Polski projekt kołyski laureatem prestiżowej nagrody Red Dot Design Award 2017

kołyska memola

W tym roku już po raz 62. jury międzynarodowego konkursu Red Dot Award przyznało jedne z najważniejszych nagród w świecie designu w trzech kategoriach: Product Design, Communication Design i Design Concept. O prestiżowe nagrody walczyły produkty z 54 krajów. Wśród nich multisensoryczna kołysko-huśtawka Memola, która zdobyła wyróżnienie Red Dot Honourable Mention w kategorii Product Design 2017, dołączając do grona najlepiej zaprojektowanych produktów na świecie.

Ideą Memoli jest dostarczenie dziecku najlepszych warunków do rozwoju i stymulacji – podobnych do tych, które zapewniały im łono matki. To innowacyjny produkt 3 w 1, który rośnie wraz z dzieckiem, wspierając jego rozwój sensomotoryczny już od dnia narodzin aż do 12 roku życia. W pierwszej fazie produkt jest wiszącą kołyską i zastępuje łóżeczko. Delikatne kołysanie pozwala niemowlęciu w naturalny sposób przystosować się do życia w nowych warunkach oraz stymuluje jego układ przedsionkowy. Kolejna faza to kosz sensoryczny, w którym maluch może leżeć na brzuchu i wzmacniać wszystkie mięśnie posturalne oraz – później – bezpiecznie siedzieć, opanowując motorykę. Ostatni etap to huśtawka, niezbędna do nauki utrzymywania równowagi.

Prestiżowe wyróżnienie Red Dot trafiło w ręce Agnieszki Polinski za doskonały projekt i design przemyślany w każdym calu. Jednym z najważniejszych walorów Memoli jest realny wpływ na rozwój niemowlęcia. Produkt umożliwia dziecku leżenie na brzuszku, kołysanie i obserwowanie otoczenia jednocześnie. Dzięki temu Memola stymuluje wszystkie zmysły malucha. Wzmacniane są jego mięśnie posturalne oraz nabywa on umiejętność podnoszenia główki i utrzymywania równowagi (balansowania), co jest niezwykle ważne w całym dalszym rozwoju i życiu dziecka.

Funkcjonalny i estetyczny design produktu dostarcza najwyższy komfort zarówno maluchowi, jak i rodzicom. Memola jest okrągła, zapewnia więc łatwy dostęp z każdej strony i możliwość dopasowania do każdej przestrzeni. Boki produktu wykonano z transparentnego materiału, dzięki czemu niemowle i rodzic utrzymują stały kontakt wzrokowy. Ponadto Memola jest mobilna – spakowana do pokrowca zajmuje niewiele miejsca i może być wykorzystywana również poza domem. Produkt został doceniony nie tylko na międzynarodowym Red Dot Design 2017. W 2015 roku otrzymał Nagrodę Rodziców konkursu Zabawkowicz, w 2016 roku brązowy medal najlepszych produktów dziecięcych przyznany przez brytyjski miesięcznik “Mumii”, został także finalistą konkursu Dobry Wzór 2016.

Red Dot Award to jeden z najważniejszych branżowych konkursów o uznanej na świecie renomie, zwany też oscarami designu. W tym roku jury 40 niezależnych projektantów, profesorów designu i wyspecjalizowanych dziennikarzy testowało, omawiało i oceniało indywidualnie każdy z 5,5 tysiąca zgłoszonych projektów, aby wyłonić kilka tych, których design zrewolucjonizuje nasze życie i przemysł. Zwycięzcy Red Dot Award kategorii Product Design wybrali właściwą strategię projektowania, rozumiejąc, że dobry design idzie w parze z sukcesem ekonomicznym. Nagrody przyznane przez wymagające jury Red Dot potwierdzają najwyższą jakość designów i wskazują na przemyślaną funkcjonalność w projektowaniu. – komentuje prof. dr Peter Zec, Założyciel i CEO Red Dot Award.

 

Oryginalnie Agnieszka Polinski (Wiczuk) stworzyła Memolę w ramach pracy dyplomowej na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego ASP, pod kierunkiem prof. Michała Stefanowskiego. Projektantka rozwinęła swój studencki projekt, doprowadzając do jego produkcji i wpisując go w najwyższe standardy światowego designu. Dziś Memola zawdzięcza swoją świetność nie tylko estetycznemu i praktycznemu projektowi, ale także jego wyjątkowo pożytecznym właściwościom dla najmłodszych użytkowników. Projekt powstał we współpracy z lekarzem neurologiem dr n.med. Grażyną Banaszek. Zaprojektowany w oparciu o rzetelną wiedzę medyczną realnie wspiera rozwój niemowląt i dzieci. Rzeczy nie mogą być tylko ładne. Muszą być również maksymalnie funkcjonalne, spełniając swoje zadania w sprytny sposób. Młode mamy napotykają wiele trudności zaraz po porodzie – ideą Memoli jest nie tylko wsparcie niemowlęcia, ale także ułatwienie funkcjonowania oraz zapewnienie prawdziwie pomocnego narzędzia rodzicom. – wyjaśnia Agnieszka Polinski, laureatka wyróżnienia Red Dot Design Award 2017 Honourable Mention.

Innowacyjna kołyska dla dzieci Memola ukaże się w The Red Dot Design Yearbook 2017/2018, będzie można podziwiać ją również przez cały rok w Red Dot Design Museum – największym na świecie muzeum współczesnego designu w Essen, w Niemczech.

Projektant:

Agnieszka Polinski (Wiczuk)

Nagrodzona Firma:

Memola to marka i jednocześnie pierwszy produkt polskiego start-upu Wiczuk-Polinski Sp. z.o.o., którego założycielem i prezesem jest Agnieszka Polinski. Po otrzymaniu dofinansowania Unii Europejskiej na rozwój i eksport, Memolę udało się wprowadzić na rynek, gdzie błyskawicznie zaskarbiła sobie przychylność konsumentów. Produkt zdobywał również popularność na Międzynarodowych Targach Kind und Jugend w Kolonii oraz targach Baby Welt w Stuttgarcie. Memola to pierwszy produkt start-upu, który planuje wkrótce rozszerzyć swoją ofertę.
Więcej informacji o Memoli: memola.eu

UGLYTOYS – piękne / okropne zabawki dla dzieci

 

http://bebemag.pl/3-ksiazeczki-ktore-pomoga-usnac-twojemu-dziecku-2481

http://bebemag.pl/bezuciskowe-skarpetki-100-bawelny-74

mieszkanie architekta

Jak mieszkają architekci, czyli nowoczesna jaskinia architekta Dominika Respondka  

confashion

Najnowsza kolekcja Confashion