Fenek. Zmyślna polska porcelana

Fenek. Zmyślna polska porcelana

Porcelana z warszawskiego Grochowa skupia na sobie uwagę. Fenek to młoda marka stworzona w 2014 roku przez  projektantki Agatę Klimkowską i Tosię Kiliś. Ręcznie robione naczynka są ozdobione niebanalnymi grafikami w pięknych kolorach. To właśnie sprawia, że każdy produkt wypuszczony z rąk dziewczyn jest tak unikatowy.

 

New Polish Design: Jak narodził się pomysł na Fenka? I jak to się stało, że tworzycie wyjątkową, skromną, ale urzekającą porcelanę?

Fenek Studio: Jeszcze w czasie wspólnych studiów uznałyśmy że chciałybyśmy zrobić ładne doniczki. Wtedy na polskim rynku był ich bardzo mały wybór. Jednak dużo osób pytało nas o naczynia i po pewnym czasie okazało się że nasza działalność koncentruje się głównie wokół zastawy stołowej. Doniczki oczywiście też nadal robimy.

NPD: Pamiętacie swój pierwszy produkt?

Fenek: Tak, to było mała niebieska doniczka, którą dostało moja chrześnica Frania.

NPD: Skąd zainteresowanie porcelaną? Czy pracujecie również z innymi materiałami?

Fenek: W szkole miałyśmy świetną pracownię ceramiczną, prowadzoną przez Olgę Milczyńską i Arka Szweda. Tam po raz pierwszy zetknęłyśmy się z porcelaną. Jest to surowiec zarazem szlachetny i funkcjonalny. Myślimy o innych materiałach, ale jeszcze nie chcemy nic zdradzać.

NPD: Tworzone przez Was przedmioty są zdecydowanie minimalistyczne, ale nadajecie im własną ręką sporo humoru. Jakie jest Wasze podejście do designu?

Fenek: Lubimy rzeczy proste i funkcjonalne. Staramy się żeby nasze naczynia były wygodne w użyciu i służyły przez długi czas. Ważne jest dla nas to jak starzeją się przedmioty, i tu znowu okazuje się, że kluczem jest szlachetny materiał!

porcelana-fenek8

porcelana-fenek7

porcelana-fenek6

porcelana-fenek5

porcelana-fenek4

porcelana-fenek3

porcelana-fenek2

porcelana-fenek1

1

https://www.facebook.com/fenekstudio/

https://www.instagram.com/fenekstudio/

http://www.fenek.info

Gigant w sercu Warszawy. Projekt nowego drapacza chmur

Gigant w sercu Warszawy. Projekt nowego drapacza chmur

Bartosz Kosowski - nowy plakat polski [wywiad]

Bartosz Kosowski – nowy plakat polski [wywiad]