Robertem Gretzyngierem z Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego, marce Błonie udało się też zrealizować unikalny w historii polskiej branży zegarkowej projekt – odnaleźć jednego z ostatnich żyjących pilotów Dywizjonu 302, czyli jednostki, której dedykowany był poprzedni zegarek – Błonie WX302.
– Porucznik Stanisław Nawarski mieszka w Nortwood pod Londynem, w sierpniu tego roku skończył 95 lat. Postanowiliśmy przekazać mu symbolicznie zegarek z numerem 001 oraz nakręcić o nim krótki film dokumentalny – mówi Maciej Morawski, Kierownik Zakładu Błonie. – Chcemy w ten sposób przybliżyć wszystkim jego osobę, a także historię udziału Polaków w Bitwie o Anglię. 

Film ze wspomnieniami Nawarskiego i jego żony Jennifer, można obejrzeć na stronie internetowej oraz kanałach społecznościowych marki Błonie. Jego premiera zbiega się z premierą zegarka BH300, którego stylistyka – podobnie, jak WX302 – zawiera wiele odniesień do historii polskiego lotnictwa.


Inspiracje z Lancastera
Bezpośrednią inspiracją dla projektu zegarka jest wygląd urządzeń pomiarowych, które funkcjonowały w samolotach bombowych typu Lancaster, na jakich latali polscy piloci 300 Dywizjonu. Kształt wskazówek godzinowej i minutowej BH300 odwzorowuje te, które posiadały wysokościomierze pokładowe, a wskazówka sekundowa ma kształt strzałki kompasowej. Również umieszczenie cyfry 0 w miejscu godziny 12 jest nawiązaniem do tarczy wysokościomierza. Podobnym odniesieniem jest też intensywnie zielony kolor cyfr i wskazówek w jednej z trzech wersji kolorystycznych, w jakich ukazuje zegarek.
Kolejnymi nawiązaniami do polskiego dywizjonu bombowego są: umieszczona na sprzączce nazwa zegarka, która pochodzi od liter kodowych i numeru Dywizjonu 300; autorski wahnik w kształcie samolotu Lancaster, widoczny przez szklany dekiel; odznaka Dywizjonu wytłoczona na wewnętrznej stronie paska; szachownica lotnicza wygrawerowana na koronce.

Błonie – zgodnie ze swoją dotychczasową strategią wypuszczają na rynek limitowaną edycję zegarka. Do końca grudnia wyprodukowanych zostanie maksymalnie 450 sztuk, na których zakup już teraz można się zapisywać.

Reaktywacja jak w zegarku

Legendarna polska marka zegarkowa Błonie powróciła na rynek w zupełnie nowej odsłonie w 2014 roku. Pierwsza z limitowanych edycji, jaka ukazała się w grudniu 2015, po trzech latach od rozpoczęcia pracy nad projektem, sprzedała się w ciągu roku, druga – zegarek WX302, będący hołdem dla bohaterskiej historii polskiego lotnictwa, zniknęła z magazynów w ciągu zaledwie kilku miesięcy.

===================
Błonie BH300 – dane techniczne

– 42-milimetrowa koperta ze stali szlachetnej 316L.

– Szwajcarski mechanizm automatyczny zdobiony pasami genewskimi.

– Autorski wahnik w kształcie bombowca Lancaster, dobrze widoczny przez szklany dekiel.

– 24 kamienie, częstotliwość 21 600 vph.

– Szafirowe szkło.

– Rezerwa chodu 36 godzin.

– Wodoszczelność do 5 atmosfer.

– 2 lata gwarancji.

Akcesoria modowe TIE ART: krawaty na nowo

Akcesoria modowe TIE ART: krawaty na nowo

wystrój małej kuchni

Jak zaplanować wystrój małej kuchni? Wskazówki