Drzwi w nowoczesnym mieszkaniu – czym powinny się wyróżniać? 

Drzwi w nowoczesnym mieszkaniu - czym powinny się wyróżniać? 

Urządzając nowoczesne wnętrze, musimy dopasować do stylu aranżacji różne elementy wyposażenia. Często problemy sprawiają drzwi wewnętrzne, które – ze względu na swoje usytuowanie – powinny wpisywać się w wygląd pomieszczeń po obu stronach. Zobacz, jak dobrać drzwi do aranżacji nowoczesnej.

 

Czym się kierować, urządzając wnętrze nowoczesne?

Styl nowoczesny to przede wszystkim wnętrza przestronne, klarowne, pozbawione nadmiaru detali i zbędnych ozdobników. Urządzając mieszkanie w zgodzie z tą koncepcją, należy kierować się dwoma zasadami – zasadą minimalizmu oraz zasadą funkcjonalności. Dzięki temu możliwe staje się ograniczenie wewnątrz mieszkania różnego rodzaju bodźców, sprzyjające wyciszeniu i odpoczynkowi. Nie oznacza to jednak, że nowoczesne wnętrza pozbawione są dekoracji. Wręcz przeciwnie – elementy zdobnicze, takie jak obrazy, fototapety czy rzeźby są wyeksponowane w sposób szczególny dzięki ograniczeniu innych, odwracających uwagę detali. Drzwi wewnętrzne stanowią istotny element wyposażenia mieszkania, mający wpływ na postrzeganie całego pomieszczenia. Warto dobrze przemyśleć wybór, zanim dokonamy zakupu.

Model drzwi pasujący do stylu nowoczesnego

Drzwi w mieszkaniu nowoczesnym powinny pasować do otoczenia pod względem stylu. Lepiej zrezygnować zatem z romantycznych przeszklonych drzwi z dekoracyjnymi szprosami czy rustykalnych drewnianych drzwi z widocznymi słojami. Choć piękne, nie będą one wpisywały się w koncepcję aranżacji całego mieszkania. Nowoczesne drzwi winny charakteryzować się prostotą. Ewentualne przeszklenia i zdobniki powinny być geometryczne (zobacz np. białe drzwi Classen z przeszkleniami), podobnie jak klamki i zawiasy. Można zdecydować się na drzwi z delikatnym naturalnym rysunkiem drewna, zwłaszcza w przypadku modeli ciemnych, pomalowanych lub oklejonych.

Drzwi w nowoczesnym mieszkaniu - czym powinny się wyróżniać? 

Drzwi ciemne czy jasne?

Skoro już jesteśmy przy kolorze, warto zastanowić się nad tym, czy we wnętrzu nowoczesnym lepiej sprawdzą się drzwi jasne czy ciemne. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Oba rozwiązania mogą być utrzymane w wybranej koncepcji stylistycznej i oba mogą pasować do wnętrza. Wszystko zależy od tego, jak urządzimy pomieszczenie. Drzwi można dobrać kolorystycznie do podłogi, do okien, ale także do mebli. W przypadku ciemnej podłogi lepiej postawić na drzwi ciemne. Jeśli mamy natomiast posadzkę jasną, powinniśmy pokusić się o zamontowanie dopasowanych drzwi. Dobrym wyjściem może być także kolor biały, wpisujący się w kolorystykę ścian.

Drzwi w nowoczesnym mieszkaniu - czym powinny się wyróżniać? 

Drzwi kolorowe w nowoczesnym wnętrzu

Nowoczesne wnętrze do także niebanalne rozwiązania. Do tego typu aranżacji pasować mogą także drzwi kolorowe, stanowiące wyróżniający się akcent w pomieszczeniu, przyciągające wzrok i urozmaicające wnętrze. Kontrastowymi kolorami należy jednak posługiwać się umiejętnie i w sposób przemyślany, tak aby nie zaburzyć harmonii wnętrza.

Drzwi w nowoczesnym mieszkaniu powinny cechować się prostotą, geometrycznością, brakiem skomplikowanych zdobników. Ich kolor i sposób wykończenia należy dobrać do barwy podłogi, framug okien lub też innych elementów wyposażenia wnętrza.

Baczyńska, Bogucka, Gessler, Mazolewski, Tymański, Vienio i inni podczas Targów Rzeczy Ładnych w aukcji charytatywnej na rzecz Fundacji Małgosi Braunek!

Baczyńska, Bogucka, Gessler, Mazolewski, Tymański, Vienio i inni podczas Targów Rzeczy Ładnych w aukcji charytatywnej na rzecz Fundacji Małgosi Braunek!

jak-zaaranzowac-pokoj-wykorzystujac-tapete-scienna

Jak zaaranżować pokój, wykorzystując tapetę ścienną?