Oskar Zięta – Chippensteel 0.5

Oskar Zięta - Chippensteel 0.5

Chippensteel to krzesło zaprojektowane przez Oskara Zięte a wykonane wyjątkową metodą FiDU. Jego odświeżona wersja 0.5 została nieco zmieniona, aby umożliwić masową produkcję. Poznajcie bliżej sylwetkę krzesła i projektanta. Oto Chippensteel 0.5 i Oskar Zięta.

zieta2

Chippensteel to unikalne krzesło o bardzo ekstrawaganckim i niestandardowym wyglądzie. Można je kochać albo nienawidzić. My kochamy. Krzesło i projektanta – Oskara Zięte, który zdobył popularność na całym świecie, tworząc krzesła autorską metodą FiDU. Polega ona na obróbce stali, która jest formowana pod pod ciśnieniem. Dwie bardzo szczelnie zespawane ze sobą blachy można uformować tak aby stworzyły figurę w trójwymiarze.

zieta3

FiDU została wpisana do podręczników i innych poradników dla inżynierów, projektantów i designerów jako rewolucyjna metoda obróbki stali. Pierwszym przedmiotem wykonanym przy pomocy tej metody był stołek PLOPP. Produkt zyskał popularność na całym świecie. Oskar Zięta pasję tworzenia mebli ze stali zawdzięcza swojemu dziadkowi, który był kowalem i wnuczek od niego uczył się jak postępować ze stalą. Meble wykonane tą metodą są tak popularne głównie dzięki wyjątkowym kształtom i uniwersalności. Świetnie wpisują się w każde wnętrze. Oprócz tego, doceni je pewnie każda Pani domu, ponieważ są niezwykle łatwe do utrzymania w czystości. Meble produkowane metodą FiDU wytrzymują obciążenie nawet 2 ton! Stal z której są wykonane meble jest nadmuchana, wypolerowana i polakierowana. Zazwyczaj są dostępne w różnych wersjach kolorystycznych.

zieta4

Trwają testy nad wykorzystaniem metody FiDU w produkcji większych obiektów, o czym marzy Oskar Zięta. Udało się już testowo stworzyć most oraz turbinę wiatrową. Takie system może mieć zastosowanie w energetyce i transporcie.

zieta5

Sam Zięta jest założycielem pracowni Zieta Prozessdesign. Ukończył studia w Szwajcarskim Instytucie Technologii w Zurychu. Jest laureatem wielu nagród związanych z projektowaniem, architekturą i designem, zarówno w Polsce, Europie jak i na całym świecie. Meble według jego projektów znajdują się w wielu muzeach w całej Europie, między innymi w Zurychy, Paryżu i Karlsruhe. Studia projektowe pod brandem Zieta Prozessdesign, we Wrocławiu i Zurychu. W rodzinnej Zielonej Górze, znajduje się firma produkcyjna Oskara Zięty. Jest on także wykładowcą na poznańskim Uniwersytecie SWPS i opiekunem studentów specjalności Industrial Design – School of Form.

zieta6

Źródło: zieta.pl

Polscy projektanci dla IKEA PS 2014

Polscy projektanci dla IKEA PS 2014

Kolorowe dywany z Polski

Kolorowe dywany z Polski