Oświetlenie sufitowe – jakie wybrać? O czym pamiętać?

lampa-sufitowa

Oświetlenie sufitowe jest podstawowym źródłem światła sztucznego w każdym polskim domu. To właśnie ono w głównej mierze rozjaśnia pomieszczenia po zmroku i nadaje lokum dodatkowego charakteru. Właśnie dlatego bardzo istotny jest odpowiedni dobór tego typu oświetlenia. Obecnie na rynku znaleźć można kilka rodzajów lamp idealnych do zamontowania w suficie. Które są najlepsze? Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

 

Trudno wyobrazić sobie dom bez oświetlenie sufitowego. Znajdująca się nad głowami stropy budynku to idealne miejsce na zamieszczenie lamp, które pozwolą rozjaśnić dane pomieszczenie po zmroku. Jeszcze niedawno w kwestii oświetlenia sufitowego trudno było o wymyślne rozwiązania. W aranżacjach dominowały tradycyjne żyrandole, których funkcjonalność oraz estetyka zdaje się dziś nieco archaiczna. Dziś główne oświetlenie domu może być o wiele atrakcyjniejsze i efektywniejsze!

Zwykłe lampy sufitowe

W sklepach z asortymentem elektrycznym i oświetleniowym wciąż można nabyć tradycyjne lampy sufitowe, które najczęściej mocuje się tuż nad centralnym miejscem pomieszczenia. Tego typu produkty dobrze sprawują się w mieszkaniach urządzonych w stonowanym stylu. Oczywiście nowoczesne aranżacje również można uzupełnić zwisającymi lampami. Obecnie na rynku aż roi się od różnego rodzaju designerskich projektów, które doskonale nadadzą się do oryginalnych i niestandardowych wnętrz. Bez dwóch zdań, największą zaletą tradycyjnych lamp jest ich łatwy montaż oraz szybki dostęp do żarówek. Nie wszystkim jednak odpowiada wizja zwisającej tuż nad głowami konstrukcji.

Plafony

Alternatywą dla zwykłych lamp sufitowych mogą być plafony. To płaska lub półpłaska konstrukcja, umocowana tuż przy samym suficie, wewnątrz której kryje się żarówka, będą głównym źródłem światła. Takie rozwiązanie coraz częściej można zaobserwować w polskich domach. Plafony nadają wnętrzu nowoczesnego charakteru. Ich ceny nie są wysokie, a w sklepach spotkać można różne wzory i modele produktów. Warto wiedzieć, że pełnią one funkcję ozdobą. Nazwa tych lamp wywodzi się bowiem od cennej sztukaterii lub rzeźb, które dawniej umieszczano pod sklepieniami.

Oświetlenie przysufitowe

Podświetlane sufity przestają być domeną tylko sal weselnych. Coraz częściej na taką instalację decydujemy się w naszych domach. Co prawda tego typu oświetlenie nie pomoże nam w czytaniu książki późnym wieczorem, ale z pewnością stanowić będzie idealne dopełnienie wystroju wnętrza.

O czym jeszcze pamiętać?

Przy projektowaniu oświetlenia sufitowego, należy uwzględnić rozmieszczenie okien w pomieszczeniach oraz rozlokowanie mebli. Pamiętajmy, że główne źródło światła powinno znajdować się w centralnym miejscu pokoju. Warto wziąć pod uwagę także to, gdzie zamierzamy również umieścić lampy pomocnicze/poboczne. Oprócz tego, dobrze jest na samym wstępie zadecydować o typie żarówek, które znajdą się naszych lampach. Do wyboru mamy popularne halogeny, świetlówki oraz lampy LED. Te ostatnie, choć najdroższe, wydają się najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem, dzięki swojej długiej żywotności.

 

Artykuł przygotowany dzięki https://el12.pl/oswietlenie,k332
Hans Memling. Malarz tego drugiego renesansu [komiks]

Hans Memling. Malarz tego drugiego renesansu [komiks]

hotel ibis grudziądz

Hotel Ibis Styles Grudziądz – ostoja współczesnych księżniczek i rycerz