Chierowski 366 – dobry design się nie starzeje

Chierowski 366 - dobry design się nie starzeje

Firma 366 Concept w 2014 roku, na wyłącznej licencji, wznowiła produkcję legendarnego fotelu 366 zaprojektowanego przez Józefa Chierowskiego.

366 pochodzi z 1962 r.; wykonane zostało w Dolnośląskiej Fabryce Mebli w Świebodzicach.  egzemplarze muzealne wyprodukowała Powiatowa Spółdzielnia Usług Wielobranżowych „Węgierka” w Przasnyszu.  „Fotel Chierowskiego ma prostą, łatwą w produkcji konstrukcję i wygodne tapicerowane siedzisko.

Dzięki swojej lekkiej zgrabnej formie zdobył taką popularność, że produkowano go przez kilka dziesięcioleci w fabryce świebodzickiej, a także w innych mniejszych firmach, gdzie powstawały jego mniej lub bardziej wierne kopie. Siedzisko fotela ma trapezowaty kształt, a zwężone ku dołowi i rozstawione na zewnątrz nogi tworzą ażurowy lekki stelaż, którego ważną częścią są podłokietniki o opływowej formie odpowiadającej estetyce tego okresu (w niektórych modelach lakierowane na czarno”*.

 

Po ponad 50 latach od zaprojektowania, fotel uzyskał kształty o których marzył Chierowski. We wznowionej wersji (nie każdej) ukryto śruby co w latach 60 nie było możliwe ze względu na ówczesne możliwości techniczne. Dziś fotel ma minimalistyczny charakter, a tym co wyróżnia go na tle innych i powoduje, że jest warty uwagi, to niewielkie rozmiary i ogromna funkcjonalność. Mimo upływu lat fotel wciąż przyciąga uwagę klientów.

Koszt fotela to około 1300 zł. Gdyby nie pożar fabryki mebli w Świebodzicach, fotel mógłby wejść na linię produkcyjną nieco później. Chciano bowiem szybko ruszyć z produkcją czegoś prostego i okazało się że 366 stał się hitem. Przez 20 lat wyprodukowano ponad 500 000 sztuk. Współczesna wersja tego fotelu wpisuje się w najnowsze trendy. Chierowski swoim projektem udowodnił, że dobry design się nie starzeje.

366_7 fotel 366 fotel 366 fotel 366

366_5

366-1

366_4

Źródło: http://366concept.com/

* opis zaczerpnięty z katalogu aukcyjnego


  1. Magiczne dywany Joanny Rusin
  2. Zabytkowy samochód w twoim biurze – Meble Samochodowe
  3. Marka AQForm z nowymi produktami
Roman Modzelewski i RM58 - Vzór do naśladowania

Roman Modzelewski i RM58 – Vzór do naśladowania

PROM do stylowego wnętrza

PROM do stylowego wnętrza