Jak działa dom aukcyjny?

jak działa dom aukcyjny

Z pewnością każdy, kto oglądał film w jakimś stopniu poświęcony sztuce zna choćby ogólnie zagadnienie aukcji dzieł. Licytacje to sposób dla kolekcjonerów na zdobycie ciekawego obrazu czy rzeźby, ale także wiele emocji i często zacięta rywalizacja. Domy aukcyjne idą z duchem czasu i aukcje to już nie tylko osobiste licytowanie w sali, ale również wiele innych sposobów. Jak działa dom aukcyjny?

Świat kolekcjonerów sztuki  w dużej mierze opiera się na udziałach w aukcjach. Często to jedyny sposób, by zdobyć interesujące dzieło, ale też mało kto umie odmówić sobie adrenaliny i ekscytującej rywalizacji o upatrzony obiekt z innymi. Warto jednak zauważyć, że dom aukcyjny daje nie tylko możliwość zakupu dzieła, ale również jego sprzedania.

Chcesz sprzedać dzieło?

Domy aukcyjne organizują aukcje, ale by móc to robić, muszą mieć obiekty na sprzedaż. Pozyskują je w różny sposób, jednym z nich jest natomiast skup od osób, które same się zgłaszają. Wygląda to tak: masz obiekt, który chcesz sprzedać, możesz oddać go na aukcję, zanim jednak zostanie wystawiony, musi przejść przez kilka etapów. Po pierwsze – oględziny. Zespół specjalistów z zakresu sztuki dokonuje oceny obiektu pod kątem oryginalności, a także wartości i stanu zachowania. W przypadku pozytywnej oceny dzieło musi zostać odpowiednio wycenione, czyli określana jest jego cena wywoławcza. Nie może być zbyt niska, bo wzbudzi podejrzenia uczestników licytacji, a zbyt wysoka zniechęci ich do udziału w aukcji. Trzeba też pamiętać, że dom aukcyjny pobiera prowizję, cena musi więc być jak najbardziej atrakcyjna dla każdej ze stron.

Zakup na licytacji

Chcesz kupić obraz? Weź udział w aukcji. Możesz przyjść do domu aukcyjnego i osobiście, na miejscu śledzić przebieg licytacji. Jest to z pewnością jeden z najbardziej emocjonujących sposobów, ale nie jedyny. Domy aukcyjne idą z duchem czasu i wprowadzają nowoczesne metody licytowania, które nie wymagają od kolekcjonera osobistej wizyty w miejscu aukcji. Można więc wziąć w niej udział przez internet, śledząc przebieg licytacji online, jak również telefonicznie lub poprzez przedstawiciela, licytującego do określonej wcześniej kwoty. W ten sposób działa Piękna Gallery w Warszawie. Na stronie domu aukcyjnego można również obejrzeć dzieła przeznaczone na sprzedaż, co stanowi ułatwienie szczególnie dla tych, którzy nie mogą być na wystawie przedaukcyjnej.

meble do ogrodu

Wybieramy meble do ogrodu

Lighting designer: zawód przyszłości?

Lighting designer: zawód przyszłości?