Jak urządzić drewniany domek na działce?

drewniany domek na działce
drewniany domek na działce

Od czego zacząć urządzanie domku na działce?

W zależności od rodzaju konstrukcji, jego metrażu, naszych potrzeb, preferencji oraz możliwości finansowych, urządzanie domku letniskowego na działce będzie wyglądać nieco inaczej.

Trudniejsze jest zaaranżowanie niewielkich pomieszczeń i dysponowanie ograniczonym budżetem. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych, wystarczy dobrze wszystko zaplanować, aby stworzyć funkcjonalne, przytulne i estetyczne wnętrza.

Dopasuj aranżację do otoczenia

Jeśli Twój domek znajduje się w otoczeniu natury, warto dopasować aranżację do tego otoczenia. Wybierz meble i dodatki w naturalnych kolorach, takich jak biel, brąz lub szarość. Możesz również wykorzystać elementy drewna lub kamienia.

Oto kilka konkretnych pomysłów na aranżację drewnianego domku na działce:

  • W salonie postaw wygodną kanapę lub fotele, gdzie będziesz mógł się zrelaksować.
  • W kuchni zorganizuj kącik jadalny, gdzie będziesz mógł zjeść posiłek.
  • W sypialni stwórz przytulną atmosferę, wykorzystując ciepłe kolory i materiały.
  • Na tarasie lub balkonie umieść leżaki lub hamak, gdzie będziesz mógł odpocząć na świeżym powietrzu.

Najważniejsze, aby aranżacja domku była zgodna z Twoim stylem i odpowiadała Twoim potrzebom. Nie bój się eksperymentować i tworzyć własną, unikalną przestrzeń.

Projekt drewnianego domku na działce

Powinniśmy zacząć od wyboru projektu domu z drewna, mając na uwadze jego przeznaczenie, liczbę użytkowników i ich potrzeby. Po przeanalizowaniu swoich możliwości finansowych łatwiej będzie zaplanować kwestie aranżacyjne. Znaczenie ma również to, w jakim stylu chcemy się urządzić poszczególne pomieszczenia, bo od tego będzie zależeć dobór mebli, akcesoriów, dekoracji itd. Powinniśmy określić strefy funkcjonalne i ciągi komunikacyjne we wnętrzu domku. Inaczej urządza się strefę ogólnodostępną niż prywatną. Przy ograniczonym metrażu liczy się każdy centymetr powierzchni, wszystko musi być tak rozmieszczone, żebyśmy mogli swobodnie się poruszać. 

Jak urządzić drewniany domek na działce – oświetlenie

Bardzo ważną kwestią podczas urządzania domku letniskowego jest dobór odpowiedniego oświetlenia. Wpływa to na komfort, bezpieczeństwo korzystania i estetykę. Za pomocą światła można nawet optycznie powiększyć niewielkie wnętrza i wprowadzić do nich nastrojowy klimat.

Zaleca się korzystać z różnych źródeł światła: oświetlenia ogólnego, zadaniowego i punktowego:

  • Jako oświetlenie ogólne posłuży żyrandol, lampa stojąca i wisząca, kinkiet, oświetlenie zatoczkowe.
  • Jaśniejsze światło daje oświetlenie zadaniowe w postaci lamp szynowych, listew podszafkowych, lamp stojących/biurkowych/stołowych. Warto po nie sięgać w przypadku biurka do home office, toaletki, łazienki, kuchni.
  • Z kolei oświetlenie punktowe pozwala doświetlić konkretne miejsce, wyeksponować ciekawe elementy wyposażenia, np. obrazu czy mebla.

Warto skorzystać z innowacyjnych rozwiązań i wybrać oświetlenie pozwalające na zmianę natężenia światła i nawet jego zabarwienia. Ściemniacze ułatwią dopasowanie parametrów światła do aktualnych potrzeb i preferencji mieszkańców.

Jak urządzić drewniany domek na działce, który będzie przytulny i klimatyczny?

Podczas urządzania drewnianego domku na działce trzeba dobrze rozplanować meble, AGD, RTV i gniazdka elektryczne. Przy ograniczonej przestrzeni idealnie sprawdzają się wielofunkcyjne elementy wyposażenia typu sofa z funkcją spania, stolik z półką, szafka z lustrem i oświetleniem. Podczas rozmieszczania urządzeń zawsze należy mieć na uwadze umiejscowienie przyłączy.

