Trwa druga edycja Art in Architecture Festival organizowanego przez Fundację Innowacji Społeczno-Kulturalnych. Celem festiwalu jest zachęcenie inwestorów, architektów i projektantów wnętrz do współpracy z artystami poprzez promocję szerszego wykorzystania sztuki w przestrzeni prywatnej, publicznej i w obiektach komercyjnych.
Obecność sztuki oraz jej rola we wnętrzach to jeden z najchętniej poruszanych tematów w branży architektonicznej. Festiwal Art in Architecture jest inicjatywą mającą na celu promowanie najlepszych projektów wnętrz i przestrzeni publicznych, których integralną częścią są dzieła sztuki. Trwa pierwszy etap festiwalu, obejmujący nadsyłanie zgłoszeń projektów na konkurs w czterech kategoriach: mieszkanie/dom, przestrzeń publiczna, biuro i hotel. Prace mogą zgłaszać zarówno architekci, architekci wnętrz jak i inwestorzy do dnia 4 grudnia 2020r.
Projekty oceni jury w składzie:
Józef Chwedorowicz: doktor psychologii, autor wielu artykułów naukowych i publikacji książkowych, licznych wystąpień na konferencjach ogólnopolskich i międzynarodowych. Wykładowca psychologii na Uniwersytecie Łódzkim, Akademii Muzycznej w Łodzi i Warszawie, WSM i Collegium Humanum. Wieloletni dyrektor festiwalu filmów edukacyjnych EDUKINO, na którym promował między innymi filmy o sztuce, architekturze i sztuce w architekturze.
Witold Dudek: architekt w biurze APA Wojciechowski Architekci od 1997, partner od roku 2007. Studia wyższe ukończył na Politechnice Warszawskiej na wydziale Architektury i Urbanistyki, uzyskując tytuł magistra inżyniera architekta. Ukończył również roczne studia na wydziale Architektury University of Detroit Mercy w Stanach Zjednoczonych oraz roczne studia zarządzania projektami w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Aleksander Jankowski: architekt, od 2002 wraz z Agatą Opyrchał (absolwentką ASP w Krakowie na Wydziale Grafiki) prowadzi autorską pracownię projektową JIO. Członek Pro Stowarzyszenia Architektów Wnętrz. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Specjalizacją jego pracowni są kompleksowe projekty wnętrz i architektury współczesnych rezydencji, domów i apartamentów.
Aleksander Roszkowski: artysta, studiował na ASP w Warszawie na Wydziale Malarstwa (1980–1985) pod kierunkiem Jacka Sienickiego i Zbigniewa Gostomskiego. Uczestniczył w indywidualnych wystawach organizowanych w kraju i za granicą (m.in. w Danii, Japonii, Niemczech i Stanach Zjednoczonych).
Piotr Kroenke: absolwent Politechniki Warszawskiej, z ponad 20-letnim doświadczeniem pracy na budowach, zarówno w kraju jak i za granicą. Ostatnie 25 lat pracował w firmie deweloperskiej Globe Trade Centre SA. jako dyrektor generalny i członek Zarządu. Realizator licznych projektów przemysłowych, użyteczności publicznej, budownictwa mieszkaniowego i szpitali.
Do dnia 4 grudnia trwa nabór zgłoszeń do konkursu. Ogłoszenie laureatów odbędzie się 11 grudnia w przestrzeni online ze względu na obecne obostrzenia sanitarne związane z COVID-19.
W każdej z 4 kategorii zarówno architekt, jak i inwestor najwyżej ocenionych realizacji otrzymają Złote Statuetki z wizerunkiem Leonarda da Vinci.
W programie festiwalu przewidziano również wywiady z architektami, którym sztuka jest szczególnie bliska – Mistrzami Art in Architecture. Mają one stanowić drogowskaz i odpowiadać na nowe potrzeby użytkowników obiektów architektonicznych. Współczesny użytkownik poszukuje bowiem nie tylko funkcjonalności, jakości i wygody, chce, aby przestrzeń, w której się znajduje, poruszała go i inspirowała. Spragniony jest doświadczeń estetycznych, przeżyć i uczestnictwa. Dlatego wybiera obiekty, które wychodzą naprzeciw tym potrzebom. Źródłem poszukiwanych doświadczeń i przeżyć jest niewątpliwie sztuka, w coraz większym stopniu obecna w architekturze światowej. Elementy artystyczne nadają unikalny, rozpoznawalny charakter najbardziej popularnym obiektom – zarówno bryłom, jak i wnętrzom. W gronie Mistrzów pojawią się znani i cenieni polscy architekci: Andrzej Chołdzyński z AMC Andrzej M. Chołdzyński, Przemo Łukasik z Medusa Group czy Maciej Miłobędzki i Andrzej Sidorowicz z JEMS Architekci. Wywiady są dostępne na stronie festiwalu.
Więcej na: http://www.artinarchitecture.pl
Zgłoszenia prac: https://artinarchitecturefestival.com/formularz-zgloszeniowy/