w ,

Katarzyna Bogucka / Nioska z muralem Na Zdrowie

Katarzyna Bogucka, Nioska, mural reklamowy

Mural na zdrowie

Murale już na dobre zagościły w przestrzeni polskich miast. Bardzo często jest to nie tylko forma artystycznego wyrazu, ale też sztuka zaangażowana społecznie, zwracająca uwagę m.in. na ważne, uniwersalne tematy. W Gdańsku powstało właśnie wielkoformatowe malowidło naścienne, które w niecodzienny sposób promuje profilaktykę zdrowotną.

Autorką projektu jest ilustratorka Katarzyna Bogucka, znana jako Nioska, a za całą akcją stoi Centrum Medyczne Affidea.

Kiedy ostatnio byłeś u lekarza? Jak często robisz badania profilaktyczne? W dzisiejszym zabieganym świecie nadal wiele osób nie myśli o tych kwestiach.

Właśnie dlatego do diagnostyki chcemy zachęcać poprzez niecodzienną formę, jaką jest mural i w ten sposób, „oswajać” temat wykonywania badań, pokazywać, że to ważna z punktu widzenia profilaktyki część życia. Często lekceważymy powtarzające się dolegliwości czy bolesne urazy, licząc na to, że same przeminą, a to poważny błąd. Pamiętajmy, że dopiero odpowiednia diagnostyka pomaga w skutecznym leczeniu, a tym samym w powrocie do zdrowia. Niestety w naszym kraju cały czas wiele osób trafia do lekarza zbyt późno. O diagnostyce warto pomyśleć nie tylko w momencie, gdy już coś nam dolega, ale również profilaktycznie, tym bardziej, gdy w naszej rodzinie występowały choroby dziedziczne. 


mówi Agnieszka Mastalerz z Centrum Medycznego Affidea znajdującego się w gdańskiej Galerii Metropolia, gdzie powstał mural.

Na muralu utrzymanym w nowoczesnej, dynamicznej stylistyce umieszczony został jako serce artystycznego przekazu aparat do rezonansu magnetycznego. Na dziele widać też personel medyczny i przede wszystkim zabieganych przechodniów oraz hasło „Moda na zdrowie”.

Nasz mural nie tylko nawiązuje do zdrowia i wkomponowuje się w otaczającą przestrzeń, ale i oddaje ideę ułatwiania dostępu do diagnostyki, wpisywania jej w nasze mniej lub bardziej napięte harmonogramy. Ta myśl przyświecała nam już gdy na lokalizację naszego nowego Centrum Medycznego wybraliśmy galerię handlową Metropolia i zdecydowaliśmy o tym, że m.in. z rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej będzie można tam korzystać przez pięć dni w tygodniu do godziny 22. Chcemy bowiem ułatwiać godzenie troski o swoje zdrowie z codziennymi aktywnościami, jak chociażby robienie zakupów czy wyjście ze znajomymi do kina – mówi Agnieszka Mastalerz z Affidea.

Mural o wymiarach 8,3 x 4,6 m wykonała Katarzyna Bogucka, ilustratorka, której prace można znaleźć m.in. na łamach prasy, w tytułach takich jak „Twój Styl”, „Przekrój”, „Zwierciadło” czy „Wysokie Obcasy”. Zobaczyć można go na ścianach Centrum Medycznego Affidea mieszczącego się na pierwszym poziomie Galerii Metropolia (ul. Kilińskiego 4 w Gdańsku).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Lighting designer: zawód przyszłości?

Lighting designer: zawód przyszłości?

Ćmielów Design Studio na Wielkanoc

Ćmielów Design Studio na Wielkanoc