Przepis na idealną aranżację kuchni

aranżacja kuchni
aranżacja kuchni

Kuchnia stała się centrum niejednego domu lub mieszkania. Otwarta na salon przyciąga nie tylko domowników, ale również gości podczas wspólnych spotkań. Czym kierować się przy projektowaniu kuchni, jakich błędów unikać i jak sprawić, by aranżacja kuchni w pełni odpowiadała potrzebom rodziny?

Modna kuchnia, czyli jaka?  Jakie są modne meble kuchenne?

Modna kuchnia to pojęcie względne, ponieważ trendy się zmieniają. Obecnie kuchnia to przestrzeń, która musi łączyć funkcjonalne rozwiązania ułatwiające życie ze stylem i estetyką. Wciąż najpopularniejszym kolorem dominującym w kuchni jest biel.

biała kuchnia aranżacja kuchni

Ale coraz częstszym wyborem stają się też odcienie zieleni i niebieskiego. W aranżacji kuchni świetnie sprawdzają się wykończenia w kolorze złota lub mosiądzu. A górne szafki coraz chętniej zastępuje się otwartymi półkami.

Oto kilka zagadnień, które warto wziąć pod uwagę:

  1. Rozmiar i układ kuchni. To jeden z najważniejszych czynników, który determinuje możliwości aranżacyjne. W przypadku niewielkiej kuchni warto wykorzystać każdy centymetr przestrzeni, wybierając meble na wymiar i rozwiązania typu „magic corner” czy „karuzela”. W dużych kuchniach natomiast można pokusić się o bardziej rozbudowane układy, takie jak kuchnia w kształcie litery L lub U.
  2. Styl kuchni. To kwestia indywidualnych preferencji. Do wyboru mamy szeroką gamę stylów, od klasycznego i nowoczesnego po rustykalny i industrialny. Warto dopasować styl kuchni do wystroju pozostałych pomieszczeń w domu.
  3. Kolorystyka kuchni. Kolor ma duży wpływ na atmosferę w kuchni. Jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń, natomiast ciemne nadają kuchni charakteru. Warto również pamiętać o tym, że kolory mogą wpływać na apetyt.
  4. Materiały. Do kuchni wybieramy materiały trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości. Popularne materiały to drewno, płyta meblowa, lakierowane MDF, szkło i kamień.
  5. Sprzęt AGD. Wybór sprzętu AGD to ważna decyzja, która wpływa na funkcjonalność kuchni. Warto dobrać sprzęt do swoich potrzeb i możliwości finansowych.
  6. Dodatki. Dodatki to świetny sposób na nadanie kuchni indywidualnego charakteru. Możemy wybierać z szerokiej gamy akcesoriów kuchennych, takich jak zastawa stołowa, dekoracje, tekstylia czy rośliny.

Najczęstsze błędy w planowaniu kuchni

Nieprawidłowa aranżacja kuchni, może wpłynąć na jakość poruszania się czy dyskomfort związany z użytkowaniem pomieszczenia. Powodem może być niewłaściwe ustawienie szafek, których drzwiczki będą ze sobą kolidowały, czy zbyt ścisła zabudowa ograniczająca przestrzeń roboczą.

Innym problemem jest pominięcie instalacji podczas projektowania kuchni – generujące utrudnienia związane z podłączeniem sprzętów. Aranżacja kuchni musi też koniecznie uwzględniać dodatkowe źródła światła, ponieważ jedna lampa sufitowa zdecydowanie nie wystarczy.

Problemem może okazać się również niewystarczająca ilość miejsca do przechowywania lub wyspa kuchenna, która będzie zbyt duża względem powierzchni jaka jest do dyspozycji.

Projekt kuchni – jakie rozwiązania należy rozważyć?

Przede wszystkim trzeba przemyśleć, dla jakiej liczby domowników przewidziana jest kuchnia oraz jaka przestrzeń jest dostępna do zagospodarowania.

Następnie należy wybrać najlepszy kształt aneksu kuchennego. Warto zadać sobie pytanie, czy kuchnia będzie jedynym pomieszczeniem służącym do przechowywania żywności, czy może dostępna jest również spiżarnia lub piwnica. Aspekt ten warunkuje potrzebną liczbę szafek.

szafki kuchenne aranżacja kuchni

Przy aranżacji kuchni nie wolno zapominać o podstawowych zasadach ergonomii – kuchnia powinna być wygodna i praktyczna, a ustawione meble i sprzęty nie powinny ze sobą kolidować. Cała reszta – kolorystyka, dodatki, styl i rodzaj mebli – powinny być dostosowane do subiektywnych upodobań i cech charakterystycznych pomieszczenia.

Aranżacja kuchni w bloku

Stworzenie małej kuchni w bloku często okazuje się prawdziwym wyzwaniem. Idealnym pomysłem jest zaprojektowanie aneksu kuchennego znajdującego się na otwartej przestrzeni.

Aranżacja kuchni ograniczonej przestrzennie często wymaga dokonywania wyboru między praktycznymi rozwiązaniami a obecnymi trendami – na przykład wybór zabudowy górnych szafek do sufitu, a rezygnacja z otwartych półek.

Jak połączyć kuchnię z salonem?

Połączenie kuchni z salonem jest rozwiązaniem często stosowanym w małych mieszkaniach oraz domach miłośników otwartych przestrzeni. Kuchnię na salon idealnie otwiera wyspa kuchenna. Popularnym rozwiązaniem jest rozdzielenie obydwu pomieszczeń stołem kuchennym lub zastosowanie oświetlenia podłogowego LED, które doskonale oddzieli strefy.


  1. Optymalny rozmiar mebli do jadalni – ile miejsca potrzeba na stół i krzesła?
  2. Niezbędnik jesieniary w sypialni, czyli ciepła kołdra i przytulna pościel na chłodne wieczory
  3. Jaki kolor narzuty do sypialni? Podpowiadamy. Teraz już będziesz wiedział, jaki wybrać
wykańczanie wnętrz

Wykańczanie wnętrz – 5 rzeczy które musisz wiedzieć

płytki imitujące marmur

Czym wyróżniają się płytki imitujące marmur?