Wnętrze w stylu skandynawskim – jak je urządzić?

wnętrze w stylu skandynawskim

Jasne wnętrza: biel, ale nie tylko

Północna surowa aura – polarne noce i krótkie dni sprawiają, że dla Skandynawów światło dzienne w pomieszczeniach jest niezwykle cenne. Dlatego, najczęściej rezygnują z firan i innych okiennych ozdób. To pozwala nie tylko lepiej doświetlić dom czy mieszkanie, ale potęguje też wrażenie przestronności wnętrz.
wnętrze w stylu skandynawskim
Dość częstym zabiegiem jest również bielenie surowych ceglanych ścian. I choć uniwersalna biel króluje w stylu skandi, to idealnie sprawdzają się też: jasne szarości, odcienie ecru, mleczne błękity, pudrowe róże, a także kolory ziemi: delikatne brązy, khaki, akcenty granitowe, antracytowe (ale nie jako dominujące).

Naturalne materiały

Prawdziwie skandynawskie wnętrza są jasne, ale to nie znaczy, że zimne. „Ciepłą” bazą są tu przede wszystkim stoły, krzesła i stoliki oraz regały i szafy z naturalnego drewna. Drewniana, najlepiej sosnowa lub dębowa, powinna być też podłoga. Idealnie sprawdzą się długie i dość szerokie deski. Tak jak cegła, podłoga też często bywa bielona. Inne naturalne materiały, które powinny dopełniać wystrój to:
Wtyczka WooCommerce jest wymagana aby shortcode [adace_shop_the_post] został wyświetlony.

 

Imitujące przyrodę wzory

Styl skandynawski to minimalizm, dlatego wszelkie wzory, które zagoszczą we wnętrzu powinny być proste i harmonijne. Charakterystyczne elementy pojawiające się na tapetach, porcelanie, poduszkach czy dywanach najczęściej naśladują motywy wprost z północnych krajobrazów jak:
  • proste „jodełki” i inne uproszczone ornamenty roślinne, geometryczne pasy czy romby – często w kontrastowych czarno-białych zestawieniach,
  • zaczerpnięte z północnego folkloru motywy zwierzęce: sarny, renifery, czy też wyobrażenia płatków śniegu – proste, wręcz konturowe i wielokrotnie powielane na powierzchniach.
  • motywy typograficzne, czyli kompozycje z liter, napisy, sentencje: również najczęściej w czarno-białych zestawieniach.

wnętrze w stylu skandynawskim

Im więcej handmade i eko, tym lepiej!

Swoje przywiązanie do przyrody i jej poszanowanie Skandynawowie manifestują także przez wnętrzarski recykling: często w swoich domach mają sprzęty poddane własnoręcznej renowacji. Pojawiają się takie elementy jak:
· ekomeble zrobione z palet: jak np. stoliki kawowe, meble vintage znalezione na pchlim targu i samodzielnie odrestaurowane, ręcznie plecione makramy, drewniane ramy z odzysku, pozostałe np. po obrazach lub lustrach: zawieszone jako puste, są idealną minimalistyczną ozdobą.
Funkcjonalne dodatki i oświetlenie
Nadrzędną zasadą, która powinna nam przyświecać przy dobieraniu dodatków i umeblowania jest umiar: skandynawskie wnętrza charakteryzuje ład, który widać już na pierwszy rzut oka. Każdy dodatek ma być więc nie tylko piękny, ale i funkcjonalny.
wnętrze w stylu skandynawskim
Oszczędna w wyglądzie ceramika, proste grafiki, wyeksponowane na meblach naturalne tkaniny, jak np. miękki koc na sofie. Do tego klimatyczne wieczorne oświetlenie: ciepłe, rozproszone światło lamp oraz naturalny płomień świec – to sekrety skandynawskiej sztuki dekoracyjnej:
Wnętrze w stylu skandynawskim – jak je urządzić?
To Skandynawom zawdzięczamy takie ikony użytkowego designu jak np. proste, fornirowe krzesło Ant lub przytulny fotel Egg, oba projektu Duńczyka: Arne Jacobsena. Do światowej klasyki należą też oczywiście skandynawskie lampy: choćby model Aj Table: stalowy, z podłużnym kloszem i koncentrycznym światłem, idealny na biurko lub szafkę nocną. Słynna jest też wisząca lampa PH Architoke Poula Henningsena. Jako architekt studiowałem i pracowałem w Danii. Podziwiając tamtejszy design, wiem, że to inspiracje, które w aranżacjach skandynawskich są zawsze trafione – mówi Marcin Kolanus, architekt kompleksu Green Peak – domów utrzymanych w skandynawskim stylu.

Wnętrze w stylu skandynawskim a widok za oknem – dopełnienie skandynawskiego komfortu

Ideałem, który dopełnia skandynawski klimat, poza tym, co we wnętrzu, jest bliskość przyrody. Bardzo charakterystyczne dla Skandynawii są widoki rozproszonych drewnianych domów, położonych na zboczach gór i otoczonych otwartym krajobrazem. Co ciekawe, właśnie taki prawdziwie skandynawski klimat, można znaleźć w Polsce… w maleńkiej wsi na Dolnym Śląsku!
Styl skandynawski to nie tylko wystrój, to pewna filozofia życia: to realizacja w praktyce pojęć takich jak hygge i lagom, czyli cieszenia się prostotą i kontaktem z naturą. Widzimy, jak przybywa osób wyraźnie zmęczonych nadmiarem i codziennym biegiem i to dla nich stworzyliśmy małą Skandynawię w Komarnie, czyli domy Green Peak. Ulokowane będą na południowym stoku góry Skopiec, z ich okien rozciągać się będzie panoramiczny widok na Sudety, Karkonosze i Izery. Każdy z domów powstaje na indywidualne zamówienie i „pod klucz”. „HYGGE”, „KOBBER”, „BJERG”, „SKOV”: to różne style wykończenia, a w każdym z nich pierwsze skrzypce grają nieco inne materiały, faktury i palety barw, które razem tworzą 4 różne skandynawskie atmosfery wnętrz. Z rozmów z naszymi klientami wyłania się bardzo interesująca opinia: wybierają styl skandi, bo opiera się modzie. To idealne rozwiązanie dla osób, które nie lubią zbyt częstych zmian: patrząc na ewolucję trendów, wiemy, że za 5 czy 10 lat takie ponadczasowe wnętrze nadal będzie zachwycać – podsumowuje Dariusz Jagusiak, Członek Zarządu Money Square Investment.
* Wg danych z raportu „Mój dom”, Westwing, paźdzernik 2022.