Podkreśla charakter obiektu, poprawia nastrój, a nawet… motywuje do pracy. Świadomie zaprojektowane oświetlenie może zdziałać cuda. Dlatego architekci coraz częściej decydują się na współpracę z projektantami systemów oświetleniowych. Jak wygląda ich współpraca? Zapytaliśmy o to Radosława Zacheję – prezesa zarządu firmy Bright Lights.
-Czym tak właściwie jest lighting design?
To multidyscyplinarny obszar projektowania związany zarówno z techniką, estetyką, kreacją, a także sztuką. To projektowanie oświetlenia sztucznego, które spełnia założenia funkcjonalne, a jednocześnie zapewnia walory estetyczne. Jest to zazwyczaj obszar powiązany z architekturą i urbanistyką, ale również z widowiskiem artystycznym, występuje w teatrze, telewizji i na scenie muzycznej.
-Dlaczego jest ma tak istotny wpływ na ostateczny kształt danej realizacji?
Projektant oświetlenia działa w dwóch głównych obszarach: architekturze i widowisku.
To osoba, która współpracuje z architektem podczas procesu projektowania w celu podkreślenia walorów budynku i zapewnieniu właściwej jego funkcjonalności, a także dba o spełnienie właściwych norm użytkowych w obszarze oświetlenia. Coraz częściej jest to również specjalista zaangażowany w opracowywanie identyfikacji wizualnej obiektu, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Dba o właściwy wygląd obiektu w porze nocnej, bierze również w opowiadaniu danej historii budynku.
Jeśli chodzi o sztuki widowiskowe, projektant oświetlenia jest bardzo istotny w procesie twórczym, ponieważ światło jest doskonałym narzędziem wspierającym opowiadanie historii, a jednocześnie elementem kreującym określony nastrój i wspierającym reżysera oraz scenografa.
-W jakich przestrzeniach taki dedykowany projekt oświetlenia jest szczególnie pożądany?
Tak naprawdę świadome projektowanie oświetlenia jest istotne w każdym obszarze naszego życia, w naszym domu, kiedy światło towarzyszy nam podczas wykonywania codziennych czynności, w sklepie, gdzie potrafi wspierać sprzedaż i wskazywać właściwą drogę oglądania produktów oraz w biurze, gdzie wpływa na wydajność pracowników. Nie należy zapominać również o gastronomii, gdzie buduje odpowiedni nastrój, a jednocześnie czyni potrawy bardziej apetycznymi. W hotelu natomiast wita gościa, poprawiając jego samopoczucie. Projektowanie oświetlenia to obszar bardzo szeroki, powiązany z psychologią, socjologią i medycyną, dlatego też osoba wykonująca tego typu zawód musi umieć współpracować z innymi specjalistami i nie ograniczać się do jednej branży.
-Jakie są najnowsze tendencje w projektowaniu oświetlenia?
Oświetlenie coraz częściej przenika się z systemami audiowizualnymi: monitorami i ekranami LED. Projektowanie oświetlenia to nie tylko właściwe wykorzystanie prostych opraw oświetleniowych, to teraz zaawansowane systemy wyposażone w skomplikowane urządzenia mechatroniczne łączące wysokiej jakości układy optyczne z doskonałą mechaniką, zapewniającą zautomatyzowany ruch. Tego typu rozwiązania wykorzystują również coraz nowocześniejsze źródła światła na przykład laserowe, co powoduje, że muszą znaleźć się w rękach właściwego specjalisty, który pokieruje ich wykorzystaniem.
Kolejnym trendem jest Human Centric Lighting, które głosi, że światło nie służy wyłącznie celom użytkowym, czyli orientacji wzrokowej. Określone długości fal, wchodzące w skład promieniowania widzialnego wpływają także na procesy życiowe – fizjologiczne człowieka. Nasz rytm dobowy i samopoczucie związane są ściśle z oświetleniem naturalnym i sztucznym, może wspierać nasze życie lub mu przeszkadzać, co czyni właściwe zaprojektowanie takich rozwiązań szczególnie istotnym.
________________________
fot. Luce and Light
WC Beautique Hotel – Lisbon, Portugal Project by // Nini Andrade Silva
Light planning by // Light 2 Life, Lighting Design
Central Metro Station – Stockholm, Sweden Light planning by // WSP ljusdesign
fot. Griven
Sheraton Bucharest: George Fakaros™ – „UNIQUE IMAGING” – www.fakaros.com
Holiday Inn Ufa: Catherine Peseukova
Sheraton Grand Doha Resort & Convention Hotel: Anass Fawal