Jak zaaranżować pokój, wykorzystując tapetę ścienną?

jak-zaaranzowac-pokoj-wykorzystujac-tapete-scienna

Każde wnętrze w domu ma dla lokatorów inny charakter, jednak przedstawia sobą ogromną wartość. Nieważne, czy właśnie urządza się reprezentacyjny salon, prywatny gabinet czy ukochany kącik dziecka – aranżacja zawsze musi być odpowiednio dobrana oraz mieścić się w granicy dobrego smaku. Wśród rozwiązań, dodających uroku dowolnej stylistyce, znajdują się tapety. To właśnie one potrafią zwrócić uwagę gości wtedy, gdy właściciel najmniej się tego spodziewa.

 

To, co przykuwa wzrok

Trzeba przyznać, że to właśnie tapety ścienne z miejsca przyciągają spojrzenia każdego, kto wchodzi do danego pomieszczenia. Dzieje się tak, ponieważ z natury stanowią one element dekoracyjny, który w zasadzie trudno byłoby przeoczyć.

W salonie jest to zwykle jakiś wyraźniejszy akcent – kwiatowy czy geometryczny wzór w kolorze kontrastującym z barwą pozostałych ścian. W gabinecie najczęściej wykorzystuje się tapetę tylko na jakimś upatrzonym fragmencie, starając się nawiązać do ogólnej aranżacji, by stworzyć pożądany klimat, sprzyjający efektywnej pracy.

Jeśli natomiast chodzi o pokój dziecięcy, warto na pewno wykorzystać motyw, który lubi jego właściciel. Współczesne tapety zachwycają pomysłowymi wzorami – dla najmłodszych znajdą się samochody, misie, kwiatki czy chociażby roboty.

Sposób na zachowanie spójności wystroju

Przede wszystkim, lepiej nie wprowadzać tapet tam, gdzie dominują intensywne barwy. Ten rodzaj dekoracji jest idealny do wnętrz o zachowawczym charakterze, pełnym bieli, szarości i delikatnych pastelowych kolorów.

Wówczas tapeta wychodzi na pierwszy plan, stanowiąc jednocześnie interesującą ozdobę przestrzeni. Nigdy nie powinno się też przesadzać – zwykle jedna ściana, obłożona tapetą, w zupełności wystarczy, ponieważ nie wprowadzi wrażenia przesadnego przeładowania przestrzeni.

Trzeba też dobrze przemyśleć, na której ze ścian umieścić dekorację – w salonie najlepiej umieścić ją tam, gdzie będzie wisieć telewizor bądź za kanapą. W ten sposób zyska jeszcze na ogólnej atrakcyjności.

Którą stylistykę wybrać?

W nowoczesnych salonach, które stawiają na minimalizm, nie powinno się nigdy wykorzystywać tapety o przesadnie zagęszczonym wzorze. Najlepsze będą stonowane motywy geometryczne, doskonale współgrające z prostymi formami mebli.

Można też postawić na tapety o delikatnym, drobnym wzorze, ponieważ te nie wprowadzą do wnętrza niepotrzebnego chaosu. Wciąż modne są również klasyczne aranżacje – tutaj sprawdzają się roślinne motywy, które ładnie korespondują z tradycyjnymi rozwiązaniami.

Jeśli z kolei postawi się na wnętrze o charakterze vintage, można wykorzystać przeróżne „maziaje”, esy-floresy i inne bliżej nieokreślone kształty. Dzięki temu pokój nabierze charakteru, przy okazji stając się bardzo oryginalnym rozwiązaniem.

Oczywiście, za każdym razem trzeba brać pod uwagę ogólny wystrój mieszkania. Nie można mieszać ze sobą zbyt dużej ilości stylów, by nie stworzyć estetycznego zamieszania, które nikomu nie wyjdzie na dobre. Zdecydowanie lepiej jest wybierać aranżacje o zbliżonym charakterze i cieszyć się ich dopasowaniem.

Drzwi w nowoczesnym mieszkaniu - czym powinny się wyróżniać? 

Drzwi w nowoczesnym mieszkaniu – czym powinny się wyróżniać?