Rośliny we wnętrzach. 7 roślin, które pasują do nowocześnie urządzonych wnętrz

Rośliny we wnętrzach

Rośliny we wnętrzach: urządzasz wnętrze utrzymane w nowoczesnym stylu? Nie rezygnuj z dopełnienia go kwiatami, choć kojarzy Ci się to zapewne ze staromodnymi aranżacjami. Jakie gatunki roślin doniczkowych najlepiej sprawdzą się w nowocześnie urządzonym pomieszczeniu? Oto krótki poradnik.

1. Monstera dziurawa

Rozłożyste łodygi i duże liście o charakterystycznym, sercowatym kształcie sprawiają, że nie sposób pomylić jej z żadnym innym kwiatem doniczkowym.

Rośliny we wnętrzach monstera

Spore rozmiary monstery dziurawej w doniczce sprawiają, że świetnie sprawdza się jako jedyna roślina w pomieszczeniu. Dzięki temu idealnie nadaje się do nowoczesnych wnętrz, które stawiają najczęściej na jeden okazały kwiat, który służy za przykuwającą wzrok dekorację.

2. Palma królewska

Prezentuje się rzeczywiście królewsko – rozłożyste liście tworzą szeroki wachlarz o intensywnie zielonej barwie. Najlepiej sprawdzi się we wnętrzach, w których przeważają drewniane lub płócienne dodatki. Razem z nimi stworzy klimat przypominający nastrojową chatkę na kubańskiej plaży – czy oprzesz się takiemu klimatowi?

Rośliny we wnętrzach

3. Dracena

Wyglądem przypomina palmę, choć wcale nią nie jest – zadba jednak o egzotyczny klimat w pomieszczeniu. Cechują ją piękne, szerokie liście o ciekawym połysku. Pamiętaj jednak o ich regularnym myciu, ponieważ szybko pokrywają się kurzem i tracą na estetyce.

Uwaga! Dracena nie sprawdzi się w domu, w którym mieszka kot – jej liście są silnie trujące i mogą poważnie zaszkodzić czworonogowi!

4. Sagowiec odwinięty

Pragniesz wnieść do pomieszczenia powiew egzotyki? Pomoże Ci w tym sagowiec! Dla uzyskania jak najciekawszego efektu warto zestawić go z palmami lub innymi kwiatami o cienkich, lecz długich liściach. Pamiętaj jednak, żeby sagowiec – jako najokazalsza roślina – był zawsze na najwyższym, centralnym miejscu w tej kompozycji.

5. Fikus lirolistny

Perfekcyjnie wpisze się w aranżacje utrzymane w skandynawskiej stylistyce, a także w pomieszczeniach, w których królują przeszklenia – jego intensywnie zielone liście będą się świetnie prezentować w plamach złocistego słońca.

Fikus lirolistny cechuje się dość charakterystycznym wyglądem, który rzuca się w oczy – dlatego też warto wykorzystać go w roli jedynej rośliny we wnętrzu, zamiast łączyć go z innymi kwiatami.

Rośliny we wnętrzach

6. Szeflera

Szeflera to kwiat, który kilkanaście lat temu znajdował się w niemalże każdym domu, później nieco stracił na popularności, a teraz znów króluje w polskich wnętrzach – szczególnie tych, które celują w nowoczesność. Na uwagę zasługują przede wszystkim jej ciekawe liście w różnych odcieniach zieleni, żółci i bieli.

7. Zamiokulkas zamiolistny

Nie ma chyba osoby, która nie kojarzyłaby tej charakterystycznej rośliny. Ogromny wpływ na jej popularność ma jej niezwykła niemalże wytrzymałość i łatwa pielęgnacja, z którą poradzi sobie nawet osoba, która nie ma ręki do kwiatów. Grube łodygi i mięsiste liście świetnie magazynują wodę, dlatego roślina nie zmarnieje nawet, jeśli przez jakiś czas zapomnisz o jej podlewaniu czy wyjedziesz na urlop.


  1. Akacja – pielęgnacja uprawa i odmiany rośliny
  2. Jak udekorować mieszkanie kwiatami?
  3. Styl mid-century modern – czym się wyróżnia
Brevka.com

Polska rzecz – Brevka art

Lampy i żarówki - kreatorzy wnętrz

Lampy i żarówki – kreatorzy wnętrz