w

Znaczenie tekstyliów w projektowaniu wnętrz

polska grupa tekstylna

Tkanina jest może być najbardziej niedocenianym elementem w projektowaniu wnętrz, ponieważ myśląc w projektowaniu wnętrz zwykle myślimy o meblach, oświetleniu, czy kolorach na ścianach itp. W rzeczywistości tekstylia stanowią podstawę wystroju danego wnętrza.

Do biur i przestrzeni publicznych wybieramy najczęściej barwy stonowane i subtelne – takie jak szarości czy złamane biele. Zwykle architekci projektujący wnętrza biurowe wybierają gładkie, jednolite tkaniny, podczas gdy w prywatnych wnętrzach „można zaszaleć” i zastosować tkaniny i tekstylia o różnych wzorach i fakturach.

Oczywiście kolor tkanin powinien być wybrany zgodnie z innymi elementami wnętrza takimi jak meble, ponieważ dopiero dzięki połączeniu wszystkich elementów osiągamy spodziewany efekt.  

Wybierając tekstylia do wnętrz należy mieć na uwadze ich funkcjonalność. Miejsca takie jak hotele, restauracje, szpitale, itp. wymagają tkanin, które nadają się do wielokrotnego użytku, a jednocześnie są wytrzymałe. W takich wnętrzach wszystkie tekstylia muszą być odporne na zużywanie, ale też rozdzieranie.

Oto niektóre tkaniny, które są regularnie używane w aranżacji wnętrz:

  • Bawełna:
    bawełna jest wyjątkowo lekka i tania w użyciu, dzięki czemu jest popularnym wyborem architektów wnętrz. Może być stosowana w wielu miejscach ponieważ jest bardzo trwały. Jednak, podobnie jak jedwab, jest podatny na zaplamienia, dlatego zamiast czystej bawełny stosuje się zazwyczaj mieszankę.
  • Jedwab:
    jedwab to bardzo popularny materiał, ale jest używany rzadziej ze względu na delikatność i podatność na zaplamienia. Używany we wnętrzach, gdzie chcemy nadać wnętrzom stylowy i niepowtarzalny wygląd.  Najczęściej szyje się z niego poszewki na poduszki, prześcieradła itp. Jedwab jest miękki w dotyku i ma błyszczącą fakturę. 
  • Nylon:
    nylon to uniwersalna, syntetyczna tkanina, która ma wiele zastosowań. Jest odporna na zużycie, rozdarcia oraz blaknięcie. Nylon jest najczęściej stosowany w mieszankach, a nie w czystej postaci.
  • Akryl:
    akryl jest odporny na plamy,  na zabrudzenia, ale z czasem może blaknąć, zwłaszcza kiedy wystawiony jest na działanie promieni słonecznych. Akryl często jest mieszany z naturalnymi tkaninami dla zwiększenia trwałości.
  • Poliester:
    poliester to mocna tkanina, która jest zwykle używana na zasłony, prześcieradła itp. Podobnie jak inne tkaniny syntetyczne, jest również stosowany jako dodatek do innych tkanin (na przykład bawełny).
  • Skóra:
    skóra, podobnie jak jedwab, nadaje wnętrzu bogaty wygląd. Skóra jest najczęściej widoczna w biurach, gdzie pokryte są nią krzesła lub sofy. Skóra wymaga dużej uwagi – może zostać zniszczona przez wodę, a także przez słońce – dlatego meble pokryte skórą powinny stać w miejscach zacienionych. 

Znaczenie tekstyliów w projektowaniu wnętrz

Komfort jest jednym z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze idealnego materiału do różnych wnętrz. I tak jak wspominaliśmy wcześniej – należy wziąć pod uwagę stopień wykorzystania tkaniny, ponieważ niektóre tkaniny mogą być używane do regularnego użytku, a niektóre tylko na specjalne okazje.

Pamiętajmy, że tekstylia są podstawą projektowania wnętrz. Właściwy ich wybór nadaje ton i pomaga „odczytać” pokój tak, jak zamierzał projektant.

Jeśli chodzi o dobór tekstyliów do wnętrza warto zgłosić się do specjalistów z doświadczeniem, na przykład: Polska Grupa Tekstylna.

Red Dot Award dla KLUDI Pure&Style

Red Dot Award dla KLUDI Pure&Style

Urządź swoje mieszkanie polskim designem

Urządź swoje mieszkanie polskim designem