Jak wybrać idealny plakat do aranżacji wnętrza?

personalizowany prezent na ścianę

Obrazy na ścianę, grafiki czy zdjęcia – to takie elementy aranżacji, bez których teoretycznie wnętrze mogłoby się obyć. To jednak właśnie te z pozoru niewiele znaczące akcenty nadają całemu wystrojowi wyrazistości, uzupełniają je lub przyciągają wzrok. Dom bez zdjęć czy obrazów wydaje się natomiast pusty, a nawet smutny. Coraz częściej jednak rodzinne fotografie czy imponujące obrazy pojawiają się we wnętrzach w towarzystwie innego dodatku – plakatów. Takie rozwiązanie zyskuje na popularności przede wszystkim dlatego, że plakaty są stosunkowo tanie i bardzo zróżnicowane pod względem kształtów czy estetyki. Skoro więc wiadomo, że warto je mieć, pozostaje już tylko jedno pytanie – jak wybrać idealny plakat do domu?

Czy wystarczy kierować się własnym gustem?

Większość poradników dotyczących wyboru elementów aranżacji rozpoczyna się od rady „nie przedkładaj funkcjonalności nad estetykę”. W przypadku plakatów jest jednak inaczej – w końcu ich zadaniem jest przecież właśnie zwiększenie atrakcyjności wnętrza. Z tego powodu najlepiej kierować się zasadą „wybierz to, co lubisz”. W końcu plakat do domu ma być wisienką na torcie, która sprawi, że we wnętrzu milej będzie spędzać czas. To domownikom, a nie twórcom jakichkolwiek poradników, powinny więc odpowiadać znajdujące się w pomieszczeniach plakaty. I o tym warto pamiętać, przeglądając dostępne oferty. 

Poszukiwania zawężone do konkretnego rozmiaru

Wybór plakatów do domu jest naprawdę ogromny – żeby się o tym przekonać, wystarczy zajrzeć na pierwszą lepszą stronę sklepu online. Nie ma więc co utrudniać sobie tego wyboru. Już na początku można nieco odfiltrować oferty. Jak to zrobić? Jeszcze przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji odpowiadając sobie na pytanie – jakiej wielkości ma być plakat do domu? Wiele osób stawia na te w formacie zbliżonym do A3 czy A4, trzeba jednak być świadomym, że to nie jedyne rozwiązania. Niektóre oferowane plakaty są znacznie większe i mogą zajmować niemal całą ścianę. Warto więc ustalić, czy plakat ma być delikatnym szlifem przy gotowej aranżacji, czy od razu przyciągać wzrok. A jeśli na tym etapie pojawiają się problemy z podjęciem decyzji, to warto pamiętać, że:

  • Plakat do pokoju nie powinien być dłuższy niż 2/3 sofy (jeśli ma znajdować się w salonie)
  • Zdjęcia powinny zostać umieszczone minimum 15 centymetrów ponad krawędzią mebli
  • W przypadku małych plakatów dobrze sprawdzi się wybranie kilku i zawieszenie ich na jednej ścianie – jeden mały plakat na dużej przestrzeni będzie wyglądać nieestetycznie. 

A może plakat do domu wybrany według koloru?

Plakat do domu zasadniczo najprościej wybrać w oparciu o kolor lub tematykę. W przypadku tego pierwszego rozwiązania dobrym pomysłem może być szukanie grafiki zawierającej kolory już obecne w pomieszczeniu. W ten sposób łatwo zyskać gwarancję, że plakat nie tylko będzie pasował do wystroju, ale i dodatkowo podkreśli jego charakter. Z taką grafiką można też stworzyć wnętrze spójne i wyrafinowane. Aby wzmocnić efekt, warto wybrać taką, której kolor tła pasuje do kolorów ścian. Ostatecznie można też postawić na czerń i biel, które pasują praktycznie do wszystkiego 

Odważni mogą zdecydować się także na plakat do domu, który od razu przyciąga wzrok. To rozwiązanie idealne dla minimalistycznych czy jednolitych wnętrz. Wówczas kolorowy akcent w postaci plakatu doda przestrzeni nieco charakteru i wyrazistości. Kolor ścian czy stonowane dodatki będą stanowić natomiast jedynie tło dla odważniejszej grafiki. Tutaj więc nie ma co sugerować się barwami zastosowanymi przy aranżacji. Wręcz przeciwnie – plakat powinien jak najbardziej z nimi kontrastować. 

Wybór grafiki według tematu

Pozostaje jeszcze druga, wspomniana już wcześniej opcja, czyli wybór grafiki według tematu. Może się to wydawać trudnym zadaniem – w końcu na pierwszy rzut oka mało który pokój utrzymany jest w jakiejś tematyce.

 

spersonalizowana mapa nieba

To jednak nie do końca prawda. Dom o jasnych ścianach z meblami w kolorze jasnego drewna świetnie imituje plażę.

Można więc poszukać plażowej grafiki, która podkreśli charakter wystroju. Z kolei w pokojach utrzymanych w minimalistycznym stylu świetnie sprawdzi się plakat do domu przedstawiający proste wzory, figury geometryczne czy czarno-białe kształty.


  1. Wybór projektu domu z myślą o potrzebach dzieci
  2. Wycieraczki – historia, funkcjonalność i design
  3. Style wnętrz – 20 najpopularniejszych styli we wnętrzach i czym się charakteryzują

 

domowa biblioteka

Design wokół książek, czyli domowa biblioteka

Art in Architecture

Druga edycja festiwalu Art in Architecture: 11 grudnia poznamy laureatów konkursu