5 kroków do idealnego oświetlenia domu

oświetlenie domu

Trudno o konkretne zasady dotyczące oświetlenia domu. Oczywiście niektóre z nich wydają się oczywiste – światło powinno znajdować się nad blatami roboczymi, niezbędna jest też lampka przy łóżku. W praktyce jednak różne kształty i rozmiary pomieszczeń, wielkość i umiejscowienie okien, funkcje przestrzeni czy nawet przyzwyczajenia domowników sprawiają, że gdy zagłębisz się w szczegóły, uznasz, że uniwersalne rozwiązania nie istnieją. Zamiast więc szukać instrukcji na idealne oświetlenie domu, skorzystaj z pewnych przydatnych tipów, które ułatwią Ci to zadanie.

1.Wyznacz obszary, gdzie punkty światła są niezbędne

Warto zacząć od tego, że oświetlenie domu spełnia różne zadania. Lampy znajdujące się w centrum pokoju zwykle pozwalają na ogólne funkcjonowanie po zachodzie słońca. Nie wystarczą jednak, gdy chcesz poczytać wieczorem książkę albo gdy wieczór spędzisz przy biurku. Tutaj potrzebujesz dodatkowego oświetlenia. Tak samo w niektórych strefach – na przykład w kuchni – światło znajdujące się tuż przy blacie roboczym pozwoli Ci na rozjaśnienie konkretnego miejsca bez włączania lamp w całym pomieszczeniu, a w łazience – na przygotowanie dobrego makijażu. 

  1. Oświetlenia wpuszczane nie wystarczą
    Być może zdarzyło Ci się słyszeć o wielkich zaletach opraw wpuszczanych. Nie ma co ukrywać, że lampy bywają naprawdę drogie. Oprawy wpuszczane wydają się więc idealnym rozwiązaniem na uzyskanie dużej ilości światła i to przy niewielkich wydatkach.
    Pamiętaj jednak, że choć tego typu rozwiązanie spełnia swoją funkcję, to nie wystarcza do oświetlania powierzchni pionowych. Jeśli zrezygnujesz z innych lamp, stawiając tylko na oświetlenie wpuszczane, cienie w pomieszczeniach sprawią, że Twoje wnętrza zaczną przypominać jaskinię.
  2. Twórz warstwy
    Nie zapomnij także o tworzeniu warstw oświetlenia. To rozwiązanie ma dwie główne zalety – pozwala Ci praktycznie korzystać ze światła, a dodatkowo tworzy możliwość budowania za pomocą lamp nastroju dostosowanego do aktualnych potrzeb.
    Oprócz oświetlenia górnego będącego podstawą, dodaj także lampy zadaniowe w konkretnych obszarach. Możesz mieć wątpliwości, gdzie je rozmieścić, szczególnie, jeśli nie masz dużego doświadczenia w aranżacji wnętrz.
    Pamiętaj jednak, że tworzenie oświetlenia może być też dłuższym procesem opartym na obserwacjach realnych potrzeb i przyzwyczajeń. Dobrze też sprawdzi się zasada, zgodnie z którą jeśli przechodzisz od jednej lampy podłogowej do drugiej i możesz tworzyć stopniową ciemność w różnych częściach pokoju przed wyłączeniem końcowego światła, udało Ci się prawidłowo zbudować warstwy.
  3. Umieszczaj światło bezpośrednio nad obszarem roboczym
    Światła typu downlight wykorzystywane są nie tylko w łazienkach, ale także w kuchniach czy nawet w obszarach biurowych.
    Świetnie zdają egzamin, gdy chcesz zapewnić praktyczne i estetyczne oświetlenie domu i maksymalną jasność w danym obszarze. Z takim oświetleniem może być jednak pewien zasadniczy problem – jego złe umieszczenie przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego. Przykładowo, jeśli oprawę typu downlight umieścisz na krawędzi obszaru roboczego, to w miejscu, w którym chcesz pracować, zamiast światła będziesz mieć cień. Właśnie dlatego zawsze pamiętaj, by światło montować bezpośrednio nad miejscem swojej pracy.
  4. Wybierz odpowiedni rozmiar oświetlenia
    Nawet idealnie rozmieszczone oświetlenie nie zda egzaminu, gdy źle wybierzesz lampy. Zbyt mały żyrandol sprawi, że pomieszczenie na stałe znajdzie się w półcieniu, za to zbyt duża lampa przy fotelu zamieni kameralny kąt idealny do czytania książki w nieprzyjemną, zbyt jasną przestrzeń.
    Zwróć więc uwagę na wielkość pomieszczenia i obszar, jaki chcesz oświetlić. Możesz pomyśleć też o regulacji oświetlenia głównego, dzięki czemu łatwiej Ci będzie kontrolować natężenia światła w pomieszczeniu. W ten sposób zresztą nie tylko zmniejszysz jasność, ale także ilość emitowanej energii i ciepła. 

  1. Jaki narożnik będzie dobry do spania?
  2. Tani remont sypialni – czy jest możliwy?
  3. Meble do salonu

 

Narożniki w kształcie U

Narożniki w kształcie U

metamorfozy wnętrz

Stare czy designerskie meble? – szybkie metamorfozy z Beckers