3 x 3 = 9 – Rajmund Teofil Hałas

Rajmund Teofil Hałas

Trzy projekty krzeseł a każde z nich w jednym z trzech kolorów – czerwonym, czarnym lub białym. Krzesła, jak wiele innych świetnych projektów polskich projektantów, nie została wdrożona do produkcji. Po ponad pięćdziesięciu latach od zaprojektowania, krzesła ujrzą światło dzienne dzięki firmie nowymodel.pl.

Ukażą się w serii „Ikony polskiego designu”. Klasyka w najlepszym stylu create by Rajmund Teofil Hałas. 

Rajmund Teofil Hałas

Rajmund Teofil Hałas urodził się w rodzinie, w której od pokoleń królowały stolarskie tradycje. Ojciec Rajmunda Teofila – Teofil otworzył zakład stolarski i tworzył meble na dużą skalę. Kupowali od niego okoliczni dworzanie a z czasem jego meble wyjeżdżały poza kraj – do Berlina i Wiednia. W czasie II wojny światowej, fabrykę przejął Niemiec, i zatrudnił w niej Rajmunda Teofila.

Rajmund Teofil Hałas

W 1957 roku, obronił dyplom na Poznańskim Wydziale Architektury Wnętrz. Niedługo po studiach Rajmund Teofil Hałas, objął posadę kierownika Pracowni Projektowania Mebli w Zjednoczeniu Przemysłu Meblarskiego w Poznaniu. W tym samym czasie był kierownikiem artystycznym w Spółdzielni Rzeźby i Stolarstwa Artystycznego. Hałas w swojej karierze, pracował dla ONZ w ramach stypendium, studiował w Wielkiej Brytanii a dzięki doświadczeniu zdobytemu na zachodzie powołał Katedrę Wzornictwa Przemysłowego w PWSSP w Poznaniu. W 1989 roku, uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego. Po jego śmierci, w miejscu dawnej fabryki jego ojca, powstało Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobi.

Rajmund Teofil Hałas

Krzesła, których prototypy w 2013 roku przedstawił nowymodel.org, są bardzo proste, ale w tej prostocie tkwi ich piękno. Do wyboru są 3 różne modele, które różnią się jedynie subtelnymi detalami. Na pierwszy rzut oka są identyczne. Kiedy jednak bardziej się im przyjrzeć to widać, że jedno z nich może występować w wersji 4 belek w oparciu. W jednym z krzeseł, zmieniono siedzenie na różniące się od pozostałych. Na pierwszy rzut oka, wszystkie modele wydają się być identyczne a w rezultacie, każde z nich jest inne.

Rajmund Teofil Hałas

nowymodel.org powstał z pasji do designu. Jego założyciele chcieli powołać do życia instytucję, która będzie wdrażała do produkcji interesujące meble oraz inne przedmioty będące elementami wyposażenia lub domu. Dzięki nim, wiele zapomnianych i niedocenionych niegdyś projektów stworzonych przez polskich projektantów, dostało drugie życie, lub po wielu latach od zaprojektowania, weszły po raz pierwszy do produkcji.

Źródło: nowymodel.org


  1. Sig 1 A587 czyli Marian Sigmund w limitowanej wersji
  2. Siatkowe krzesło ogrodowe – Henryk Sztaba
  3. Motocykl MOJ 130 – przedwojenna perełka motoryzacji
Cricoteka - z elektrowni do muzeum

Cricoteka – z elektrowni do muzeum

Fameg

Fameg – nowoczesne rozwiązania poparte historią i doświadczeniem