Zaha Hadid i zakopiańska pamiątka

Zaha Hadid i zakopiańska pamiątka
Była niekwestionowaną gwiazdą światowej architektury, jedną z niewielu, której styl wyróżniał się na pierwszy rzut oka oraz pierwszą kobietą uhonorowaną prestiżową nagrodą Pritzkera. Zmarła 31 marca Zaha Hadid pozostawiła po sonie ogromną, architektoniczną spuściznę, wśród której można wskazać także polski trop.

Zaha Hadid jest znana z realizacji awangardowych w formie, pełnych obłości, estetyką odwołujących się do trendów futurystycznych. Zapewne w podobnym stylu będzie utrzymany dom, który biuro architektoniczne Zahy Hadid, wspólnie z zakopiańskim biurem projektowym Karpiel Steindel, zaprojektowało dla Tomasza Gudzowatego.

Gudzowaty jest uznanym fotografikiem i synem nieżyjącego biznesmena Aleksandra Gudzowatego. Po śmierci ojca odziedziczył jego szacowaną na 2 miliardy złotych fortunę, więc bez wątpienia mógł sobie pozwolić na indywidualny projekt autorstwa studia założonego przez starchitektkę.

Pierwsze prace na działce przy ul. Bogdańskiego w Zakopanem, związane z rozbiórką istniejącej tam zabudowy, rozpoczęły się jeszcze w 2014 roku. Budowa nigdy jednak nie ruszyła, a jedyny projekt Zahy Hadid w Polsce nadal czeka na realizację.

Zaha Hadid urodziła się w Iraku, ale żyła i tworzyła w Wielkiej Brytanii. W chwili śmierci, która nastąpiła w wyniku zawału serca, miała 65 lat.

Dzisiejszy Google Doodle przedstawia właśnie Zahę Hadid na tle Centrum Heydara Alijewa w Baku w Azerbejdżanie.

Projektant wnętrz o aspektach prawnych związanych ze zmianą układu ścian lokalu

Projektant wnętrz o aspektach prawnych związanych ze zmianą układu ścian lokalu

Dobry start dla młodych projektantów - konkurs Renault

Dobry start dla młodych projektantów – konkurs Renault