Mogłoby się wydawać, że dywan do pokoju stanowi jedynie dodatek, bez którego aranżacja wnętrza spokojnie mogłaby się obejść. W praktyce jednak jest to element chętnie wybierany nie tylko przez osoby, które nie chcą chodzić po zimnej podłodze. Po dywany sięgają też architekci wnętrz i ludzie lubiący pokoje urządzone ze smakiem. I nic dziwnego, bo dywan może mieć ogromny wpływ na wygląd i charakter pomieszczenia.
Nie wspominając już o tym, że posiada także inne dodatkowe zalety – na przykład może zmniejszyć problemy spowodowane przez brud i kurz. Jak więc wybrać dywan idealny?
Jaka jest przestrzeń i przeznaczenie dywanu?
Wiele ludzi kupuje dywan na zasadzie „ten mi się podoba – biorę”. Nie jest to jednak najlepszy kierunek. Przed przystąpieniem do oceny względów estetycznych warto zastanowić się nad samym przeznaczeniem dywanu. Może ma on zapewnić komfort domownikom wstającym rano z łóżka i zapobiec stawianiu stóp na zimnej podłodze? A może jego zadaniem jest tłumienie kroków osób znajdujących się na piętrze? Wreszcie mogą znaleźć się i takie osoby, dla których dywan do pokoju ma pełnić głównie funkcję estetyczną. Jak nie trudno się domyślić, od przeznaczenia dywanu będzie więc zależeć sposób jego doboru. Właśnie dlatego tak ważne jest, by już na tym etapie uświadomić sobie, jaki jest cel takiego zakupu.
Umiejscowienie a wybór materiału
Funkcja dywanu niewątpliwie będzie powiązana z jego umiejscowieniem. Z kolei te dwa czynniki narzucają wybór konkretnych materiałów. Dywan przed wejściem będzie ograniczał ilość piachu i błota nanoszonych w dalszej części domu, natomiast dywan do pokoju dziecięcego świetnie sprawdzi się przy zabawie na podłodze, tłumiąc tupanie małych stóp.
Od przeznaczenia dywanu i jego wystawienia na zanieczyszczenia zależeć będzie gęstość i długość włókien. Przykładowo, gęste i wysokie włosie znacznie lepiej zatrzymuje wszelki osad i brud. Z drugiej strony tego rodzaju dywany wymagają znacznie dłuższego i dokładnego czyszczenia. Tam, gdzie istnieje duże natężenie ruchu, świetnie sprawdzą się dywany o krótszym i cieńszym włosiu, natomiast w miejscach, gdzie priorytetem jest tłumienie hałasu, należy zdecydować się na grubsze propozycje.
Jeśli zaś chodzi o sam materiał, to wełniane dywany są piękne i trwałe, te jedwabne zapewniają natomiast połysk i przyjemną miękkość. Po włókna syntetyczne należy natomiast sięgnąć tam, gdzie dywan wystawiony jest na intensywną eksploatację.
Czy funkcjonalność może iść w parze z estetyką?
Szeroki wybór ofert sprawia, że funkcjonalność nie musi spychać estetyki na dalszy plan. Możliwe jest znalezienie dywanu, który jednocześnie będzie dostatecznie pluszowy czy dostatecznie cienki, a przy tym wpasuje się w wystrój pomieszczenia. Postęp w dziedzinie włókien syntetycznych, farbowania i czyszczenia stworzył ogromne możliwości osobom, które szukają konkretnych rozwiązań wizualnych.
Choć wciąż panuje moda na minimalizm, to nie ma co wstydzić się kolorów czy wzorów. Dywan ma ogromny wpływ na estetykę całej przestrzeni. Może świetnie ją ożywić, uzupełnić całą aranżację czy pozwolić na wprowadzenie większej ilości kolorów, które będą ze sobą współgrać. Nie ma więc sensu postrzegać go jedynie jako wykładziny podłogowej. Choć wiele osób na zakup dywanu decyduje się ze względów praktycznych, to warto w takim wypadku i tak w pełni wykorzystać także walory estetyczne. Przykładowo, propozycje z odważnymi wzorami będą nie tyle uzupełnieniem aranżacji, co centralnym punktem w pomieszczeniu. Z drugiej strony dywan zbliżony do koloru podłogi stworzy jedynie tło dla innych elementów pomieszczenia, naturalnie przyciągając uwagę na przykład do designerskich mebli czy oryginalnej grafiki na ścianach.
U mnie w mieszkaniu nadal panuje moda na minimalizm – nie lubie dywanow na których jest tzw. przerost formy nad trescia. ma byc po prostu stylowy i nie koniecznie nie wiadomo jak wyrazisty. pozdrawiam 🙂
Designerskie dywany produkuje poska firma Agnella .jest wiele nowoczesnych , niepowtarzalnych wzorów . Polecam . Można je znaleźć tutaj : https://domotex.pl/21-dywany-agnella