Kawa na ławę, czyli czemu stolik kawowy to konieczność

Kawa na ławę, czyli czemu stolik kawowy to konieczność

Nie trzeba być wielkim miłośnikiem małej czarnej, żeby posiadać w mieszkaniu stolik kawowy. Mebel ten nie tylko prezentuje się pięknie, ale odpowiednio dobrany, idealnie podkreśla charakter każdego salonu. A przecież powodów, dla których warto zainwestować w stolik kawowy, jest zdecydowanie więcej.

Dzisiejsze stoliki kawowe zachwycają formą, intrygują wykończeniem i zawsze znajdują się w centrum uwagi. To meble proste i lekkie, zajmujące niewiele miejsca, ale z całą pewnością wnoszące do pomieszczeń niepowtarzalny klimat. Ponadto ich szeroki wybór sprawia, że meble te pasują niemal do każdego wnętrza: zarówno nowoczesnego, utrzymanego w minimalistycznym stylu, jak i bardziej klasycznego – w stylu vintage.

Pod względem designu niewątpliwie każdy znajdzie coś dla siebie. Dominują rzecz jasna stoliki, które swoją kolorystyką nawiązują do kawy – bardzo często utrzymane są w różnorodnych odcieniach czerni i brązu, choć zdarzają się również stoliki kawowe w kolorze białym. Odważni mogą zdecydować się na żółć lub inny intensywny kolor, który przełamie styl całego wnętrza.

Stolik kawowy: na co zwrócić uwagę?

Stoliki kawowe, ławy i pomocniki są najczęściej niskie i niewielkie, ale choć same w sobie są nieduże, to skupiają wokół siebie sporo osób, które chcą sięgnąć po filiżankę lub ją odłożyć. Dlatego goście powinni posiadać wokół siebie wolną przestrzeń – z tego powodu stoliki najczęściej umieszcza się w salonach. Jest to zwyczajnie najpraktyczniejsze, choć nic nie stoi na przeszkodzie, żeby mebel ten ulokować w kuchni.

Przy wyborze stolika kawowego niezwykle istotna jest jego wielkość. Stolik musi być dostosowany do rozmiaru pomieszczenia oraz pozostałych mebli, gdyż w innym przypadku zaburzona zostanie harmonia we wnętrzu – podkreśla Marta Machowicz z salonu meblowego Mebest. Najczęściej stoliki kawowe ustawia się w pobliżu kanap, ale uwaga – odpowiedni stolik kawowy powinien być krótszy od kanapy.

I choć kanapa to najpopularniejszy sąsiad tego mebla, to stoliki kawowe równie dobrze sprawdzają się przy fotelach. W obu przypadkach trzeba jednak pamiętać o tym, że stolik musi być wyższy niż siedzisko, bo inaczej odstawianie na niego rzeczy będzie zwyczajnie niewygodne. Najlepiej, żeby stolik kawowy posiadał od 45 do 55 cm.

Kluczową rolę odgrywa również materiał, z którego dany stolik kawowy został wykonany. Bardzo modne są ostatnio stoliki szklane – zazwyczaj szkło występuje w postaci blatu wmontowanego w drewnianą ramę. Trzeba jednak pamiętać o tym, że najlepiej sprawdza się szkło hartowane, bo jest odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie wysokiej temperatury – bez problemu można postawić na nim filiżankę z gorącą kawą.

Elegancki i praktyczny

Stolik kawowy to prosty, ale jakże przydatny mebel. Najpraktyczniejsze są modele na kółkach, bo zawsze można je w razie potrzeby bezproblemowo przesunąć – nawet ze stojącymi na nich napojami. I to nie zarysowując przy tym podłogi.

Stoliki kawowe mogą być też wyposażone w dodatkowe półki i szuflady. Warto je poważnie rozważyć, bo dzięki nim będziemy mogli łatwiej przechowywać różnego rodzaju drobiazgi, np. czasopisma, ładowarki do telefonów i inne przedmioty, które zawsze warto trzymać pod ręką. Stolik kawowy z półkami pozwoli nam łatwiej utrzymać porządek na blacie stolika.


  1. Estetyczne i funkcjonalne oświetlenie – jakie lampy wybrać?
  2. Jak dobrać odpowiednie oświetlenie?
  3. Duże wyzwanie dla każdego rodzica, czyli aranżacja pokoju młodzieżowego
jasne beżowe łóżko w sypialni z białą pościelą, obok czarny stolik

Bizzarto przedstawia kolekcję łóżek tapicerowanych

Nietypowe żarówki

Nietypowe żarówki – nowy wymiar oświetlenia