w , ,

Zamość – dlaczego jest nazywany miastem idealnym?

zamosc

„National Geographic” od kilku lat organizuje plebiscyt, mający na celu wyłonienie 7 nowych cudów Polski. W tym roku na liście nominowanych znalazły się 32 miejsca – w tym piękny Rynek Wielki w Zamościu. Czym urzekł organizatorów?

Zamojski Rynek nie znalazł się ostatecznie na liście 7 cudów Polski 2016. Zajął zaszczytne 8. miejsce. Nie oznacza to jednak, że jest mniej wart zobaczenia od pozostałych miejsc. Wręcz przeciwnie.

Zamość – perła renesansowej architektury

Rynek Wielki stanowi serce miasta i dowód na architektoniczny geniusz renesansowego artysty – Bernardo Morando, który zaprojektował układ urbanistyczny Zamościa na zlecenie Jana Zamoyskiego. Rynek jest matematycznie idealny – po każdej stronie placu o wymiarach 100 × 100 metrów znajduje się po 8 podcieniowych kamienic.

Zabytkowe budynki noszą nazwy nawiązujące do ich dawnych właścicieli lub funkcji, np. Kamienica pod Małżeństwem, Kamienica pod Madonną czy Kamienica Apteczna. W północnej części rynku mieści się natomiast jeden z najważniejszych obiektów w mieście – Ratusz z 52-metrową wieżą zegarową i wachlarzowymi schodami. Tuż obok Ratusza znajduje się hotel Mercure, należący do sieci AccorHotels.

Nie tylko Rynek wyróżnia się precyzyjnym rozplanowaniem przestrzeni. Układ urbanistyczny całego Zamościa wpisuje się w renesansową ideę miasta idealnego, łączącego funkcjonalność z bezpieczeństwem, wygodą mieszkańców i estetyką.

Plan Zamościa nawiązuje do koncepcji antropomorficznej – elementy zabudowy odpowiadają poszczególnym częściom ludzkiego ciała. Plac Zamoyskich jest więc głową, jedna z najruchliwszych ulic Starego Miasta (ul. Grodzka) to kręgosłup, a Rynek Wielki pełni funkcję serca.

Jeszcze więcej atrakcji miasta idealnego

W trakcie wizyty w Zamościu warto zobaczyć także Pałac Zamoyskich, umiejscowiony w zachodniej części Starego Miasta. Był to pierwszy obiekt, który zaczęto wznosić po założeniu miasta. Od daty powstania przeszedł jednak liczne przebudowy, spowodowane przede wszystkim zmieniającą się modą. W pierwszej połowie XIX wieku zamieniono go na szpital wojskowy, przez co ostatecznie utracił swój dostojny i dekoracyjny charakter.

Obecnie mieszczą się tu siedziby sądów i mieszkania komunalne. Przed budynkiem urządzono skwer, na którym wznosi się pomnik Jana Zamoyskiego.

W bezpośrednim sąsiedztwie Pałacu znajduje się Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła. Świątynia została wybudowana pod koniec XVI wieku według projektu Bernardo Morano. Styl Katedry określany jest jako tzw. renesans lubelski. Silnie nawiązuje do architektury włoskiej – charakteryzuje się prostym planem, lekką bryłą i bogactwem detali architektonicznych.

To jednak nie koniec atrakcji Zamościa. Coś dla siebie znajdą tu także miłośnicy dobrej kuchni, zwiedzania muzeów i galerii, spacerów po klimatycznych parkach czy bardziej ekstremalnych doznań, jak wizyty w parku linowym. Miasto idealne nie spoczywa bowiem na laurach, ale stale się rozwija i wzbogaca swoją ofertę turystyczną.

 

 

Grajmy w zielone we wnętrzach

Grajmy w zielone we wnętrzach

TOFU Studio z Gdańska z kolejną nagrodą w USA

TOFU Studio z Gdańska z kolejną nagrodą w USA