Błonie upamiętniają Dywizjon 302

Błonie upamiętniają Dywizjon 302

Historia marki Błonie sięga 1960 roku, kiedy to na Międzynarodowych Targach Poznańskich ruszyła sprzedaż zegarków pod marką „Błonie”,  produkowanych w dawnej fabryce zapałek w Błoniu. Na początku mechanizmy zegarków i wszystkie ich części były radzieckie, ale wzorowane na szwajcarskich. Było to w dużej mierze efektem panującego ustroju politycznego.

 

błonie3

Na początku marka Błonie miała duży problem ze skompletowaniem kadry pracowniczej, która miała zajmować się składaniem zegarków, a z czasem też produkcją części mechanizmów. Błońskim fachowcom z jednej strony brakowało umiejętności do tworzenia mechaniki precyzyjnej, a z drugiej motywacji do pracy nad zegarkami utożsamianymi z kiepską jakością.

 

błonie2

 

Zegarki produkowane w Błońskiej fabryce nosiły nazwy Błonie, Bałtyk, Dukat, Lech oraz Wars i do pewnego czasu były produkowane na radzieckich częściach. Z czasem rozpoczęto produkcję własnych płyt i mostków sygnowanych błońskim logo. Powstało od kilku do kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy takich modeli, a ogółem Błonie wyprodukowały około 1,2 miliona zegarków w ciągu 7 lat działalności. Fabrykę ostatecznie zamknięto w 1967 roku.

 

błonie4

 

Błońska fabryka nie produkowała w ogóle części zmiennych do swoich zegarków, dlatego z czasem to zadanie przejęły inne zakłady. To dzięki nim posiadacze  Bałtyków czy Dukatów mogli się nimi cieszyć również po awarii mechanizmu.

 

błonie1

 

Limitowana edycja zegarków Błonie WX302 to druga odsłona wznowionej w 2014 produkcji czasomierzy historycznej marki. Powstała, aby uhonorować Polaków walczących w Bitwie o Anglię w 1940 roku w rmach Dywizjonu 302. Zegarek ma wiele symboli odnoszących się do historycznych wydarzeń. Na tarczy widnieje symbol, jakim oznaczano Dywizjon, czyli WX302 oraz mały samolot umieszczony na wysokości 50 i pół minuty,symbolizujący liczbę strzałów oddanych przez pilotów. Z tyłu zegarka znajduje się wachnik w postaci samolotu, jakim latali piloci Dywizjonu 30,  a dodatkowo z boku, na koronce, znajduje się kruk czyli ich symbol. Zegarków będzie tylko 300, a zapisy już ruszyły, więc radzimy się spieszyć, bo mogą się rozejść jak świeże bułeczki.

Źródło: http://zegarkiblonie.com/

 

Chierowski 366 – dobry design się nie starzeje


  1. Oskar Zięta: Projekt Pakiet
  2. Zabytkowy samochód w twoim biurze – Meble Samochodowe
  3. Polichromia Nowosielskiego po renowacji
Motocykl MOJ 130 - przedwojenna perełka motoryzacji

Motocykl MOJ 130 – przedwojenna perełka motoryzacji

Wernisaż wystawy Kids Design Space

Wernisaż wystawy Kids Design Space