Akacja – pielęgnacja uprawa i odmiany rośliny

akacja

Akacja, a właściwie robinia akacjowa jest wyjątkowym drzewem liściastym, które jest coraz chętniej wybieraną rośliną do przydomowych ogrodów. Drzewo akacji powszechnie można spotkać w parkach miejskich lub przy alejkach, a jej niskie wymagania środowiskowe sprawiają, że wyróżnia ją umiejętność dostosowania się do panujących warunków atmosferycznych.

Głównym walorem akacji ozdobnej są piękne, bujne kwiaty, które zachwycają swoim urokiem pasjonatów roślin. Dodatkową zaletą drzewa jest wysoka miododajność kwiatów, co jest niezbędne do zachowania prawidłowego rozwoju pszczół i motyli. Co warto wiedzieć o uprawie drzewa akacji? Jakie odmiany, oprócz robinii akacjowej różowej, cieszą się popularnością?

Uprawa akacji ozdobnej – na co zwrócić uwagę podczas hodowli rośliny?

Akacja różowa oraz pozostałe odmiany rośliny są coraz chętniej wybieranym drzewem do przydomowego ogrodu. Jej piękne kwiaty zachwycają w okresie kwitnienia, a rozłożystość rośliny pozwala wzbogacić i uzupełnić puste obszary na zielonym terenie. Robinia akacjowa jest drzewem, które wywodzi się z Ameryki Południowej. Przez pierwsze lata wzrostu dynamicznie powiększa swoją wysokość, a maksymalnie może osiągnąć aż 25 metrów. Akacja ozdobna wyróżnia się charakterystyczną budową: posiada ażurową koronę z licznymi prześwitami, która zazwyczaj pochylona jest na jedną stronę. Pozwala to zachować stabilność konstrukcji rośliny podczas silnych i porywistych wiatrów.

Stanowisko uprawy akacji

Drzewo akacji nie jest wymagającą rośliną, dlatego z jej uprawą poradzą sobie także amatorzy ogrodnictwa. Najbardziej sprzyjającym stanowiskiem dla jej rozwoju jest suche, ale bardzo nasłonecznione miejsce. Korzenie drzewa pobierają wodę z głębszych warstw ziemi, dlatego gleba naokoło rośliny często wydaje się nadmiernie przesuszona. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje naświetlenia przez promienie słoneczne, dzięki czemu jej liście i kwiaty posiadają prawidłowe ubarwienie.

Podłoże i jakość gleby niezbędne do uprawy akacji ogrodowej

Akacja prawidłowo wzrasta w każdym rodzaju gleby. Jedynym utrudnieniem dla jej prawidłowego rozwoju są silnie mokre, zbite podłoża gliniaste, które uniemożliwiają właściwą cyrkulację powietrza. Ziemia do obsadzenia sadzonkami akacji powinna być pulchna, świeża i żyzna, dzięki czemu system korzeniowy rośliny będzie w stanie prawidłowo się rozrastać. Dodatkowo, miejsce sadzenia należy dokładnie oczyścić od chwastów i robactwa, co pozytywnie wpłynie na rozwój systemu korzeniowego. W początkowej fazie jej rozwoju warto zapewnić jej dodatkowe podparcie, które pozytywnie wpłynie na kształtowanie się rośliny.

Pielęgnacja robinii akacjowej

Kwiaty akacji, w zależności od odmiany mogą wybarwiać się na biały lub różowy kolor. Kwiatostan rośliny jest jej główną ozdobą, a ich kielichy zebrane są w większe, zwisające grona. Kwitnienie akacji przypada na okres od maja do czerwca, ale przy odpowiedniej pielęgnacji, drzewo jest w stanie zakwitnąć powtórnie. W okresie przekwitania, z kwiatów rozwijają się owocowe strąki, które są jadalne.

Drzewo akacji należy systematycznie podcinać. Wpłynie to na proces kształtowania korony, która będzie w stanie maksymalnie eksponować ozdobne kwiatostany i liście. Ze względu na szybki rozrost rośliny oraz wypuszczanie pobocznych odrostów, podcinanie jest jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych rośliny. Warto pamiętać, że robinia akacjowa różowa oraz pozostałe odmiany są odporne na warunki atmosferyczne, zanieczyszczenie środowiskowe oraz mróz. Mimo, że podczas srogiej zimy część rośliny może przejść do fazy obumierania, nie wpłynie to na ogólną kondycję drzewa.

Akacja ozdobna – najpopularniejsze odmiany rośliny

Szeroki wachlarz wyboru odmian akacji sprawia, że można dopasować roślinę do wielkości swojego ogrodu oraz upodobań. Przy wyborze sadzonek warto kierować się ich jakością, a różnorodne odmiany można znaleźć w sklepie Podkarpackie Sady.

Jakimi odmianami akacji warto się zainteresować?

  1. Akacja omszona ROBINIA SZCZECINIASTA – to odmiana drzewa akacji, która wyróżnia się największymi kwiatami o wybarwieniu w odcieniu ciemnego, intensywnego różu. Wzrasta na wysokość około 4 metrów, a kwitnienie tej odmiany akacji odbywa się dwa razy do roku. Jest odporna na zmieniające się warunki atmosferyczne i bardzo dobrze znosi przycinanie w celu formowania korony.
  2. Akacja pospolita ROBINIA AKACJOWA – to najbardziej popularna odmiana rośliny, która jest wszechobecna na całym świecie. Wyróżnia się białymi, pachnącymi kwiatami, które rozkwitają w maju i czerwcu. To roślina wysoce miododajna, dzięki czemu przyciąga do siebie liczne populacje pszczół i motyli.
  3. Akacja złota ROBINIA FRISIA – to drzewo akacji, które podczas kwitnienia wypuszcza drobne, białe kwiaty. Liście drzewa początkowo przybierają żółtą barwę, by następnie przeistoczyć się w bardzo ozdobne, zielone. Odmiana nie ma szczególnych wymagań, jest odporna na mróz oraz suszę.

Drzewo akacji jest coraz chętniej wybieraną rośliną do przydomowych ogrodów. Dzięki swoim niskim wymaganiom, nie wymaga przeprowadzania specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, które miałyby wpływ na jej wzrost.

źródło: https://galeria-ogrodow.pl/charakterystyka-magnolii.html

 

jak wybrac firme budowlana

Firma budowlana – jak ją dobrze wybrać?

desa home sklep

Otwarcie sklepu DESA Home