Poza tym musimy dobrać odpowiednią kolorystykę ścian i dodatków. Wszystko to wpływa na wystrój wnętrza i komfort domowników. Farbę warto jednak kupić dopiero po zaopatrzeniu się w tekstylia.

Oczywiście jeśli ktoś preferuje naturalny styl i podoba mu się piękny rysunek drewna, to nie trzeba niczego robić ze ścianami, wystarczy przyozdobić je dodatkami pasującymi do pozostałych elementów wyposażenia. Istotne jest, aby stworzyć spójną całość aranżacyjną. Ściany bez tynków prezentują się bardzo stylowo, można też liczyć na zaoszczędzenie pieniędzy.

Przy doborze dodatków należy kierować się charakterem wnętrza i jego powierzchnią. W celu optycznego powiększenia pomieszczenia warto postawić na lekkie meble na nóżkach, utrzymane w jasnej kolorystyce i wolnostojące. Nie sprawdzą się gęste firany ani ciężkie zasłony. Zamiast dużego narożnika lepsza będzie kompaktowa sofa z funkcją spania i fotele.

Do drewna najlepiej pasują elementy wykonane z naturalnych materiałów, czyli papierowe, wiklinowe, gliniane, szklane czy też drewniane. Nieustawną wannę, która zajmuje wiele miejsca, warto zastąpić kompaktowym prysznicem. Warto też unikać nadmiaru sprzętów AGD w kuchni – wystarczy mała kuchenka gazowa i zwykła kuchenka mikrofalowa. W domkach letniskowych zawsze sprawdza się zasada, że mniej, znaczy lepiej. W zagraconych wnętrzach panuje chaos, co obniża komfort.

O czym warto pamiętać podczas urządzania domku letniskowego?

W przypadku domków letniskowych warto urządzić wszystkie wnętrza w tym samym stylu. Jest to duże ułatwienie i możliwość uzyskania spójności aranżacyjnej, co prezentuje się bardzo estetycznie. Przy ograniczonym metrażu ma to ogromne znaczenie, podobnie jak jednorodna podłoga ułożona w tym samym kierunku.

Kafelki w kuchni i łazience również powinny być jednakowe. Świetnym zabiegiem stylistycznym jest wprowadzanie do każdego pomieszczenia akcentów w tym samym kolorze.

W celu uzyskania harmonii zaleca się stosować symetrię. Przykładem jest ustawienie po obu stronach łóżka jednakowych szafek i lampek nocnych. W przypadku domków letniskowych najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie na jasną kolorystykę, czyli na odcienie bieli, beżu, zieleni, szarości. Ciemne kolory niestety optycznie pomniejszają wnętrze, co przy niewielkim metrażu jest wręcz niewskazane.

W ścianach wykonanych z drewna nie ma sensu niczego zmieniać, bo ten naturalny i ekologiczny surowiec wprowadza do pomieszczeń wyjątkowy klimat. Podobny efekt pozwolą uzyskać odpowiednio dobrane tekstylia w postaci koców, poduch, narzut.

W skrócie, na urządzanie domku na działce składa się kilka kroków:

  1. przygotowanie planu pomieszczeń;
  2. oszacowanie budżetu;
  3. wybór stylu wnętrzarskiego;
  4. wydzielenie stref funkcjonalnych i ciągów komunikacyjnych;
  5. wybór oświetlenia;
  6. rozplanowanie mebli, sprzętu RTV i AGD;
  7. wybór kolorystyki;
  8. kupno dodatków, ozdób i tekstyliów;
  9. wybór barwy ścian.

Partnerem wpisu jest Drewnolandia – producent domków drewnianych letniskowych i całorocznych.

homebook

Najpiękniejsze i funkcjonalne wnętrza w jednej publikacji – premiera Homebook Design vol. 8

The Krasnals, Miś za 723,8 mld euro... na miarę naszych możliwości, olej, płótno, 2021

Kilkadziesiąt dzieł wybranych polskich artystów i designerów do obejrzenia na wystawie towarzyszącej 3. aukcji „Art & Design”