Chyba nie ma w Polsce osoby, która nie słyszałaby o porcelanie z Ćmielowa. Te wyjątkowe porcelanowe przedmioty stały się naszym dobrem narodowym i są wizytówką Polski w Europie i na świecie. Poznaj historię wyjątkowej fabryki. Oto Porcelana z Ćmielowa!
Nasza historia, a właściwie historia Ćmielowskiej fabryki porcelany, rozpoczyna się w 1804 roku, kiedy to fabryka powstała. Do dziś, kultywowane są w niej przedwojenne tradycje i technologie wyrabiania, dzięki którym Ćmielów zdobył taką sławę. Obecnie manufaktura nosi nazwę AS Ćmielów. Nawa pochodzi od imienia i nazwiska właściciela – Adama Spały, który przejął fabrykę po prywatyzacji w 1996 roku.
W 2005 roku, Fabryka Porcelany AS Ćmielów otworzyła Żywe Muzeum Porcelany, gdzie można zapoznać się z całym procesem tworzenia porcelany i zobaczyć kolekcję figurek oraz wziąć udział w pokazie filmu „Nasz Ćmielów”. Muzeum, zaledwie dwa lata po otwarciu, otrzymało certyfikat „Najlepsze w Polsce”
Rok 2007 to wprowadzenie na rynek nowej marki „Świt Ćmielów”, która produkuje pamiątki i inne bibeloty, w które chętnie zaopatrują się turyści, licznie zwiedzający Ćmielów. Można również przez stronę internetową zamówić produkt z własną grafiką.
Ćmielów chętnie dzieli się swoją wiedzą na temat produkcji porcelany. Między innymi z uczestnikami warsztatów, podczas, których uczestnicy uczą się samodzielnie wykonywać porcelanowe produkty. Można wziąć udział w trzech rodzajach warsztatów, w zależności od tego, jakie umiejętności uczeń pragnie posiąść. Poczynając od wykonanie róży z gipsu, odlanie z formy gipsowej kotka, lub pomalować specjalnymi farbami figurkę kota.
W kawiarni „Leżąca Kotka” można napić się kawy w Ćmielowskich filiżankach.
W Ćmielowie wszystkie produkty cieszą się powodzeniem. Kolekcja zaprojektowana przez prof. Tomaszewskiego zdobyła uznanie, zarówno krytyków, kolekcjonerów jak i użytkowników, na całym świecie. Można zakupić figurki, filiżanki, kubki, serwisy do kawy i herbaty. Każdy produkt jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Stoją za nimi tradycja, jakość i oryginalne wzornictwo. Do każdego wyrobu dołączony jest certyfikat autentyczności, chroniący przed fałszerstwem. Produkty mają nadany numer, datę powstania oraz nazwisko projektanta.
Źródło: http://www.as.cmielow.com.pl/