Przydomowy taras – zalety i wady

Przydomowy taras – zalety i wady

Dodatkowa przestrzeń do relaksu dla całej rodziny czy dodatkowe obciążenie finansowe przy realizacji projektu? Warto sobie na te pytania odpowiedzieć już na etapie projektu domu. Jeśli masz już swój wymarzony taras, zastanów się, jak można zwiększyć jego funkcjonalność i poprawić estetykę.

Taras w projekcie domu – fanaberia czy uniwersalny sposób na relaks?

Dobrze zaprojektowany i zaaranżowany taras może stać się idealnym miejscem relaksu dla całej rodziny, dlatego przy projekcie domu warto uwzględnić jego funkcjonalność. Wygodne meble oraz przyjemny wystrój pozwoli na przeniesienie letnich spotkań z rodziną i znajomymi na otwartą przestrzeń z widokiem na ogród. Przykłady projektów domów z tarasem znajdziesz w bogatej ofercie nowych projektów dostępnej na stronie Dobre Domy. Na pewno znajdziesz tam coś, co Cię zainspiruje!

Meble, które planujesz postawić na tarasie nie muszą być drogie. Ważne jest, żeby pasowały do stylistyki projektu domu. Nawet niewielki przydomowy taras przy odrobienie pomysłowości można przekształcić w urokliwe miejsce, w którym można zrelaksować się z książką i kubkiem herbaty albo umówić się na spotkanie z rodziną lub znajomymi. Dobrym uzupełnieniem wystroju tarasu są rośliny. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie gatunki lubią cień (tarasy są zazwyczaj zadaszone).

taras przydomowy

Materiał do wykonania tarasu – czego potrzebujesz?

W zależności od projektu domu można dobrać materiały, z których zbudujemy przydomowy taras. Najpopularniejszym budulcem jest w Polsce kostka betonowa. Można ją znaleźć w różnych kształtach i kolorach. Modne, nawiązujące do estetyki surowych, bauhausowych budynków, są płyty betonowe lub różne rodzaje kamieni lub płytki gresowe. Znacznie cieplejsze i nadające tarasowi elegancji są jednak projekty z drewna. Wymagają one jednak większych nakładów finansowych oraz zabiegów konserwacyjnych w kapryśnym, polskim klimacie. Jeśli posiadasz już taras, ale nie wiesz, jak przygotować go na nowy sezon, zajrzyj na blog Dobrych Domów, na którym nasi eksperci doradzą, jak przywrócić życie na tarasie po polskiej zimie.

Ocieplanie czy izolacja tarasu – co ma znaczenie?

Odpowiedź na to pytanie zależy oczywiście od tego, jak często chcesz korzystać z przydomowego tarasu. Na ogół jednak izolacja (zwłaszcza przeciwwilgociowa) jest ważniejsza od ocieplania. Wybór materiału ma tu bardzo duże znaczenie, dlatego nie warto na nim oszczędzać.

Poza tym, że sam taras powinien być wykonany materiałów z nienasiąkliwych, twardych i odpornych na działanie czynników zewnętrznych, to dodatkowo pamiętaj o wyborze właściwych produktów do izolacji. Mogą to być np.:

  • papy podkładowe,
  • folie,
  • masy uszczelniające.

  1. Jak zastosować impregnat koloryzujący do kostki brukowej?
  2. Gdzie niezbędne są zestawy hydroforowe?
  3. Zasady projektowania salonu – 5 kwestii, o których musisz pamiętać
farba tablicowa

Farba tablicowa – jak wykorzystać ją w kuchni?

polski design

TOP 5 polskich produktów w stylu vintage