Oświetlenie w letnim ogrodzie

oświetlenie w ogrodzie

Gdy dni są długie, wieczory ciepłe, a zachodzące słońce delikatnie muska skórę ostatnimi promieniami, chętnie siadamy na balkonie, tarasie czy w ogrodzie. Staramy się korzystać z każdej godziny, kiedy to jeszcze jest jasno. A gdy zapada zmrok, dobrze dobrane oświetlenie jest w stanie sprawić, że ciemność przestaje przerażać, za to tworzy się atmosfera do długich pogawędek. Jak dobrać lampy do letniego ogrodu, na taras lub balkon?

Oprawa, która przetrwa każdą pogodę

Zacznijmy od funkcjonalności i przystosowania do miejsca, w którym ma zagościć oświetlenie. Lampy stosowane na zewnątrz muszą poradzić sobie z różnorodnymi warunkami atmosferycznymi. Będą bowiem zmagać się z wiatrem, fruwającymi drobinkami, deszczem czy śniegiem. Wysokimi, ale i niskimi temperaturami. Dobrze dobrane, o wysokim parametrze IP, zapewnią długą żywotność. Jakie IP powinny mieć oprawy oświetleniowe stosowane w ogrodach?

IP to parametr liczbowy, na który składają się dwie cyfry. Pierwsza – od 0 do 6, oznacza ochronę przed wpływem ciał stałych. Druga zaś – od 0 do 8, określa wodoszczelność. Na nieco niższe parametry można sobie pozwolić w przypadku lamp, które nie będą bezpośrednio narażone na działanie pyłu czy wody, bo zostaną umiejscowione chociażby pod zadaszeniem. Nieosłonięta lampa musi z kolei gwarantować właściwą wytrzymałość, i tu najlepiej sprawdzają się modele oznaczone IP od 44 wzwyż. Na tak wytrzymałe, a przy tym ciekawe wizualnie oprawy oświetleniowe, można liczyć wybierając spośród oferty https://azzardo.com.pl.

Estetyka oświetlenia

Oświetlenie w ogrodzie czy na balkonie, tarasie, ma być oczywiście funkcjonalne. Dobierzemy zatem źródło światła, jego barwę czy moc. Na subtelne światło łagodzone matowym czy całkowicie mlecznym kloszem, można sobie pozwolić, gdy tworzymy kącik do relaksu, romantyczny, sprzyjający wieczornym pogawędkom. W miejscu, gdzie swoje miejsce zaznacza stół z ławą lub otoczony krzesłami, tam gdzie szykujemy letnie, wieczorne imprezy ze znajomymi, wymaga się wyrazistego oświetlenia. Bez efektu rażenia w oczy, jednak z na tyle jasnym i rozproszonym światłem, by komfortowo się czuć i wygodnie podawać posiłki czy przekąski.

Do tego dochodzi estetyka, a szeroka oferta rynkowa z powodzeniem pozwala łączyć funkcjonalność z konstrukcją obudowy oświetleniowej, która udekoruje zielone przestrzenie. Nie bez przesady można rzec, iż tutaj panuje pełna dowolność. W końcu każdy ma inny gust i upodobania. Pamiętać warto jedynie o tym, by oprawa światła komponowała się z zewnętrzną architekturą budynku, nawiązywała do stylistyki ogrodu lub też kontrastowała, ale w sposób pożądany.

Czerpmy inspiracje z tego, co znajdujemy w sklepach, katalogach, w Internecie. Dokładajmy odrobinę własnych pomysłów, nie zapominajmy o kolorystyce czy detalach, które do nas najbardziej przemawiają. To przecież sposób oświetlenia tarasu, balkonu czy ogrodu zadecyduje o tym, jaką stworzymy atmosferę i czy będzie nam się komfortowo korzystało z tak urządzonych przestrzeni.


Zobacz też:

Jesienne porządki w ogrodzie – na czym się skupić?

WERNISAŻ - KAROL ŚLIWKA. POLSKIE PROJEKTY POLSCY PROJEKTANCI

WERNISAŻ – KAROL ŚLIWKA. POLSKIE PROJEKTY POLSCY PROJEKTANCI

Premiera DOKI na Gdynia Design Days 2018

Premiera DOKI na Gdynia Design Days 2018