TRŁ PRINT! – nowe święto plakatu i ilustracji już 14 września

TRŁ PRINT! - nowe święto plakatu i ilustracji już 14 września

Prawie 100 znakomitych polskich plakacistów i ilustratorów z całej Polski, tysiące sygnowanych grafik, serigrafii i sitodruków, wydawnictwa i wszystko co związane z papierem, a także wystawa plakatów „Polska Ryszarda Kai” – to pierwsza edycja „TRŁ PRINT! plakat / ilustracja / druk” – nowego wydarzenia organizowanego przez Targi Rzeczy Ładnych. 

14 września na jeden dzień Centrum Koneser stanie się centrum polskiego plakatu. Po raz pierwszy w takiej liczbie na Targach Rzeczy Ładnych staną obok siebie obiecujący debiutanci i gwiazdy polskiej plakatowej sceny. Na ich stoiskach będzie można kupić plakaty zdobywające nagrody na polskich oraz międzynarodowych konkursach i festiwalach, a także ilustracje publikowane dla najważniejszych polskich i zagranicznych magazynów, takich jak „The New Yorker”, czy „The Economist”.

Swoje stoiska zaprezentują m.in. Dawid Ryski, znany z plakatów koncertowych i ilustracji dla dzieci, które w formie książkowej są w nowojorskim MoMA;  Bartosz Kosowski, jeden z najlepszych twórców plakatów filmowych, nagradzany na światowych festiwalach graficznych; Paweł Jońca, którego ilustracje znaleźć można w największych polskich gazetach i który współpracuje także z Apple; Katarzyna Bogucka, której ogromne autorskie murale zobaczyć można na przykład na dworcu Łódź Fabryczna oraz Joanna Górska i Jerzy Skakun – duet Homework – których plakaty teatralne zamawia m.in warszawski Teatr Powszechny.

– TRŁ PRINT! to spełnienie naszych marzeń. Kochamy plakaty i grafiki i to one są dzisiaj sztuką, którą otaczamy się w domach. Chcemy budować modę na polski plakat i polskich ilustratorów. W jednym miejscu udało się zebrać czołowych artystów i projektantów, reprezentujących wszystkie style i estetyki. Każdy, naprawdę każdy, znajdzie plakat na swoją ścianę. Sygnowany, prosto od twórcy – mówią organizatorzy Targów Rzeczy Ładnych Ajka Mroczkowska, Anna Pruszyńska i Paweł Stremski.

Oprócz klasycznych plakatów i grafik na TRŁ PRINT! będzie też można znaleźć projekty z motywami map, książki, ogromny wybór notesów, nowoczesnych papeterii i akcesoriów związanych z papierem i drukiem. Nie zabraknie też stoisk z oryginalnymi plakatami i reprintami projektów z czasów PRL – plakatami filmowymi i reklamowymi najlepszych twórców Polskiej Szkoły Plakatu.

Wydarzeniem specjalnym podczas TRŁ PRINT! będzie wystawa „Polska Ryszarda Kai” – prezentacja kilkudziesięciu prac zmarłego wiosną klasyka polskiego plakatu, twórcy słynnego cyklu „Polska” – prawdopodobnie najbardziej znanego cyklu graficznego po 1989 roku.

– Nikt wcześniej nie pokazał Polski na plakatach tak jak Ryszard Kaja. Jego ogromny dorobek to artystyczny, a jednocześnie bardzo atrakcyjny, popowy, portret Polski z jej wszystkimi symbolami, kompleksami i skarbami. Portret inteligentny i przewrotny, a momentami celowo kiczowaty. Po prostu trzeba go zobaczyć na żywo – zachęcają organizatorzy TRŁ PRINT!TRŁ PRINT! odbędzie się 14 września w przestrzeniach Butelkownia i Filtracja na terenie Centrum Koneser na warszawskiej Pradze. Równolegle w weekend 14-15 w tym samym miejscu odbędzie się też wydarzenie TRŁ FRESH! – nowy polski design, podczas którego zaprezentuje się ponad 150 marek i projektantów (w tym aż 50 debiutów) z kategorii meble, ceramika, vintage, lampy, wellness, rośliny, akcesoria i dzieci. Na obie imprezy obowiązuje jeden bilet wstępu w cenie 10 zł

Superman, Batman, Thorgal, Smerfy, Kajko i Kokosz - 30. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier

Superman, Batman, Thorgal, Smerfy, Kajko i Kokosz – 30. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier

Ponad 30 wystaw w trakcie jednego weekendu. 9. edycja Warsaw Gallery Weekend już we wrześniu w Warszawie

Ponad 30 wystaw w trakcie jednego weekendu. 9. edycja Warsaw Gallery Weekend już we wrześniu w Warszawie