w , ,

Zasady projektowania salonu – 5 kwestii, o których musisz pamiętać

jak dobrze urządzić salon

Salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. To właśnie w nim można spędzać wolne chwile, odpoczywać, a także przyjmować gości. Powinien być więc zaprojektowany w taki sposób, by osoby w nim przebywające czuły się komfortowo. W takim razie jak dobrze urządzić salon? Przestrzeganie 5 zasad może w tym pomóc.

Jaki powinien być salon?

Salon to przeważnie największe pomieszczenie w naszym domu. Jego wystrój powinien nie tylko odzwierciedlać rytm życia domowników, ale także być maksymalnie dostosowany do ich potrzeb.

Zaprojektowanie funkcjonalnego salonu to często nie lada wyzwanie. Wiąże się to w dużej mierze z oczekiwaniami, jakie wobec niego zakładamy. To pomieszczenie przeznaczone do wypoczynku i rodzinnych aktywności, ale jednocześnie pełniące funkcję reprezentacyjną, w której podejmujemy gości. Nierzadko zdarza się też, że salon stanowi nasze miejsce pracy. Połączenie tych ról nie jest trudne, jeśli trzymamy się konkretnych zasad

– wyjaśnia Ida Mikołajska, architektka, współwłaścicielka pracowni projektowej MikołajskaStudio.

1. Najważniejsza jest funkcja

Projektowanie wnętrz to sztuka kompromisu. Organizując daną przestrzeń, powinniśmy zastanowić się, czego właściwie od niej oczekujemy, a z czego jesteśmy w stanie zrezygnować. Warto przygotować sobie także “listę życzeń”, którą powinien spełniać nasz salon.

2. Elastyczność i dostosowanie

Ze względu na ograniczoną przestrzeń w większości mieszkań i domów, salon rzadko spełnia tylko jedną funkcję. Musimy pomyśleć o tym, jak zaprojektować pomieszczenie optymalne, w którym wybrane elementy będą zmieniały swoją rolę.

Być może będzie on jednocześnie pokojem gościnnym – warto wtedy zainwestować w wygodną, rozkładaną kanapę z funkcją spania. Być może będzie on także jadalnią – w takiej sytuacji warto uwzględnić rozsuwany stół, który będziemy mogli dostosować do liczby gości.

W dzisiejszych czasach w salonie często umieszczamy również szafę-minioffice. Dzięki temu zyskujemy całkiem wygodne biuro, które jednocześnie jesteśmy w stanie zamknąć przed gośćmi, dziećmi, a przede wszystkim… nami samymi w czasie odpoczynku!

jak dobrze urządzić salon

3. Przemyślana estetyka

Organizując przestrzeń w salonie musimy zastanowić się, w jakim stylu chcemy go urządzić, jednocześnie sprawiając, że będzie on pasował do wystroju reszty mieszkania czy domu. Oczywiście, jeśli nam to odpowiada, możemy dowolnie mieszać różne style, tworząc prawdziwie eklektyczną przestrzeń. Warto jednak nie przesadzić z nadmiarem odmiennych inspiracji, żeby uniknąć poczucia chaosu i zupełnego braku spójności.

jak dobrze urządzić salon

4. Salon powinien być przytulny

Salon to miejsce, które powinno zarówno nas, jak i naszych gości, zachęcić do “rozgoszczenia się” w nim. Przytulność salonu łatwo osiągnąć używając odpowiednich materiałów, takich jak drewno czy tkaniny. Istotna jest także paleta barw, na które się zdecydujemy. Pamiętajmy jednak, żeby nie używać wyłącznie ciepłych kolorów. Kluczowe jest znalezienie między tonacjami balansu, który sprawi, że będziemy odbierać przestrzeń jako harmonijną i komfortową.

jak dobrze urządzić salon

5. Telewizor w salonie – jak to ugryźć?

Wielki, czarny prostokąt jest elementem, który niełatwo wkomponować jest w przestrzeń jednocześnie nie sprawiając, że stanie się on głównym punktem skupiającym naszą uwagę. Jak każdy inny obiekt, który umieszczamy w swoim salonie, telewizor także musi pasować do naszego pomieszczenia. Zamiast umieszczać go w centralnym punkcie na środku ściany, spróbujmy wbudować go w otoczenie, np. w regał z książkami. Doskonałym rozwiązaniem jest także rezygnacja z samego telewizora na rzecz rzutnika i projektora! W ten sposób będziemy mogli “wyciągnąć” ekran wtedy, kiedy będziemy chcieli z niego skorzystać.


  1. Jak zaaranżować małą przestrzeń? Poznaj 5 sprawdzonych pomysłów
  2. Jak urządzić drewniany domek na działce?
  3. Szyny sufitowe – dlaczego warto je wybrać?

 

Polska Zagroda - transformacja historycznego gospodarstwa na rezydencję

Polska Zagroda – transformacja historycznego gospodarstwa na rezydencję

Łódź Design Festival 2022

Łódź Design Festival 2022 RE:GENERACJA – Tworzymy odważne wizje przyszłości